Ollaan ajamassa Etelästä pohjoiseen, ja ajattelimme poiketa Lieksassa, onko Lieksassa jotain kivaa ruokapaikkaa jossa voisimme poiketa sen jälkeen kun olemme katselleet nähtävyyksiä?
huomenta Lieksa!
Perhe reissussa
16215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kun olette ajamassa etelästä pohjoiseen, Lieksan keskusta ei syrjäisen sijaintinsa vuoksi satu reitillenne. Koli on kuitenkin Lieksaa kutostien varressa Joensuun ja Kajaanin välillä, joten kannatta poiketa Kolille.
Rovo, sanoisin noin paikallisella kielellä
Ei kukaan poikkea reitiltään Lieksaan syömään. Ei koskaan!
Eipä ole eikä tule. Täällä kukin kokkaa omalla hellallaan huttunsa tai syö ilmaista soppaa siellä, missä ilmaiseksi saa. Jotkut syövät jo kaupan edessä ja heittävät tyhjän makkarapaketin niille sijoilleen.
Vai ihan tulette Lieksaan katsomaan nähtävyyksiä ja syömään. No ei teillä kovin hyvin mene, väittäisin.
Ihmisen elämän kruunu ja kliimaksi = Ruokailu Lieksassa matkalla pohjoiseen. Eihän Lieksa jää edes minkään pohjoiseen vievän tien varteen. Lähdetkö sinä kötyyttämään autollasi sadan kilometrin korpitaipaleen saadaksesi lieksalaisia vatruskoja?
Jos ajaa Pielisen ympäri,niin on monella kylällä tarjolla ruokaa.Syömättä ei jää varmasti.
Polttoaineasemien baareja ja joitakin pitserioita löytyy matkan varrelta.
Ei kivaa, eikä edes vähemmän kivaa. Pysykää poissa, kun vielä voitte! Kiertäkää ihan Pohjanmaan kautta tämä Somalandia, ette menetä mitään, päinvastoin. Turha tulla sitten itkemään, teitä on varoitettu.
Näe ihka elävä hottentotti Lieksassa:
https://www.youtube.com/watch?v=roeqfZe0_UY
Koska Lieksa on yksi Suomen kansainvälisimmistä kaupungeista niin kyllä nähtävyyksiä riittää. Monen värisiä. Tosin nukkuvat pitkälle iltapäiville. Ja pimeällähän niitä ei juurikaan näe..
Kannattaa ajella lieksan ohi jos on menossa pohjoiseen ja käydä syömässä kuhmon rautatieasemalla, siellä on hyvä ja halpa ruoka!
Junalla pääsee Nurmekseen saakka.
Kyllä täällä Liksassa on tullut asuttua jo yli kolmekymmentä vuotta vaikka syntyjään olen lännestä ja kyllä täältä myös on hyvinkin mahdollista erilaisiin toimintoihin ja myöskin ruokailuun eri paikoissa ja myöskin näkemistä ja kokemista.
Valitettavasti vain noilla harvoilla on aikaa olla lyömässä kapuloita rattaisiin ja omaa oksaa sahaamassa jossa istuu ja itseluottamus on löysässä varressa kuin tavara housussa.
Kyllä täältä on myöskin mahdollista käydä yksin tai porukalla hiean tuulettumassa vaikka merellä pielisestä puhumattakaan jota ei kaikkialla ole ja se on yksi mahdollisuus myöskin toimia samoin kuin ruunaan koskilla, Joten oikein hyvää ja antoisaa matkalle pohjoiseen siitän Junnukin laulaa.MK
Liepolasta saa sambusoja,vae mitä ne on karjalaisia perinneherkkuja.Ei mahtane muualta päin löytyä.
Kyllä täällä on esimerkiksi se ruokapaikka siinä keskustan pienen liikenneympyrän kupeessa on todella hyvä ruoka ja sitten se Hurtanhovi, siellä en ole käynyt, mutta kuulamanimukaan myöskin tolkunpaikka, mitä ruokailuun tulee. Kunhan välttää ABC ruokalan.
Mainontaa ja toisen yrittäjän teilaamista