Länsimaiden historia väittää että Kamputseaa hallinneen Pol Potin kaudella olisi surmattu 2-3 miljoonaa ihmistä. Mutta lukuisat kriittiset tutkimukset ovat alkaneet kyseenalaistaa noita lukemia. Eräiden tutkijoiden mukaan tapettuja on todellakin ollut, mutta todennäköisemmin kymmeniä tuhansia vähemmän kuin 100 000. Pol Potin hallintokauden uhrien määrän liioittelu lännessä saattaa olla kaikkien aikojen ennätys -ainakin 30-kertainen todelliseen verrattuna.
Pol Potin miljoonat uhrit myytti?
valhe paljastui!
981
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
USA tuki Pol Potia viimeiseen asti!
Neuvostoliitto ja Kiina tuki Pol Pottia , kun Kommunismi oli
näillä kaikilla yhteisenä ihanteena ja toivottavana valtiomuotona.
USA EI TIETÄÄKSENI OLE MITENKÄÄN TUKENUT KOMMUNISMIA
Itseasiassa Neuvostoliitto tuki Vietnamia mutta vastusti Pol Potin hallintoa. Pol Potin punaisia khmerejä tuki Kiina ja USA sekä naapurimaa Thaimaa.
Minä luin jo vuosia sitten artikkelin jonka mukaan on väestötilastojen mukaan täysin mahdotonta että n. 7 miljoonan asukkaan maan väestö olisi kokenut 2 miljoonan kuoleman ja silti nostanut väkiluvun 14 miljoonaan seuraavan sukupolven aikana sillä Kambotsassa ei ollut Afrikan tasoista korkeaa syntyvyyttä.
Tuossa jutussa mainittiin lisäksi että USA: n pommitukset 1970-73 ja Vietnamin tunkeutuminen 1978-79 maksoi enemmän ihmishenkiä kuin Pol Potin hallinto 1975-78. Samassa yhteydessä kyseenalaistettiin myös Stalinin Ukrainan pakkokollektivisoinnin uhrimäärä 5-7 miljoonaa vaikka yhtä suuresta liioittelusta ei ollut kyse Pol Potin tapaukseen verrattuna.
Varmuudella 2 000 ruumiit on löydetty vaikkakin toinen tutkimus puhuu 8 000 ruumiista. Todennäköisesti kaikkiaa hallinto tapatti pakkotyössä ehkä parikymmentä tuhatta. Mutta nuo luvut 2-3 miljoonaa ovat aivan älyttömiä. Ne ovat kuitenkin eläneet sitkeästi länsimaissa. Sopii kysyä miksi.
Kiina, jolla oli aikoinaan läheiset suhteet Pol Poli punaisiin khmereihin, on arvioinut Pol Potin hallinnon teloittaneen 75 000 henkeä. Mutta toisaalta tutkijat eivät ole löytäneet kuin 2 000 teloitetun ruumiit jotka eivät liity Vietnamin sodan vuosiin 1970-75 eikä Vietnamin tunkeutumiseen Kampotsaan v. 1979.
Missään tapauksessa Pol Potin hallinto ei teloittanut miljoonia ihmisiä. Nuo väitteet on ihan huuhaata.
Ne lähteet puuttuvat, eli sananne ovat näitä punikkien jatkuvia valheita, eivät sen kummempaa.
Lähteet?
Lue vaikka Michael Chossudowskyn Sota ja Gobalisaatio!
Sieltä löytyy lähdeaineistoa myös moneen muuhun kansanmurhaan ja tuhotoimiin, mitä USA harrastaa!
Väitteet että Pol Potin hallinto olisi tappanut miljoonia ihmisiä on täyttä huuhaata. Väitteet perustuivat villiin huhuihin jotka alkoivat elää omaa elämäänsä.