Keskustan äänimäärä nousi!
Keskustan saama äänimäärä nousi 15176 äänellä verrattuna vuoden 2000 kunnallisvaaleihin. Prosentuaalisesti Keskustan kannatus kuitenkin laski, koska kokoomus ja SDP saivat aktivoitua äänestäjänsä paremmin liikkeelle.
Tilasto:
http://192.49.229.35/K2004/s/tulos/tulos_kokomaa.html
Keskustan saama äänimäärä nousi 15176 äänellä verrattuna vuoden 2000 kunnallisvaaleihin. Prosentuaalisesti Keskustan kannatus kuitenkin laski, koska kokoomus ja SDP saivat aktivoitua äänestäjänsä paremmin liikkeelle.
Tilasto:
http://192.49.229.35/K2004/s/tulos/tulos_kokomaa.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tällaisia voittoja kun Keskusta hankkii jatkossakin, niin hyvä tulee.
Jatkossa on siis ihan kiva, jos demarit ja Keskusta napsivat äänestysprosentin noususta 70-80 %:n siivun päältä pois ja Keskustakin saa sitten pari prosenttiaan lisäystä. Tällä lailla se Keskusta selviää aina hienosti voittajana. Väliäkös tuolla, jos paikat vähenee, voitto on tärkeämpi.
Aivan. Keskustahan todella voitti, sillä tosiaankin SDP:n ja Kokoomuksen eteneminen johtui pelkästään siitä, että ne saivat väkensä paremmin vaaliuurnille.
Kepu siis on vaalien todellinen voittaja. MOT.
eero lankia: Tuli hopeasija. Voi vee että mies on palikka demarit KULTAA kokoomus HOPEAA ja kepu no nin no mitenkä se nyt meni
Äänet lisääntyivät, mutta paikkoja hävisi -203 kpl.
Kumpi on ratkaisevaa kun kunnissa käytetään valtaa: äänet vai valtuustopaikat?
Ja jos ääniä lasket, niin puolessatoista vuodessa keskusta menetti miltei -150 000 ääntä, jotka se vielä eduskuntavaalissa sai.
sääliäänet? Nyt ei valittu Brysselin valtuustoa, joten äänet meni tärkeämpiin paikkoihin kuin ulkoistetulle (työ?)voimalle.
Tietenkin kepu vpoitti, kun äänestysprosentti nousi. Tosin RKP voitti melkein yhtä paljon, mutta Kokomus ja demarit voittivat monta kertaa niin paljonkuin kepu meni voittamaan.
Se sen sijaan on hyvin lohdullista isänmaalle, että kepun paikkamäärä väheni.