Hevosvankkurit takaisin Hämeenkadulle

Ehdotan hevosvankkureiden tuomista takaisin Hämeenkadulle vanhaan malliin. Autot saa häätää sieltä heti, ja ratikan jo ennen kuin investointipäätös siitä on tehty. Näin säästyvät ratikan investointirahat. Ne voidaan sijoittaa heitteille jätettyjen vanhusten hoitoon.

Nupukivi-Hämeenkatu rikkoo bussien jousituksen ja iskunvaimentimet ja saa taksarien päät tärisemään oudosti. Hevosvankkureille ei tärinästä ole haittaa, koska vankkurit kulkevat hevosvoimavedolla verrattain hitaasti. Mihin hitailla hämäläisillä muka kiire olisi?
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Nakkifakiirikaan ei ole kopissaan kuin silloin tällöin. Vankkurit täyteen hevosmakkaraa. Mieluusti vielä ympäri taajama-aluetta. Kiitos.

Äänestä

Ehdotukseni on: Tehdään Hämeenkadun itäpäästä Punaisten lyhtyjen katu. Lisää vain Eurooppameininkiä tänne Pohjolaan. Integroidutaan väestöpainotteiseen Eurooppa-imagoon.

Äänestä
  • Tätä valtuustoa edeltävästä valtuustosta kannatta ottaa mukaan se herra, joka jo edellisten käyntien jälkeen suositteli lisää kivijalkakapakoita. Raatihuoneen kivijalka vois olla hyvä paikka. Ei sitten tarvitsisi asiakkaiden ryypiskellä Raatihuoneen rappusilla omasta pullosta.

    Äänestä

Voisihan se ratikkakin olla hevosvetoinen. Sopisi vihreitten ajatusmaailmaan oikein hyvin, ei tarviisi sähköä. Miksei takseissakin voisi siirtyä vallan kokonaan vossikoihin.

Äänestä
  • Minäkin saisin sitten kukkapurkkeihini hevosen paskaa. Kannatettava ajatus, vihreä ja ruskea.

    Äänestä

Ehdotan että hämeenkadulla ryömittäisiin, jotta kengät ei kuluta katua.

Äänestä

Ei pidä hevosenkikkareista nuppukivien välissä. Lätisevät inhasti sateisella säällä.

Ehdotankin hevosvankkureiden sijaan riksoja, joita löytyy kaikista Aasian maista. Siellä riksakuskin ammatti on arvostettu yksityisyrittäjyyden muoto ja sopisi mielestäni meille työteliäille suomalaisille mitä parhaiten. Taksit ja bussit voisi korvata kokonaan riksoilla.

Sitäpaitsi siinä paranee kunto kummasti nelikymppisellä suomalaismiehellä, kun saa juosta jolkottaa pitkin autotonta keskustaa ja kuskata kiinalaisia turisteja ja amerikkalaisia liikeneuvottelijoita paikasta toiseen. Terveyden lisäksi karttuu tietty perheen yhteinen kassa ja Tampereen kehnot työllisyysluvutkin kohenisivat.

Äänestä

Ei käy. Jo 100 v sitten haluttiin siirtyä hevosista autoihin siksi kun juopuneet hevoskuskit aiheuttivat niin paljon onnettomuuksia. Auto on turvallisin.

Äänestä
  • Niin ja voikukat rehotti.

    Äänestä

-Rikshataksit on jo tulossa kesäkuun alussa tavallisten taksien rinnalle keskusta-alueelle. Eikö se muka riitä?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Mansen hanu kirjoitti:

Ehdotan hevosvankkureiden tuomista takaisin Hämeenkadulle vanhaan malliin. Autot saa häätää sieltä heti, ja ratikan jo ennen kuin investointipäätös siitä on tehty. Näin säästyvät ratikan investointirahat. Ne voidaan sijoittaa heitteille jätettyjen vanhusten hoitoon.

Nupukivi-Hämeenkatu rikkoo bussien jousituksen ja iskunvaimentimet ja saa taksarien päät tärisemään oudosti. Hevosvankkureille ei tärinästä ole haittaa, koska vankkurit kulkevat hevosvoimavedolla verrattain hitaasti. Mihin hitailla hämäläisillä muka kiire olisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu