Kunnon mies uskoo Jumalaan

Useimmat meistä varmaan tietävät, mikä on Cooper-testi. Kyseessä on kuntotesti, jonka takana on mies nimeltään Ken Cooper. Hän on Yhdysvaltain ilmavoimien entinen everstiluutnantti ja avaruushallituksen NASA:n tutkija.
Cooperin testi kehitettiin 1960-luvun loppupuolella USA:n ilmavoimien käyttöön.

Ken Cooper on vieraillut Suomessa, Kuopiossa pidetyillä lääkärien kokouksessa. Fyysisen kunnon ohella hän puhui myös uskostaan Jeesukseen.

- Teidän ruumiinne on elävän Jumalan temppeli. Toivon ja rukoilen, että pidätte huolta tästä temppelistä. Te voitte kirkastaa Jumalaa sekä hengessänne että ruumiissanne, hän sanoo.

- Koskaan ei voi olla kysymys vain ruumiillisesta kunnosta. Kuntoon sisältyy neljä asiaa.
Hengellinen kunto käsittää yksinkertaisesti henkilökohtaisen uskon Jeesukseen Kristukseen. Ihmisen ja Jumalan välinen yhteys on tullut kuntoon Jeesuksen vastaanottamisen myötä.
Moraalinen kunto edellyttää, että ihminen on selvittänyt itselleen terveet periaatteet esimerkiksi suhteessaan toisiin ihmisiin ja rahaan.
Koulutuksellinen kunto on sitä, että ihminen pyrkii kehittämään ja kouluttamaan itseään niissä tehtävissä, joita hänellä on.
Neljäntenä on ruumiin kunnosta huolehtiminen..

Elämän oikeasta arvojärjestyksestä Cooper sanoo: Jumala - perhe - työ. Oikea arvojärjestys tukee hänen mukaansa kaikinpuolista hyvinvointiamme ja kuntoamme.

Jo kymmenvuotiaana hän ymmärsi löytävänsä Jumalan Jeesuksessa. Tämä loi pohjan vuosien mittaan kasvavalle kokemukselle, että Jumala on todellinen ja voi ohjata elämää.

- Kymmenen vuotta sitten en olisi voinut kuvitella, miten todellista Jumalan käytössä oleminen voi olla nykyisellä alallani. Esimerkiksi brasilialaisten kiinnostus Cooperin ohjelmaa kohtaan on antanut minulle mahdollisuuden kertoa henkilökohtaisesti uskostani Brasilian presidentille ja muidenkin maiden johtaville henkilöille.

- Minulta kysytään usein, mistä tiedän, että Jumala on olemassa. Vastaan yksinkertaisesti: siitä, että Hän voi käsittämättömällä tavalla muuttaa jonkun ihmisen elämän. On ihmeellistä, että itseään tuhoava ihminen voi muuttua itsestään ja toisista huolta pitäväksi ihmiseksi. Tähän tarvitaan Jumalan voimaa.

- Raamatussa luvatun rauhan, rakkauden ja tyytyväisyyden tuntee vain se, joka on Jeesuksen välityksellä päässyt sisälle uskonasioihin.

Lähde: "Me löysimme", Karas-sana, Lohja, 1981

22

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paljon itse juokset cooperin testissä?

      • juoksia (ent.)

        Minulla on joskus ollut 4200m
        Nyt on tiukkaa 2400n kanssa.


      • juoksia (ent.) kirjoitti:

        Minulla on joskus ollut 4200m
        Nyt on tiukkaa 2400n kanssa.

        4200m on kunnioitettava suoritus.


    • >=3

      Selvä. Cooperin testin kehittäjä uskoo Jumalaan. Pitäisikö sen todistaa jotain?

      Ja paljos Jaakob juoksee Cooperissa?

      • xxxxx Selvä. Cooperin testin kehittäjä uskoo Jumalaan. Pitäisikö sen todistaa jotain? xxxx

        Se todistaa, että älykkäät ihmiset uskovat Jumalaan!


      • Älä yleistä
        Jaakob kirjoitti:

        xxxxx Selvä. Cooperin testin kehittäjä uskoo Jumalaan. Pitäisikö sen todistaa jotain? xxxx

        Se todistaa, että älykkäät ihmiset uskovat Jumalaan!

        Kaikki älykkäät ihmiset eivät usko Jumaalasi.


      • >=3
        Jaakob kirjoitti:

        xxxxx Selvä. Cooperin testin kehittäjä uskoo Jumalaan. Pitäisikö sen todistaa jotain? xxxx

        Se todistaa, että älykkäät ihmiset uskovat Jumalaan!

        "Se todistaa, että älykkäät ihmiset uskovat Jumalaan!"

        Ei. Se kertoo että älykäs ihminen uskoo Jumalaan. Yksikössä, ei monikossa.


      • tieteenharrastaja
        Jaakob kirjoitti:

        xxxxx Selvä. Cooperin testin kehittäjä uskoo Jumalaan. Pitäisikö sen todistaa jotain? xxxx

        Se todistaa, että älykkäät ihmiset uskovat Jumalaan!

        Se todistaa myös, että paljon useammat ihmiset uskovat Jumalaan kuin kirjaimelliseen raamatuntulkintaan Jaakobin tapaan.


      • Jaakob kirjoitti:

        xxxxx Selvä. Cooperin testin kehittäjä uskoo Jumalaan. Pitäisikö sen todistaa jotain? xxxx

        Se todistaa, että älykkäät ihmiset uskovat Jumalaan!

        "Se todistaa, että älykkäät ihmiset uskovat Jumalaan! "

        Sitten sinä et usko Jumalaan.


    • Epäjumalienkieltäjä

      Säälittävää itsetehostusta. Vaikka kuinka mielistelet kuvittelemaasi Jumalaa, niin ei se sinusta sen enempää miestä tee.

      • xxxx Säälittävää itsetehostusta. Vaikka kuinka mielistelet kuvittelemaasi Jumalaa, niin ei se sinusta sen enempää miestä tee xxxxxx

        Kyllä tekee.

        "Sillä ruumiillisesta harjoituksesta on hyötyä vain vähään; mutta jumalisuudesta on hyötyä kaikkeen, koska sillä on elämän lupaus, sekä nykyisen että tulevaisen." (1.Tim.4:8)


      • Tulin, näin, nauroin
        Jaakob kirjoitti:

        xxxx Säälittävää itsetehostusta. Vaikka kuinka mielistelet kuvittelemaasi Jumalaa, niin ei se sinusta sen enempää miestä tee xxxxxx

        Kyllä tekee.

        "Sillä ruumiillisesta harjoituksesta on hyötyä vain vähään; mutta jumalisuudesta on hyötyä kaikkeen, koska sillä on elämän lupaus, sekä nykyisen että tulevaisen." (1.Tim.4:8)

        Satukirjoihin viittaaminen ei edelleenkään tee sinusta miestä - ja kyllä, tarkoitan satukirjalla mm. Raamattua. Olen asiassa oikeassa.


      • Tulin, näin, nauroin kirjoitti:

        Satukirjoihin viittaaminen ei edelleenkään tee sinusta miestä - ja kyllä, tarkoitan satukirjalla mm. Raamattua. Olen asiassa oikeassa.

        "Kyllä tekee."

        Yksi houreita toistava pelle sinä olet etkä yhtään mitään muuta.


    • Jaakob on seksisti. Jostain syystä en ole yhtään yllättynyt.

    • Absoluuttinen totuus

      Johanna Tukiainen uskoo Jumalaan.

      • aewqbcxkäz

        Ihan kuin Jaakob


      • Spirit-uaalinen
        aewqbcxkäz kirjoitti:

        Ihan kuin Jaakob

        Jeesus kuulemma ilmestyi Johannan hiuksiin. Hänen kauttaan on kuulemma annettu jokin merkki Suomen kansalle.
        Sanokaa nyt jaakob ja miika ja kaikki muut hyvät ihmiset, onko kyseessä oikea vai väärä profetia, ja mitä se tarkoittaa?


    • 9t78ijnbcvxxzc

      Eihän sinun uskosi Jaakob ole tehnyt sinustakaan kunnon miestä..vaan säälittävän valehtelijan..

    • Millä tapaa tämäkin liittyy palstan aiheeseen? Onko aivovammasi jo edennyt siihen pisteeseen, ettet ymmärrä suomea?

    • kullinaristi

      Haluaisin aamiaiseksi lautaselle johannan aamulämpimän k.kikkareen ja ison.vois lusikalla syödä ja lasiin kunnolla lirutettua pissiä.aaah nam.bon apetit

    • >Ken Cooper on vieraillut Suomessa, Kuopiossa pidetyillä lääkärien kokouksessa. Fyysisen kunnon ohella hän puhui myös uskostaan Jeesukseen.

      Sopiiko olettaa, että kyse oli erityisesti uskovaisten lääkäreitten konhverenssista? Tapanasihan on unohdella tällaisia pikkuasioita alituisista kiireistäsi johtuen.

      >Elämän oikeasta arvojärjestyksestä Cooper sanoo: Jumala - perhe - työ. Oikea arvojärjestys tukee hänen mukaansa kaikinpuolista hyvinvointiamme ja kuntoamme.

      Tuohan on täysin islamin mukainen arvojärjestys!

      Perheettömiä ja työttömiä voimme neuvoa arvojärjestykseen Jumala - Jumala. Jumala. Syrjäytyneiden on Taivasten valtakunta!

    • jumalankikuli

      Ime kikkeliäs

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      144
      7228
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      126
      5025
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      69
      4452
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3523
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2331
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      328
      1886
    7. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1776
    8. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      9
      1639
    9. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      68
      1507
    10. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1468
    Aihe