Alle 75 % evlut-kirkon jäseniä

Eroakirkosta.fi-palvelu

Tiedote 7.10.2014


Syyskuussa kirkosta eroaminen aktiivista - kirkon jäseniä alle 75 prosenttia suomalaisista


Kirkosta erosi syyskuussa 2014 noin 3600 kirkon jäsentä. Edellisen kolmen vuoden keskiarvo kirkosta eroamisissa on 3095. Kasvua on näin ollen yli 16 prosenttia. Koko vuonna on tähän mennessä kirkosta eronnut eroakirkosta.fi-palvelun kautta lähes 24 000 kirkon jäsentä.

- Kirkosta eroaminen on ollut yllättävän korkealla, vaikka mitään erityisempää kohua ei tänä vuonna ole tapahtunut. Näyttää käyneen niin, että kirkosta erotaan noin 45 000 jäsenen vuosivauhtia aivan itsestään, toteaa eroakirkosta.fi-palvelun tiedottaja Petri Karisma.

Vuoden 2013 lopussa evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuului 75,2 prosenttia suomalaisista. Tämän vuoden aikana on eronnut niin paljon kirkon jäseniä, että enää alle 3/4 (75 %) suomalaisista kuuluu kirkkoon. Tämä tarkoittaa myös sitä, että Suomessa on reilusti yli miljoona ihmistä, jotka eivät kuulu mihinkään uskontokuntaan.

- Evankelis-luterilaisen kirkon jäsenmäärä on pudonnut voimakkaasti viimeisen reilun 10 vuoden aikana. Vuonna 2000 kirkon jäseniä oli vielä 85 prosenttia koko kansasta. Kirkon valtiollisen erityisaseman purkamistalkoiden pitää alkaa pikaisesti, ettei käy niin, että meillä on valtionkirkko, johon kuuluu alle puolet kansasta, jatkaa Karisma.

Tilastotietoa kirkosta eroamisesta
http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/

Euroopan neuvoston yleiskokouksen suosituksen mukaan Euroopan yhteisiä arvoja on valtion ja kirkon erottaminen toisistaan. Vapaa-ajattelijoiden mielestä Suomen valtion on kohdeltava kaikkia uskontoja ja vakaumuksia yhdenvertaisesti. Suomen valtion pitää olla neutraali ja puolueeton suhteessa uskontoihin ja vakaumuksiin. Uskonto ja vakaumus on saatava pitää yksityisasiana.

13

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FUCKIFUUU

      Tämä ei riitä vaan on saatava aikaan muutos joka tuhoaa koko kirkon lopullisesti.

      • 95 66

        Tulee aivan automaatisesti ja on jo alkanut aikaa sitten.

        Kasteiden väheneminen on yksi viimeisiä niittejä ja kun myös rippikoulun suosio kääntyy jyrkkään laskuun, on loppu lähellä. Siinä vaiheessa kun suurin osa nuorista ei kehtaa mennä riparille ja vain oudot harhaiset viitsivät riparin käydä jossain pikkupaikkakunnilla vanhempien painostuksen takia, on kirkon tarina väistämättä jo ohi.

        Hihhulit jäävät pieniin lahkoihin kuten Jehovat.


      • Carix

        Häh? Valtiokirkkosysteemi joutaa ja pitääkin tuhota, mutta jos jotkut haluavat aikuisena kuulua luterilaiseen lahkoon, mikäs siinä. Uskonnonvapaus kuuluu heillekin.


    • Epäjumalienkieltäjä

      Hieno kehitys.

      Kirkollisveron siirtäminen (täysin käsittämättömin perustein) ennakkoperittävästi pysäytti 1960 kirkon jäsenmäärän laskun kymmeneksi vuodeksi, mutta nyt se on taas nopeampaa kuin koskaan.

      Minulle ei ole intohimoja kirkon häviämisen suhteen. Tärkeintä on, että sen erityisasema käy mahdottomaksi ja valtio ja kirkko viimeinkin erotetaan toisistaan aidosti ja kokonaan.

    • Yllättävän heikko läpäisy tällä tiedotteella. Verkkouutiset, Hämeen kaiku, Etelä-Suomen Sanomat ja pari muuta. Esim. http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/kirkko%20jasenmaara%20-26433

      YLE, HS ja ip-lehdet ei ilmeisesti mitään.

      Logiikka tähän ei koskaan tunnu aukeavan. Kuitenkin 75% on jotenkin merkittävän oloinen raja. Esimerkiksi miljoonasta kirkkoon kuulumattomasta aikanaan uutisoitiin hyvinkin näyttävästi.

      • tunnustaa

        Vaalien lähestyessä tulevat ehdokkaat pääsevät heikommin uutisiin. Vaalimainonnasta pitäisi maksaa. En tiedä mikä merkitys sillä on mutta ehkä ip lehtien kohdalla se on voinut vaikuttaa.


    • eroa valtiokirkosta

      Hienoa tietää, että neljäsosa suomalaisista ei enää maksa kirkollisveroja valtiokirkolle. Miten tätä ilosanomaa saisi levitettyä

    • Huhhahheijaaa

      Kirkko on lobannut medioita sen puolesta, että kirkosta eroamisesta ei enää uutisoitaisi...

      Samalla se on lobannut medioita sen puolesta, että seurakuntavaaleihin osallistumista tuettaisiin. kun se 15 5 on nii pieni prossa, nyyh...

      Entä järjestöjen ja liittojen kokouksiin ja jäsenäänestyksiin osallistuminen? Ääniikeuskin usein jo 15-vuotiailla..

      Krikkopoliittisten medioiden tukemista satojen eurojen tilausmaksuilla kannattaa ottaa harkitaan... onkos se eroaerkost.fi vielä...? ;-)

    • Erkki51

      Kirkolla on edelleen noin 4 miljoonaa jäsentänä. Jäsenmäärä on pysynyt näissä lukemissa vuosikymmeniä. Jäsenosuuden tippuminen taas johtuu pääosin maahanmuutosta. Ihmettelen uusateistien iloa tämän johdosta. Haluavatko he todella mielummin asua islamilaisessa kalifaatissa kuin luterialisessa maassa?

      • ottaako päähän?

      • Erkki51
        ottaako päähän? kirjoitti:

        Kirkon absoluuttinen jäsenmäärä on ollut tasaisessa laskussa vuodesta 2001 lähtien ja suhteellinen lasku on jatkunut jo noin 50 vuotta.

        http://www.stat.fi/til/vaerak/2013/vaerak_2013_2014-03-21_tau_002_fi.html

        3,8 miljoonaa jäsentä 1950 ja 4,4 vuonna 1990. Nyt 4,1 eli näiden puolivälissä. Ei siis mitään syytä panikoida vaikka kasvua tietenkin jokainen toivoisi. Tuota suhteellisen osuuden laskua kommentoin jo edellisessä viestissä.


    • miten lie

      Mitäpä täällä määkimään. Suomessahan on uskonnonvapaus. Kuka uskoo Jumalaan ja kenelle se jumala on joku muu, esim osakesalkku tai kirkkona Ikea tai suuri kauppakeskus. Eihän siinä mitään, toivottavasti on harkittu teko. Siitä voidaan tietysti olla montaa mieltä pitäisikö valtiokirkko-instituutio purkaa. Ehkä tapakristillisten osuus (niiden jotka haluavat vain kirkkohäät sen tähden kun se on juhlallista...yms.) putoaisi huomattavasti. Motiivit kuulua kirkkoon selkenisivät, epäämättä kuitenkaan jäsenyyttä keneltäkään.

      • Hipheihurraaa

        Tuli kutsu häihin, jotka pidetään lasipalatsissa. Juhlalliset häät vihkimisineenkin voidaan pitää myös ilman pappia ja kirkkorakennusta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      144
      6262
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      193
      3904
    3. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      481
      2761
    4. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      31
      2751
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2365
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      185
      2043
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      137
      1498
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      58
      1324
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1294
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      89
      1074
    Aihe