Miten on, jos jehovan todistaja mies haluaa, mutta vaimi ei halua, niin onko vaimon aistuttava sukupuoliyhteyteen miehensä kanssa?
Jehovan todistaja naiset
15
181
Vastaukset
- Wiisas Pää
Aviomiehen on
otettava huomioon että Vaimo on Heikompi Astia,
joka PMS-oireitten tai menkkojen tai
yleisen harmituksen vuoksi ei ole halukas yhtyntään. - sado-alistajako oot
Lain mukaan jos ei saa lupaa kontaktiin, se on raiskaus
- DDR
Usko on tietenkin aina uskon asia mutta tämän kummenpaa jaskaa en ehkä jaksa ajatella. Voi luoja mitä Jaskaa. Stoppi nyt omalle ajattellu ja niin. DDR ST. Wanahaa Itä - Saksaa, sieltähän tätä ehkä löytyy ja nainen aina alla.
- Pohtija...
Aloittajalle tiedoksi.
Kyllä se yleensä on miehen halut ja vaimo joutuu mielyttääkseen perheenpäätä nöyrtymään.
Tämä on toki johtanut puolittaiseen tai oikeastaan väkisin makaamiseen useissa todistaja perheissä,tätä ei edes todistaja miehet edes tiedosta aina itsekkään että näin tapahtuu heidän perheessä.
Ensi huuman häivyttyä,alkaa se arki, niin voi jokainen kuvitella,miten todellisuudessa.
He perustelvat usein kaikkea näin käyttäen raamattuna tukena,nainen olkoon miehelleen alamainen kaikessa.
Joten siinä mielessä naisen asema seurakunnassa on hyvin heikko,naisia ei edes arvosteta ,oikeuskomiteassa miehen ja naisen lausunto toinen toista vastaan niin nainen jää alakynteen ja on hävinnyt yleensä,asetelma on hyvin huono koska heillä on omat oikeuskomiteat.- Rabbi.
Ymmärtäväinen "perheen pää" ei voi olla kristillisyyden kannalla jos pakoittaa vaimonsa epämiellyttävään yhdyntään.Raamtun mukaan avioliitto toimii,jos "päämies hillitsee hieman himojaan".Jos ei mies jaksa odottaa niin "haavoittakoot itseään".Kuitenkin on hyvä muistaa,miten ONAN sai nopean kuoleman valuttaessaan siemenensä maahan.
- renttu-sergei
Mutta annas olla näin siis normaaliperheissä: Jos mies sanoo ei, niin siitä vasta vaimo mekkalan nostaakin. Mites tuota JT-piireissä?
- hodari mauritzio
Siinä tapauksessa jt vaimo menee luopio veljen luo ja saa mitä haluaa. Tämä asiain järjestemä on minustakin ihan hyvä.
- domesticated
joo,jos mies sanoo "EI",niin se tarkoittaa "EI".Nainen ei voi sanoa "EI",koska mies,kotiin saavuttuaan,antaa vaimolleen lasillisen vettä,ja kaksi asperiinia,silloin vaimo ei voi syyttää päänsärkyä.
- synti hommia
Olen kuullut jehovantodistajan sanovan, että seksi on vain lasten tekoa varten,
eli muussa tapauksessa seksi on väärin vaikka olisi avioliitossa.
Esim ettei nauttmisen vuoksi pelkästään saisi paritella, vaan vain jos aiotaan tehdä lapsi.
Mutta tuo jehovantodistaja oli jo aika vanha ja vanhoillinen ja varmaan kuollutkin jo aikaa sitten.
Lisäksi olen tavannuit jehovantodistajia, jotka pidättyvät lastenteosta kokonaan vaikka ovat naimisissa, siirtäen lastenhankinnan paratiisiin,
silloinhan seksi heidän välillään ei varmaankaan tapahdu aikeesta tehdä lapsi, vaan vain nauttimisen vuoksi.
Että tämänkin vuoksi tuon vanhoillisen miehen ajatus oli selvästikin jotenkin valheellinen tai muuten väärä tai halusi vain johtaa minua harhaan koska olin nuori.
Toisaalta taasen ihmetyttää kyllä sekin että miten uskovaiset,hartaat ihmiset yleensäkään voivat harrastaa seksiä, eikö heidän pitäisi olla jumalisia ihmisiä ja inhota ja kiertää kaukaa moinen likainen toiminta.
Uskovaiset hokevat joka käänteessä että seksi on syntiä. No miten se siinä avioliitossa yhtäkkiä muuttuisi ei syntiseksi.
Sitä samaa toimintaahan se on, oli naimisissa tai ei.
Mutta siis asiaan:
Aloittaja kysyi että tarviiko jt-vaimon suostua yhdyntään jos ei halua?
Vastaus on että joidenkin jt-pariskuntien tapauksessa aviomies kyllä ottaa tämän huomioon ja ei pakota vaimoaan siihen.
Mutta olen kuitenkin kuullut että jopa raamatulla voidaan tarvittaessa perustella, että vaimon on pakko antaa miehelle halusi tai ei.
Raamatussa on se kohta, että "älkää evätkö sitä toisiltanne, muuten kuin yhteisestä sopimuksesta",
ja tätä jotkut jt-aviomiehet käyttävät hyväkseen sanoen jt-vaimolleen että ei saa kieltää seksiä, koska silloin se ei tapahtuisi yhteisestä sopimuksesta.
Tämä on kuitenkin nykymittapuun mukaan väkisinmakaaminen eli raiskaus tietyssä mielessä, koska nainen ei silloin halua sitä.- LUKUTAITO kateissa?
Lisäksi olen tavannuit jehovantodistajia, jotka pidättyvät lastenteosta kokonaan vaikka ovat naimisissa, siirtäen lastenhankinnan paratiisiin,
silloinhan seksi heidän välillään ei varmaankaan tapahdu aikeesta tehdä lapsi, vaan vain nauttimisen vuoksi.--------------------------
ei ne rassukat ole lukeneet raamatustaan,
kuinka Jeesus sanoo et
Ylösnousemuksen jälkeen ei olla enää seksisuhteissa,
vaan
__kuten enkelit taivaassa?__
siis ei avioidutakaan enää, joten hopihopi, Vanhatpojat ja -Piiat :D
kumma kun ne jeppulat ei osaa Raamattuaan lukea?
ykskin vanha jeppula puhuu miten Eeva anto Aatamille OMENAN,
no hei haloo,
MIKÄ JAE sanoo et se oli
nimenomaan OMENA? - Kastamaton.
En ole tuollaista kuullut,mutta katolilainen nainen kertoi kirkkonsa papin FATHER,sanoneen ettei seksistä pidä nauttia,se on syntiä.
Ainakaan alttaripojat eivät siitä nauti ? - leevidius ekeluntti
Kastamaton. kirjoitti:
En ole tuollaista kuullut,mutta katolilainen nainen kertoi kirkkonsa papin FATHER,sanoneen ettei seksistä pidä nauttia,se on syntiä.
Ainakaan alttaripojat eivät siitä nauti ?Jehovattaret nauttii siitä huolimatta. Mutta ei aviomiestensä kanssa vaan luopio veljien kanssa. Lisäksi niiltä saa lähes käyttämätöntä pisukkaa.
Jos veljet seurakunnassa tietäis kuinka heidän naiset nauttii, niin ai ai.
- helinmat
Jos vaimo haluaa jamies ei? Silloin jt vaimo tulee minun luo koska hän tietää että minulta saa mitä omalta mieheltä ei saa. Jotkut jt miehetkin tietää että vaimot käy vierailulla luonani mutta eivätvoi mitään.
- jt mies
Näln meitä todistajia Jumala opettaa raamatulla ja näillä me mennään, kun muita nyt tämä kiinnostaa.
1.korint. 7:1-5
Mitä nyt siihen tulee, mistä kirjoititte, niin miehen on hyvä olla koskematta naiseen, 2 mutta haureuden yleisyyden vuoksi olkoon kullakin miehellä oma vaimonsa ja kullakin naisella oma miehensä. 3 Antakoon mies vaimolleen hänelle kuuluvan, mutta samoin myös vaimo miehelleen. 4 Vaimolla ei ole valtaa omaan ruumiiseensa, mutta hänen miehellään on; samoin miehelläkään ei ole valtaa omaan ruumiiseensa, mutta hänen vaimollaan on. 5 Älkää evätkö sitä toisiltanne paitsi keskinäisestä sopimuksesta määräajaksi, jotta omistaisitte aikaa rukoukseen ja tulisitte jälleen yhteen, jottei Saatana jatkuvasti kiusaisi teitä itsehillinnän puutteenne vuoksi.
" ei voi olloa liian vaikea ymmärtää tätä periaatetta, joten en ala sitä selventämään "
Pitkällä kokemuksella voin sanoa että toimii ja, että minulla on JT vaimo joka on niin ihana ja rakas kaikkien pitkien meidän myötä ja vastoinkäymis vuosien jälkeen.
Enemmän kuin tyytyväinen vaimoonsa, Jumalalle ohjeistaa kiittäen.- könöinen
Olen toki tehnyt paljon jotta sinunvaimosi olisi tyydytetty. Joten ole vaan kiitollinen. Kovin puutteessa on kun tulee luokseni.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse384004SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2643931Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1343481Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky873470Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222327Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv341833Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575591718- 371640
- 331548
- 931485