Aina ,kun kokomus on halituksesa,Suomi - neito joutuu vaikeuksiin ja velkakierteeseen. Musitanette osmo p kartusen,iro Vinasen,sauli ninistön ja jyrgen kataisen valtiovarainministerikaudet. ina joudutaan ottamaan velekaa ja karsimaan palveluja,mutta den onkoin kokmuksen ideologinen minäpolitiikka,joka siihen johtaa.
Kokomus vei meidät lamaan taas
Surkea kokomus
1882
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Voisikin vedota jo yleisiin syihin,että saataisiin kokomukselle hallituskielto
Noh
Puolustan nyt Iiroa,sillä hän oli se joka joutui siivoamaan sotkuja edellisen
kokoomus-demarihallituksen jäljiltä ja oli kyllä tosi vaikeassa paikassa
Esko Ahon kanssa.
No nyt ovat velat kaksinkertaiset siihen nähden,joten kenestä mahtaa olla tämän
sotkun siivoamiseen.
On vaarallista päästää kokoomus hallitusvastuuseen,ei niistä löydy muita
vastuunkantajaa kuten Viinanen oli.
Hänellä oli koko ajan ammattiyhdistysliike niskassa vielä laittamassa kapuloita
rattaisiin.
Hyvin Iiro Viinanen otti työväen pankkien parhaat palat ja jakoi ne kavereidensa pankkeihin. Veronmaksajilla maksatettiin pankkien huonot diilit ja ulkomaan velat siirtämällä ne roskapankkiin.
Ja 1990-luvun alun lama oli syvempi, koska kokoomus ja keskusta pääsivät sen avulla laittamaan palkansaajat ja pienyrittäjät kyykkyyn. Syyttivät lamaa kaikesta ja vähensivät kuntien osuuksia.
Sama kokoomuksen leikkuri on siitä lähtien tehnyt Suomesta tyhjiin imetyn Barbaran. Vain helsingin seudulla on paksumpi kohta, jossa on venttiili.
Sikäli totta, että Iiron aikaan varsinainen syypää oli edellisen nousukauden hallitus (demari kok), joka puhalsi talouden kuplaa isommaksi vapauttamalla rahamarkkinat 80-luvun lopulla. Erkki Liikanen ja Ilkka Suominen etenkin töpeksivät, uskoivat että nousu jatkuu ikuisesti. Viinasen lääkkeet lamaan vain eivät nekään olleet parhaat mahdolliset, ja sydämenasiana oli ennen muuta pankkien pelastaminen.
Vitun hyvin teillä siellä menee Suomessa. Islantikin koki saman mutta he siellä kyllästyi päättäjien touhuihin ja marssivat parlamentille ja heittivät sen hallituksen pihalle. Islannissa on nyt täystyöllisyys koska islantilaiset pelasti kansan, ei pankkeja.
OTTAKAA LAMPAAT MALLIA!
Jep, Islannissa ei pelastettu pankkeja siten kuin Suomessa viime laman aikana. Pankkien annettiin kaatua. Suomessa annettiin kaatua ihmisten ja pienyritysten. Näin rahaporvarimme päättivät.
Jep, näinpä. Muutin tänne tän vuoden kesällä. Paha sai täällä palkkansa kun siellä Suomessa edelleenkin totellaan kiltisti porvareita.
Kannattaisin opetella äänestämään, erityisesti pienituloisten. Valittavat vaa kuinka pienituloisia syrjitään eivätkä ajattele että se on Kokoomuksen äänestäminen siihen syypää. Onko niin vaikeeta olla oma itsensä ku pitää Kokoomusta äänestämällä luoda rikkaan/menestyvän imagoa. Täällä on sentään järkevämpi hallitus eikä mitään teinien hallitusta eivätkä poliitikot Islannissa käytä rahojaansa koko ajat vaikkapa älykiukaisiin mitkä teidän päättäjillä on. Noh, varmaan ne kiukaatkin on älykkäämmät kuin ne saunojat siellä.
nytkö sinäkin sen vasta olet huomannut? Huomasin asian jo 20 vuotta sitten miten on kun kokoomus on vallassa. Hyvä kun viisastuit.
Kekkonen huomasi asian jo ammattiuransa aikana, ja Nyt Tuppelo ja Käteinen saavat todenmukaista palautetta häneltä.
https://www.youtube.com/watch?v=QHChvRtuVWE
ollaan
Stubb tuhonnut lyhyessä ajassa nato kiihkossaan suhteet itään totaalisesti.
Ja julistaa läns-euroopan medioissa typeryyksiä "venäjän asiantunijana" kuten ransakalais lehdessä. Berliinissä naurettiin kun pienen suomen narsistinen pääministeri
piti esitelmän jättiläsvaltioiden venäjän ja kiinana asemasta maailmassa.
Suomen eliitimedia vaikeni tästä kansallisesta skandaalista. Suhteet venäjään ja mikä järkyttävintä myös tasloussuhteet ovat sodanjälkeisen ajan aallonpohjassa.
Vuosikymmeniä rakennetut poliitiset ja talossuhteet tuhottiin Kastaisen-Stubbin hallitusten toimesta.. Seuraavan puolen vuoden kuluessa sen huomaavat ja siihen heräävät hitaimmatkin.
Se kuuluu Kokoomuksen ideologiaan. Kokoomus haluaa karsia sosiaali- ja terveyspalveluita. Se onnistuu kaikkein parhaiten laman varjolla. Niin syvässä istuu tuo ideologia Kokoomuksen selkäytimessä, että he ovat valmiita ajamaan maan vaikka konkurssiin voidakseen toteuttaa nämä tavoitteensa.
Joten, muista tämä vaaleissa. Älä anna ääntäsi henkilölle, vaan puolueelle. Jos haluat muutosta ja saada tänne hyvinvointivaltion takaisin, älä ainakaan Kokoomusta äänestä. He nimittäin syövät sinun pöydässäsi ja sinä maksat!!
Hi
Toivoisin suomalaisten ottavan mallia Islannista eli heittäkää ne roistopoliitikot pihalle!!
Täällä pidettiin niinä aikoina useita miekkareita viikkoja sekä heiteltiin kananmunia ja tomaatteja päättäjien naamalle. Kyllästyivät siihen. Seuraava olikin porukan heittäminen pihalle.
En vielekään ymmärrä miksi Suomessa miekkarit mielletään tyyliin "noloja, kyllä hävettää kuulla nuiden iskulauseita" ja "elämänkoululaiset taas riehumassa ja menossa huutelee kuinka vituttaa ja maailma on paska". Mun käsittääkseen elämänkoululainen mieluummin istuu sohvalla masentuneena kuin seuraa politiikkaa. Mistä lähtien on elämänkoulua jos puolustaa omia oikeuksiaan kuten työttömien ja pienituloisten.
Hi
Nii