* Ydinvoiman kasvihuonepäästöistä.

mauri mälkiä

- SYKEsarja B7 ilmoittaa TVO:n mm. 360 kertaistaneen koko Selkämeren T2O tritiumvesipäästöt.

- Muita t o d e l l a tarkkaan salattuja päästöjä mai8nitakseni on taas TVO Yhteiskuntavastuuraporttiin 2008 kirjattu faktan reaktorien vuotavan yli 2 000kg/y Pu- 239 kanavasäteilykaasuja ja neutronivuota.

- Merkittävä data khk- päästöihin voisin mainita TYPPITETRAOKSIDIN päästöt. Yksittäinen 1000MW reaktori tuottaa uskomattomat 1 000 000 000kg/y raakaa typpioksidia. Päästön mekanismina on suoran säteilyionisaation vaikutus ilmakehän atomeihin suoraan. Typpitetraoksidi tunnetaan keltaisena ERITTÄIN väkevänä, haisevana raketin polttoaineena. Aiheuttaa mm. tappavaa keuhkopöhöä.

Kuvaavaa on että nämäkin KAIKKI keskeiset ydinvoimalan päästöt on IAEA vaatimuksesta pyyhkäisty julkisuudesta. HETI sen jälkeen kun vuosien ydinyhtiön OMIIN julkaisuihin on suuremmin alettu liikaa kiinnittämään huomiota. Korostan, että tutkimukset perustuu ydinalan OMIIN "lipsahduksiin". Joihin sitten SUPO/CIA on niiden arkaluontoisuuden takia vaatinut sulkua perustelematta syitään lainkaan.

Tilanne on siis k a r m a i s e v a a ! Kun peräti 3 Suomen ydinyhtiötä sanoo SUORAAN valtion hallinnolle, ettei ydinvoimaloiden tekeminen ole taloudellisesi kannattavaa Niin hallinnossa korruptoitu virkamiehistö vaan yksipuolisesti PÄÄTTÄÄ teettää ydinvoimalansa kustannuksista piittaamatta vaikka väkisin poliisivoimin ja armeijan mukaantuloilla! ..

Kammottavinta tässä onkin , että tuleeko ydinvoiman käskyt KAIKKI Suomen ulkopuolisilta painostavilta mailta? Tarkoitan, että Japanin kansasta 76% vastustaa ydinvoimaa. Mutta USA PAKOTTAA MIEHITTÄJÄNÄ JAPANIA!!! ..

10

392

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harhaista

      Harhaista kirjoittelua.

    • TVOn Olkiluodon ydinvoimalan CO2-päästöt vaihtelee vuosittain, ollen suuruusluokkaa 350-500tCO2. Vuoden 2013 CO2-päästöiksi TVO ilmoittaa Ympäristöraportissaan (2013) yhteensä 483t (OL1-OL3).

    • 17+5

      Sähköntuotannossa kasvihuonekaasujen ominaispäästöt ovat Suomessa 200 CO2ekv/kWh. Stuxnetin ihannoimissa maissa Tanskassa ja Saksassa vastaavat luvut ovat 380 ja 430, eli noin tuplasti Suomeen verrattuna. Ydinvoimaa saamme paljolti kiittää tuosta.

      • Epäluuloinen

        Onko lähdeviitteiden kanssa jotain vaikeuksia? Hanki niitä jostain.


    • 12+7
    • mauri mälkiä

      - Ydinyhtiöitten KÄYTTÄMÄN uraanipolttoaineen KOKO tekovaiheen CO2 tuotantoa ei sitten saa laskea lainkaan. Ei koska EU määritteli uraanikaivosten enerrgianegatiiviset taseet VALTIOSALAISUUDEKSI! Hemmetin kätevää, koska on ollut 2008< eteenpäin energianegatiivista. Yli 5-kertaa enemmän kuin suora ruskohiilipoltto!

      - On se vaan kummaa, että täällä vaaditaan todistamaan TVO:n Yhteiskuntavastuuraportin tiedot todeksi. Vaikka niiden julkaisia on nimenomaan ydinrikollinen TVO itse. SYKEsarja on mukana Turun yliopistoa, ja metsäntutkimuslaitos myös. Raportin SAA kitjallisena nimellään pyytäen suoraan VAIN TVO tiedotuksen kautta. Soittoa siis sinne vaan, laiskuus kun EI saa olla syynä.!

      • mauri mälkiä

        SYKEsarja B7 siis...


    • Nettien kybersotayksikössä näyttää menneen paniikki suuhun.
      Eivät siis kykene vastaamaan tässäkin saitissa esitettyyn selkeään FAKTAAN!

    • Anonyymi

      Mistä löytyy lähteet? Laita toimiva linkki kiitos.

    • Anonyymi

      Arto Laurin videoilta voi yrittää. Jos haluat paikkansa pitävää tietoa, katso STUK sivuilta. Mauri Mälkiä oli yksi Arton multinikeistä ja Stuxnet taas oli yksi tämän palstan aktiivisista mieliharmeista, lienee edesmennyt.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1285
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      654
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      545
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      460
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      114
      449
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      30
      419
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe