Tässä tulee "pyyhkeitä " tielaitokselle !

herrajjestas !!

On se sitten merkillistä ! Nimittäin tielaitoksen tiemerkinnät. Maassamme löytyy herrajjumala ! Vaikka kuinka paljon sellaisia risteyksiä joissa ei ole minkään valtakunnan viittaa että missäpäin on Helsinki , tai yleensäkin , missä on etelä ?
Missäpäin on pohjoinen ? Onko Ouluunpäin tuonne ?

Tienpitäjä kuvittelee että matkaajat eivät pysähdy ?? pienillä paikkakunnilla , vaikka ostoksilla tai muuten yleensäkään poikkea sivutielle johonkin vaikka kauppalaan! Ei . Tienpitäjä kuvittelee tai päättelee näin. Autonkuljettaja joka matkaa kauas ei suinkaan pysähtyisikään pienimmille paikkakunnille vaan ajaa losottaisi suoraan ohi kohti isoa kaupunkia !?

Ja sentähden tienpitäjä ei laitakkaan tien opasteviittoja ollenkaan tielle jossa ajetaan vaikka kauppalasta sille ohikulkutielle koska ajajat ovat paikkakuntalaisia ja he kyllä muistavat missäpäin on etelä ja missä on pohjoinen suunta.

Satunaisen matkaajan täytyykin ajaa kilometrikaupalla isoa päätietä ja toivoa että kohta olisi jossain isossa liittymässä jossa on hevosen kokoisilla kirjaimilla laitettu missä on Oulu ja missä on Helsinki?

Milloinhan tuo tiensuunnittelija muuten jää eläkkeelle ja tähän ongelmaan saataisiin parannus.

4

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....,,,,

      Kauan olet kirjoitustasi miettinyt, päätellen siitä, että kauppalat lakkautettiin 37 vuotta sitten.

      • ....,,,,

        Sori, olen vähän dorka.


      • .....,,,,
        ....,,,, kirjoitti:

        Sori, olen vähän dorka.

        Niinpä, vain kaksi päivää/merkki.


    • tämäontärkeämpi

      Nyt olisi aika ely-keskuksen herätä talviuneltaan. Etelä-suomen moottoritiet ovat olleet kesärajoituskunnossa jo lähes kaksi kuukautta.

      TÄRKEÄ PYYNTÖ; Minä haluan ajaa motarilla 120km/h, haluatko sinäkin? Jos haluat niin pyydän heti laittamaan palautetta asiasta alla olevaan osoitteeseen, kiitos

      [email protected]

      Tiedän, että ely-keskus reagoi riittävään määrään palautetta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      113
      3665
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      23
      2739
    3. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      122
      2304
    4. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      6
      2243
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      1964
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      36
      1606
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1066
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      970
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      74
      942
    10. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      48
      888
    Aihe