hämmästyttää vaalissa

kävin äänestämässä taannoin , kummastukseni oli suuri, kun vaalivirkailijana toimi alueen kuntavaaliehdokas.
Luulin että se on yksittäistapaus. Mutta se onkin maan tapa! Nimittäin eilinen (26.10) TV2:n ajankohtainen kakkonen oli mukana ympäri Suomea vaalitunnelmissa. Useassa äänestyspaikassa ehdokas toimi vaalivirkailijana sekä osallistui jopa äänten (myös omien) laskentaan. Kaiken lisäksi äänestykopissa on lyijykynät äänestystä varten. Nämä seikat synnyttävät kysymyksiä mutteivat vastauksia!
3521
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Idea on se että ehdokkaat valvoo toinen toisiaan ja samalla kaikki kuittaavat päivärahat itselleen.

Äänestä
  • se, ettei sinne riitä vapaaehtoisia tarpeeksi. Siksi ehdokkaiden on pakko hoitaa itse sekin homma - ketään ei kiinnosta. Meilläkin oli ehdokkaita listalla 31, mutta 5-9 aktiivista hoiti kaikki vaalijärjestelyt. Paikallisyhdistyksessä porukkaa on noin sata.

    Sovittiin siinä lauantaina mm., että kukaan ehdokas ei laske oman puolueensa kasaa lainkaan.

    Lauantain kokous kesti meillä tunnin, palkkio 38 e (- sivutulovero-% ja puoluemaksu), sunnuntain korvaus oli 10 e/h, eli koko paketista ansaitsi
    13*10+38=168 e (-sivutulovero-% ja puoluemaksu). Käteen jäi noin satanen....aikaa paloi 14 tuntia. Niinjoo, saihan siitä myös ilmaisen lounaan ja kaksi kahvitusta.

    Äänestä

Tiedustelin samaa asiaa kerran kotikuntani keskusvaalilautakunnasta ja sain sellaisen tiedon, että ehdokas saa olla vaalilautakunnassa ja mm. jakaa äänestyslippuja, leimata niitä ja laskea ääniäkin, mutta ei saa ottaa osaa, jos vaalilautakunta joutuu päättämään esim. onko jokin ääni hyväksyttävä vai hylättävä tai onko joku henkilö kykeneävä äänestämään jne.

Käsittääkseni monessa kunnassa on ongelma löytää riittävästi ihmisiä vaalilautakuntiin. Puolueethan esittävät henkilöitä vaalilautakuntiin ja usein puolueihmiset ovat myös ehdokkaina itsekin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hämmästynyt kirjoitti:

kävin äänestämässä taannoin , kummastukseni oli suuri, kun vaalivirkailijana toimi alueen kuntavaaliehdokas.
Luulin että se on yksittäistapaus. Mutta se onkin maan tapa! Nimittäin eilinen (26.10) TV2:n ajankohtainen kakkonen oli mukana ympäri Suomea vaalitunnelmissa. Useassa äänestyspaikassa ehdokas toimi vaalivirkailijana sekä osallistui jopa äänten (myös omien) laskentaan. Kaiken lisäksi äänestykopissa on lyijykynät äänestystä varten. Nämä seikat synnyttävät kysymyksiä mutteivat vastauksia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu