Olen käynyt monilla keskustelufoorumeillä ja tämän on ehdottomasti alatasoisin kaikista näkemistäni.
Osittain molemmin puolin, mutta erityisesti evokkien alhaisen käytökulttuurin vuoksi. Onko tämä osoitus suomalaisestä typeryydestä vai löytyykö siihen joku muukin syy?
Tosin en ole kohdannut vastaavaa typeryystasoa millään muila suomalaasillakaan palstoilla kuin näillä suomi24 palstoilla on löydettävissä.
Johtuuko tämä siitä että evokit ovat täällä omina itsenään eikä vieraskoreina?
Osittain molemmin puolin, mutta erityisesti evokkien alhaisen käytökulttuurin vuoksi. Onko tämä osoitus suomalaisestä typeryydestä vai löytyykö siihen joku muukin syy?
Tosin en ole kohdannut vastaavaa typeryystasoa millään muila suomalaasillakaan palstoilla kuin näillä suomi24 palstoilla on löydettävissä.
Johtuuko tämä siitä että evokit ovat täällä omina itsenään eikä vieraskoreina?
Vastaukset 37
Vanhimmat
Annapa muutama konkreettinen esimerkki, niin saadaan paremmin kiinni tuosta "alhaisesta käytökulttuurista".
http://jewsforjudaism.org/
http://www.rcgroups.com/forums/index.php
http://www.jewsforjesus.org/
http://www.vaellusnet.com/turinat/search.php?search_id=latest&hours=24
http://lennokit.net/
http://www.karavaanarit.fi/
http://www.esldiscussions.com/
http://www.tiede.fi/keskustelu
http://www.abovetopsecret.com/forum/10/pg1/srtpages
Voi emmä jaksa enempää......
Nyt kyllä käsitit väärin. Tarkoitin tietenkin esimerkkejä tämän palstan keskusteluista. Luulin sinunkin kirjoittaneen niistä avauksessasi.
Luulin sinun lukevan tätä palstaa!
Saatoin tietenkin erehtyäkin.
Mutta verrokkina nuo palstat ovat vertaansa vailla. Ota opiksesi.
Täällä olen huomannut, että jos haluaa täällä lukea pätkän älykästä keskustelua joutuu väkisinkin keskustelemaan kaikki vuoropuhelut itsensä kanssa. Tietenkin vain niin pitkään kun muita ei tule väliin!
Et näköjään pystykään konkretisoimaan väitettäsi "evojen alhaisesta käytökulttuurista". Pitjhän tuo arvata..."
"Täällä olen huomannut, että jos haluaa täällä lukea pätkän älykästä keskustelua joutuu väkisinkin keskustelemaan kaikki vuoropuhelut itsensä kanssa."
Ei pidä syyttää peiliä, jos naama on vino.
Jos sinun mielestäsi voit käydä älykästä keskustelua loppujen lopuksi vain ja ainoastaan itsesi kanssa, niin kannattaisikohan etsiä sitä syytä sieltä omasta päästäsi.
Sen, mitä olen kyennyt multinikkeilysi takaa viestiesi sisältöä, asioiden käsittelytapaa ja viestin esilletuomista arvioimaan, niin kirjoitat hämäriä, provosoivia ja ihan typeriäkin kommentteja. Jos tuo on sinun käsityksesi älykkäästä keskustelusta, niin minun näkökulmastani olet aivan pihalla koko asiasta.
Et perustele, et tarjoa tietoa ja taustoja, et tee itseäsi ymmärrettäväksi ja kiukuttelet. Teetkö noin kotipiirissäsikin ja jos teet, niin miten sinua siellä kohdellaan?
Asiattomat puheenvuorot.
Niitä evokeilta tulee pötkönään.
Esim. ylläni.
Hyvä, saitpa jotakin ulos. Sivulliset saavat nyt sittne arvioida, miten asiattomia viestini ovat. Ja sinun.
Miksi valehtelet? Kyllä tällä palstalla ne kretut käyttäytyvät alhaisesti jos jotkut. Haukkumista, valehtelua ja vääristelyä.
Enhän puhunut vielä mitään törkeystasosta , hyvä kun muistitit, vaan huonosta keskustelun tasosta.
Repeltä ei tule mitään aiheeseen liittyvää on hyvä esimerkki tyhjänpäiväisestä häirinnästä joka nimitetään myös trollaamiseksi.
Solon juttelee yksikseen jorinoitaan, samoin molokki eikä kenelläkään ole oikeasti mitään järkevää esitettävänään.
Kaikenkaikkiaan täällä ei mikään asioiden käsittely edes läheisesti muistutakaan keskustelemista.
Kyllä ja se huonous johtuu nimenomaan kretuista. Solon kirjoittelee uusista tieteellisistä julkaisuista.
Ja edelleen ne pahimmat trollit ovat myös kretujen käsialaa.
Jaakob, jyrtsi ja viisas kreationisti vaan jauhavat samoja valheita ja vääristelyjä..täällä ei päästä ikinä eteenpäin koska kretut eivät usko juuri tieteellisiä julkaisuja..vaan itkevät salaliittoja ym.
Uskovaiset pelottelevat helvetillä, haukkuvat moraalittomiksi ja ovat näköjään vielä pahoja rasisteja.
Tosi on että vaikeaa on saada aikaan älyllistä keskustelua evoluutiosta.
Solon ja Molo tyrkyttävät lukemiaan tiedeartikkeleita ja ovat niin tärinässä että eivät lainkaan kykene tarkastlemaan asiaa terveen kriittisesti vaan homma on joka kerta niin että joka sana heidän linkittämässään artikkelissa on aina vimpan päälle faktaa.
Miten tuollaisen hurmosuskovaisen kanssa voi mitään keskustella?
Sinun pitää laskeutua heidän TSI-opettajantuolinsa viereen omaan vaippaasi nöyrästi käärityneenä.
He eivät salli minkäänlaisen epäuskon ilmaisuja tai lyövät karttakepillään sormillesi.
Etkö sinä koskaan opi mitään?
Kyllä se kretujen kielenkäyttö on monin kerroin pahempaa kuin muilla palstan henkilöillä.
>=3 voisi sitten kertoa pari esimerkkiä huomokäytöksisestä kretusta. Odotan innolla.
Jaa esimerkkejä haluat? Sopiihan se.
1. Sinä, joka haukut ihmisiä tyhmäksi minkä ehdit, käyttäydyt rasistisesti, suoranaisesti valehtelet, jos se sinua hyödyttää jne.
2. Fiksu kreationisti. Samat syyt kuin sinulla.
... ja useat muut nimettömät kreationistit jotka täällä seikkailevat. Ottaisitte mallia Jaakobista, hän osaa sentään käyttäytyä, toisin kuin eräät...
Ja pöh, en minä hauku ketään tyhmäksi, vaan totean vain rehellisesti tilanteen, sillä en halua antaa kenestäkään valheellista kuvaa.
Herra uteljas, olen pannut saman merkille.
Olen eri tavoin selvittänyt syitä evokkien ala-arvoiseen käytökseen, ja muutama syy on selvinnytkin.
Suurin syy on tietenkin se etteivät nuo ymmärrä mitään moraalisesta oivallisuudesta joka on todellinen elämän suola ja suuri itsekunnioituksen lähde meille kristityille.
Toine syy on tietenkin tyhmyys, tai paremminkin perusteellinen typeryys, sillä noille on ihan turha toitottaa että au-seksi on vahingollista koska sen seurauksena tapahtuu kaikenlaista harmia joilta siveät välttyvät. Kun ei mene perille selvä asia niin ei mene.
Suuren typeryytensä he tuovat esille siinä että he eivät näe sitä että korkeat moraalimittapuut eivät ole mikään uskonnollinen dogmi, kuten he väittävät, vaan se on ihan järkevä elämän asenne jopa ateistillekin, sillä kyllähän jokainen ateistikin on mieluummin terve kuin kuppainen herpesrupinen ääliö.
Mutta kun he nyt haluavat nähdä kaikenlaisen viisauden vain uskonnon ilmauksena niin sitähän ei sitten kerta kaikkiaan sovi ateistin noudattaa, vitsi mitä ääliöitä.
Jep ja jyrtsi olet tämän palstan tyhmin olio...
Minäkö tyhmä?
Juurihan tein tieteellisesti hyväksyttävän psykoarvion evolutionistien mielen pimeistä syövereistä eikä siihen kulunut aikaa kuin yksi mensa-minuutti.
Jos tuo arvioni oli mielestäsi tyhmä niin suoritahan vertaisarviointi ja kerro tulokset.
"etteivät nuo ymmärrä mitään moraalisesta oivallisuudesta"
"Toine syy on tietenkin tyhmyys, tai paremminkin perusteellinen typeryys"
"Suuren typeryytensä he tuovat esille"
"kuppainen herpesrupinen ääliö."
"vitsi mitä ääliöitä"
Oikein paljon kiitoksia sinulle Jyrtsi, että esitit oikein konkreettisen esimerkin kreationistien korkeasta keskustelukulttuurista ja kohteliaasta, muitakin keskustelijoita erimielisyydestä huolimatta ihmisinä kunnioittavasta puhetavasta.
Kiitos vielä kerran.
"tieteellisesti hyväksyttävän psykoarvion evolutionistien mielen pimeistä syövereistä"
http://img3.wikia.nocookie.net/__cb20120922215052/creepypasta/images/a/ab/Jesus_facepalm.jpg
Siinä tulikin sitten hieno esimerkki jyrtsin kielenkäytöstä. Kiitoksia.
Siinä tulikin sitten hieno esimerkki jyrtsin kielenkäytöstä. Kiitoksia.
"Minäkö tyhmä?"
Kyllä. Mytomaani, joka valehtelee likimain joka käänteessä: vääristelee toisten kommentteja omien tarkoitusperiensä taakse ja jää siitä toistuvasti kiinni.
Mutta mihinkäs sitä mytomaanimultinikki karvoistaan pääsisi, mytomaani mikä mytomaani, niin perkeleellinen valehtelija ja vääristelijä.
Mytomaanimultinikin "moraaliseen oivallisuuteen" näyttää kuuluvan valehteleminen ja vääristeleminen.
Mutta mihinkäs sitä mytomaanimultinikki karvoistaan pääsisi, mytomaani mikä mytomaani, niin perkeleellinen valehtelija ja vääristelijä.
Sinun viestisi ovat pääosin vain muiden arvostelua ja haukkumista . En muista sinun esittäneen mitään konkreettista kerrottavaa.
oletko ollut tuommoonen koko ikäsi.
Tätä anttia se taisi uteljas tuossa avauksessaan tarkoittaa.
Mikä noissa sanoissani huonoa oli?
Ihan totta joka sana, ja eikös täällä pitänyt totta puhua?
Olisiko pitänyt kehua viisaaksi tyyppiä joka hankkii itselleen tauteja au-suhteilla ja sössii muutenkin koko elämänsä vituralleen?
"Sinun viestisi ovat pääosin vain muiden arvostelua ja haukkumista "
Pääosin oion ja puutun muutamien patologisten tapausten juttuihin. Jos olet siinä kohderyhmässä, olet siinä syystä.
"En muista sinun esittäneen mitään konkreettista kerrottavaa."
Sinulla taitaa olla hyvin valikoiva muisti.
Ja sinä olet h-lvetin hävytön tyyppi.
Enhän minä ketään hauku millään tavalla, vaan totean vain rehellisesti tilanteen, sillä en halua antaa kenestäkään valheellista kuvaa.
Tunnistatko?
Miten viestisi yleensä liittyy normaaliin keskustelutapaan?
Yleensä ei sitten mitenkään.
Paitsi että tuollainen on sinulle normaalia.
Etkö muuta osaa?
Osaan. Oliko muuta kysyttävää?
"Miten viestisi yleensä liittyy normaaliin keskustelutapaan?"
Mikä on normaali keskustelutapa? Täällä tuntuu olevan eräiden (kretiini)tyyppien tapana mölähdellä ihan omiaan asiasta kuin asiasta, eikä ne möläykset liity juuri millään tavalla itse keskustelunaiheeseen vaan menee vierestä.
Tämä mytomaanimultinikki taas vääntää aloituksia Ilta-lehden artikkeleista, tai sitten niistä omista omituisista olkiukoistaan vain ja ainoastaan päästäkseen ilkkumaan sitten erilaisten seksuaalivähemmistöjen kustannuksella, tai sitten avoliitossa elävien kustannuksella. Halunneeko päteä "moraalisella oivallisuudellaan" vai mitä, mutta niin falksi ja iljettävä kuva tulee mytomaanimultinikistä. Ja mutlinikki ihan todistetusti vääntää ja vääristää, suorastaan valehtelee, toisten esittämistä kommenteista jnpp.
Onko tuo sitten normaalia ja nimenomaan hyvää keskustelutapaa?
Mitä itseesi tulee, niin perustelepa seuraavan kerran paremmin mielipiteesi. Vastaathan esitettyihin kysymyksiinkin, kiitos.
Ja käyttäisit multinikkeilyn sijasta yhtä tunnistettavaa nikkiä, niin kohottaisit omalta osaltasi tätä normaalia keskustelutapaa parempaan suuntaan. Paras olisi, että rekkaisit nikkisi, mutta tuskinpa sitä tulet tekemään.
Joten mikä on sinun mielestäsi sitä normaalia keskustelutapaa?
Nythän mä sen keksin: jyrbällä ei seiso enää. Ei ole seisonut vuosiin. Siitä, ja tietysti opistaan jonka nimeä hän ei tykkää kuulla sanottavan, johtuu tolkuton kiinnostus toisten ihmisten seksielämiin.
>Olen käynyt monilla keskustelufoorumeillä ja tämän on ehdottomasti alatasoisin kaikista näkemistäni.
Mitenkäs se multinikkeilysi sujuu niillä tasokkaammilla foorumeilla? No voi voi, kun ei suju.