Nyt on sitten iltalehden mukaan Norjaan siirretty ensimmäinen Ebolauhri! Mitähän tämä nykyajan mustasurma saa vielä aikaan. Kuolleisuusprosentti on suuri.
Ensimmäinen Ebola-tapaus Norjassa
pandemia tulee
13123
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hienoa että tuovat potilaan takaisin tänne pohjolaan, karanteeni ja terveen järjen käyttö on näemmä tuntematon käsite myös norjan hyysäreille.
Hoitakoon paikanpäällä noita tappavia kulkutauteja!!! Onkohan tuolla alueella tolloja suomalaisia avustustehtävissä?
Varmasti on. Sitten kun tulevat tänne takaisin, ja jakavat siideripäissään tautista toosaansa ympäriinsä normi suominaisen tavoin, on kaikilla kiimaisilla miehillä ebola ja sitten koko maailmalla.
potilas oli kotoisin norjasta kai sitä omaan kotimaahan saa mennä
Fituttaisi kuolla täällä johonkin Afrikan apinaneegeritautiin. Eiköhän tuo tauti kohta muunnu ja leviä jo ilmateitse.
Ilmateitse ne perkelleet sitä jo levittävätkin, kovaa vauhtia lentokoneella maasta toiseen
Saammeko masella nyt entisiä velkojamme.....vihervasurit hoi!
Musta surman nimellä kulkeva ruttoepidemia oli lähtölaukaus eräälle historian verisimmistä ja järjettömimmistä juutalaisvainoista. Kyseinen epidemia riehui Euroopassa vuosien 1347-1350 välisenä aikana, joka oli todennäköisesti kulkeutunut Aasiasta rottien välituyksellä.
Tauti tappoi maanosan väestöstä lähes kolmanneksen, ja vaati todella kekseliäisyyttä saada sekin juutalaisten aikaan saannokseksi, mutta niin vain siinä kuitenkin kävi
Huhu siitä että juutalaiset olisivat olleet ruttoepidemian takana sai alkunsa pienestä ranskalaisesat Chamberyn kylästä. Paikallista juutalaissyntyistä lääkäriä kidutettiin hirvittävästi, ja lopulta hänestä saatiin puristettua ulos tunnustus. Sen mukaan juutalaiset olivat tehneet yksissä tuumin suunnitelman kristittyjen tuhoamisesta.
Lääräsi, nimeltä Balagvinus, "tunnusti" ennen kuolemaansa kidutuspenkillä,että juutalaiset olivat myrkyttäneet suuret Thononin vesilähteet joista kylä sai juomavetensä, heittämällä niihin mustaa ja punaista myrkkyjauhoa, ja niin kaikki vettä juoneet sairastuivat ruttoon
.Viestiä lähetettiin kaikkialle ympäröiviin kaupunkeihin, ja samalla varoitettiin että koko myrkytysoperaatioiden tarkoituksena oli juutalainen salaliitto, tavoitteenaan maailmanherruus!
Hirvittävät vainot saivat alkunsa näistä valheista. Strasbougin juutalaisella hautausmaalla poltettiin kaikki kaupungin juutalaiset elävänä roviolla helmikuussa 1349, ja lähes kaikki kaupunkilaiset olivat kerääntyneet todistamaan tapahtumaa.
Huolimatta siitä että silloinen Rooman paavi oli vedonnut vainojen pysäyttämiseksi, niitä toteutettiin jatkuvasti. Paavillinen viesti olo hyvin looginen, ja siinä todettiin ruton riehuvan myös niillä seusuilla joilla ei asunut ainuttakaan juutalaista.
Freiburgin kaupungissa kidutettiin erästä hiljakkoin Jerusalemista palanutta juutalaista niin hirvittävästi, että hän kumosi paavillisen väittämän ja "myönsi" tuoneensa mukanaan erityista myrkkyjauhoa, joka tappaa kristittyjä mutta ei tehoa juutalaisiin!
Älä lässytä.
No huhujahan on jo mossadin labroista Liberiassa...jotta linkoloita riittää
Nyt se on tarttunut espanjalaiseen hoitajaan. THL:n mukaan ei tietenkään leviämisvaaraa ole, se ei tartu helposti, jostain kumman syystä henkilökunta kuitenkin pukeutuu kaiken suojaavaan avaruuspukuun...
jos thl sanoo ettei vaaraa, silloin kannattaa vakaasti harkita perunakuoppaan linnoittautumista :D
koomisin on kyllä tämä lausunto, että suomella ei ole vaaraa koska suoria lentoja kriisialueelta ei tule:
http://www.voice.fi/terveysjahyvinvointi/voiko-ebola-virus-olla-riski-myos-suomessa-asiantuntija-vastaa/23/64268
nyt on kyllä käynyt ilmi, että se ebola sittenkin osaa vaihtaa konetta sen isäntäuhrinsa mukana :D
Nämä maailman halaaja " Lääkärit ilman rajoja " järjestö, on nyt muutettava
" Lääkärit rajojen kanssa " jäjestöksi. Että silleen.
Kaikkein suurimman riskin muodostavat venakot. He ovat halpoja ja helppokäyttöisiä, mutta tautitiski on valtava.