Uskooko hellarit näin?

Minä uskon Jumalaan,
Isään, Kaikkivaltiaaseen,
taivaan ja maan Luojaan,

ja Jeesukseen Kristukseen,
Jumalan ainoaan Poikaan, meidän Herraamme,
joka sikisi Pyhästä Hengestä,
syntyi neitsyt Mariasta,
kärsi Pontius Pilatuksen aikana,
ristiinnaulittiin, kuoli ja haudattiin,
astui alas tuonelaan,
nousi kolmantena päivänä kuolleista,
astui ylös taivaisiin,
istuu Jumalan, Isän, Kaikkivaltiaan, oikealla puolella
ja on sieltä tuleva tuomitsemaan eläviä ja kuolleita,

ja Pyhään Henkeen,
pyhän yhteisen seurakunnan,
pyhäin yhteyden,
syntien anteeksiantamisen
ruumiin ylösnousemisen
ja iankaikkisen elämän.

(Apostolinen uskontunnustus)
1160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei tuossa ole minun uskoni kanssa mitään ristiriitaa ja kyllä yhdyn tunnustukseen ollessani luterilaisessa jumalanpalveluksessa.
Meillä hellareissa ei ole tapana todistaa ja tunnustaa uskoa vain tuolla tavoin.

Äänestä

Ei siinä mitään väärin..

Äänestä

>>Minä uskon...Pyhään Henkeen, pyhän yhteisen seurakunnan, pyhäin yhteyden...

Äänestä
  • Meillä on jälleen ensi viikolla yhteinen rukousilta kaikkien kristillisten seurakuntien kanssa. Yleensä kaikki paitsi ortodoksit osallistuvat näihin tilaisuuksiin. Kerran tuli ortodokseilta kirjallinen tervehdys ja varmaan syynä on resurssipula. Voihan joukossa yksittäisiä seurakuntalaisia toki olla.
    Meillä joka kuukausi järjestetään tällainen rukoustilaisuus vuorotellen eri seurakunnissa.

    Äänestä

  • >>>Uskontunnustus, joka menee pidemmälle kuin mitä arkielämämme todistaa, ei ole totuudellinen.

    Äänestä

Mitä arkielämästä. Mehän tunnustamme vain kolmiyhteisen Jumalan, Isän, Pojan ja Pyhän Hengen. Siitä lähtee arkielämä, eikä painvastoin.

Äänestä
  • Mielestäni Jukan kommentti liittyi < pyhään yhteiseen seurakuntaan> ja < pyhäin yhteyteen>. Mitä te ymmärrätte näillä uskontunnustuksen sanoilla tarkoitettavan?

    Wikipediassa on nähtävissä Apostolinen uskontunnustus ev.lut.kirkon ja room.kat.kirkon käyttämässä muodossa sekä latinaksi. Ev.lut. uskoo pyhän yhteisen seurakunnan. Room.kat. uskoo pyhän katolisen kirkon. Mutta mitä se pyhäin yhteys kullekin tarkoittaa?

    Äänestä

Suomen Helluntaiherätys yhtyy apostoliseen uskontunnustukseen ja se on kirjattu heidän uskonoppiinsa. Uskontunnustus on helluntailaisilla tosin vain paperilla. Uskontunnustusta ei koskaan lausuta helluntaiseurakuntien kokouksessa. Apostolinen uskontunnustus ei myöskään kelpaa helluntailaisille todistuksena omasta uskosta. Olen tämän itse henkilökohtaisesti kokenut monta kertaa.

Helluntaiuskovan tapana on kysyä keskustelukumppanilta, oletko uskossa. Näin minultakin on kysytty useita kertoja. Vastaan yleensä kysyjille, että uskon apostolisen uskontunnustuksen mukaan. Joskus olen jopa lausunut koko uskontunnustuksen. Kertaakaan tämä tieto ei ole riittänyt helluntaiuskovalle. Moni on jopa närkästynyt ja keskeyttänyt uskontunnustukseni. Olen saanut vastattavaksi "täydentäviä" kysymyksiä ja lopuksi helluntaiuskovat ovat itse todenneet, että "ethän sinä sitten ole uskossa ollenkaan".

Monet helluntaiuskovat pitävät apostolista uskontunnustusta liian luterilaisena ja "sanainhelinänä", ilman mitään sisältöä. Helluntailiikkeessä on kehitetty oma vapaamuotoinen "uskontunnustus", joka kuuluu helluntaiopin mukaisen uskonratkaisun tehneen tehdä seurakunnan edessä.

Äänestä

Tuo yleinen, ensimmäinen apostolinen uskontunnustus tunnustaa Isän Kaikkivaltiaaksi luojaksi ja Jumalaksi sekä pojan, Jeesuksen Kristuksen Jumalan pojaksi ja Pyhän hengen Jumalan hengeksi. Tuo on oikein.

Mutta uskovien luopumuksen myötä nykykristillisyydessä on lisääntyvässä määrin alkanut esiintyä jopa tuosta apostolisesta uskontunnustuksesta poikkeavaa ja eksyttävää selitystä että myös poika ja Pyhä henki ovat Jumala. Ne kyllä ovat osa Jumalaa, (poika on Jumalan ja PH on Jumalan), jotka ruloilevat Isää, mutta Isä ei tarvitse eikä rukoile ketään!

Äänestä
  • Ekivaari, huomenta! Uskon juuri tuon apostolisen uskontunnustuksen mukaan, kuten Sinäkin. Tuossa uskontunnustuksessakin mainitaan selvästi Isä, Poika ja Pyhä Henki erikseen, eikä mainita että ne olisivat yksi ja sama asia.

    Äänestä

Kyllä uskovat. Sillä Raamattu sanoo niin! Siinä ei ole mitään ristiriitaa tuon tunnustuksen kanssa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uskooko? kirjoitti:

Minä uskon Jumalaan,
Isään, Kaikkivaltiaaseen,
taivaan ja maan Luojaan,

ja Jeesukseen Kristukseen,
Jumalan ainoaan Poikaan, meidän Herraamme,
joka sikisi Pyhästä Hengestä,
syntyi neitsyt Mariasta,
kärsi Pontius Pilatuksen aikana,
ristiinnaulittiin, kuoli ja haudattiin,
astui alas tuonelaan,
nousi kolmantena päivänä kuolleista,
astui ylös taivaisiin,
istuu Jumalan, Isän, Kaikkivaltiaan, oikealla puolella
ja on sieltä tuleva tuomitsemaan eläviä ja kuolleita,

ja Pyhään Henkeen,
pyhän yhteisen seurakunnan,
pyhäin yhteyden,
syntien anteeksiantamisen
ruumiin ylösnousemisen
ja iankaikkisen elämän.

(Apostolinen uskontunnustus)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu