Venäjän lähetystö ja prostituutio Helsingissä

Jan Stark

Pitääkö Venäjän lähetystö Helsingissä prostituutiotoimintaa yllä? Suurimman mokan lähetystön väki teki nyt 25.10. jättäessään rikospoliisin tutkinnasta nootin ulkoasiainministeriölle. Kun lähetystön ensimmäinen kommentti prostituutioepäilyistä tuli, sisälsi se vastauksen, etteivät he tiedä kaikkien tilojensa käytöstä. Tyydyin siihen vastaukseen.

Nootin jättäminen asiasta nostaa jutun uudestaan keskustelunaiheeksi: ehkä väitteessä oli sittenkin perää. Harrastaako ja tukeeko Venäjän lähetystö Suomessa ihan oikeasti bordellitoimintaa? Onko Venäjän Helsingin-lähetystöllä Venäjän hallituksen siunaus rikollisen toiminnan edistämiseen Suomessa? Nootin paikka Suomelta.

Venäjän pääministeri Mihail Fradkov kävi juuri Suomessa. Viisas ja ymmärtäväinen mies, oikea diplomaatti, jolla on harkitsevainen puhe ja kieli keskellä suuta. Sellaiset ihmiset osaavat hoitaa kansainvälisiä suhteita.

Sen sijaan Venäjän lähetystö Helsingissä porsastelee tavalla, joka ei ole diplomaattiselle kanssakäymiselle soveliasta. Kehotan Venäjän viranomaisia vakavasti harkitsemaan lähetystöhenkilökuntansa vaihtamista Helsingissä. Pikaisesti.

7

852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ny Kopp

      Minusta Yleisradiossa ja Sanomassa pitäisi miettiä hieman enemmän, mitä tehdään eikä ryhtyä aggressiiviseen mediavastaiskuun kun Venäjä kahden vuoden kärsivällisen odottelun jälkeen paljastaa Suomen kansalle Suomen ja Venäjän suhteiden tosiasiallisen tilan.

      Ei ole uskottavaa, etteikö poliisi tuntisi pääkaupunkiseudun prostituutiotilannetta jo entisestään.

      Nyt tapahtunut kotietsintä vain osoitti sen, että Suomen hallitus (Tuomioja & Halonen) halusivat poistaa itseään koskevan Venäjän kritiikin iskemällä Venäjää vastaan juuri samoilla viikoilla.

      Tapahtunut poliisitoimi osoittaa, että Suomen hallitus epäilee Venäjän kaupallista edustustoa avunnannosta paritukseen, mikä on rangaistava rikos.

      Poliisitoimen julkistaminen lehdille osoittaa, miten kevyillä eväillä Erkki Tuomioja, Tarja Halonen ja Kari Rajamäki hoitavat asioita.

      Edes Lipponen ei kaikessa transatlanttisuudessaan olisi tehnyt mitään näin typerää. Tuomiojalta ja Vanhaselta on kirvonnut ote asioihin.

      Matti Vanhanen antaa porukan puuhailla omiaan. Ei siis ihme, että Fradkov lyhensi vierailunsa kestoa puoleen vakuutellen silti hyvistä suhteista.

    • Revoir

      baskeripäisistä vasemmistointellektuelleista, saamattomista maalaisliittolaisista ja öykkärimäisistä tannerilaisista.

      Hallitus on huonompi kuin Barroson komissio.

    • Diplo

      Tarkoitatko, että Venäjän pitäisi alistua Yleisradion sutenööripolitiikkaan ja ottaa vastaisuudessa ohjeensa vaikka Aarno Laitiselta?

    • plöhö

      Joo, ovelasti kiitteli tv:ssa Suomen viranomaisia nettisivujen sulkemisesta. Hän varmasti tiesi paremmin asian oikean laidan, että ko. sivuthan sulki palvelun tarjoaja oma-alotteisesti ja ilman viranomaisten osallisuutta. Nyt kaveri antoi julkisuuteen kuvan, että Suomi taas kerran totteli kuuliaisesti Venäjän komentoa.

    • Anonyymi

      Miksi lähetystöä ei suljeta. Väärinkäytöksiä on vaikka kuinka paljon miks katsotaan sormien läpi

      • Anonyymi

        Sinä sen keksit ovet säppiin


    • Anonyymi

      Missä herrat, siellä kokaiini ja prostituutio.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1304
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1115
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      997
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      812
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      183
      795
    6. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      766
    7. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      759
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      751
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      738
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      685
    Aihe