Helvatti sentää mikä YLLÄTYS....vai onko ?

Suomen ensimmäisessä terrorismijutussa on päätetty nostaa syytteitä. Neljää henkilöä syytetään terrorismin rahoittamisesta. Yhdelle heistä, päätekijälle, vaaditaan lisäksi rangaistusta värväyksestä terrorismirikoksen tekemiseen ja terroristisessa tarkoituksessa tehtävän rikoksen valmistelusta.

Valtionsyyttäjä Juha-Mikko Hämäläisen mukaan kyse on Somalian alueelle suunnatusta toiminnasta, ja kaikki syytetyt ovat somalitaustaisia.Kertoo YLE
981
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Yllätys mutte kenella....?

Äänestä
  • Terrorismisyyte: Elinkautisvanki halusi kaapata poikansa Suomesta terroristeiksi
    Julkaistu: 7.10.2014 18:09


    Suomen ensimmäisen terrorismijutussa juonittiin syyttäjän mukaan kahden alaikäisen kaappaamista Suomesta Somaliaan terroristien koulutusleirille.
    Taustalla oli Etiopiassa elinkautista vankeutta istunut mies, jonka alaikäiset pojat asuivat Suomessa. Syyttäjän mukaan mies, hänen puolisonsa ja hänen Suomessa asuva veljensä suunnittelivat poikien sieppaamista ja luovuttamista terroristijärjestö al-Shabaabin koulutusleirille pakkotyöhön.

    Äänestä

joo- joo, mutta miettikää tätä:

Suomen armoton oikeuden käsi uhkaa näitä terroristeja EHDOLLISELLA VANKEUDELLA.

Voitteko käsittää, miten terroristien puntit vipattavat pelosta kun he uikuttavat ARMOA ja lupaavat, ettei enää ikinä tuota terrorismia!

Kyllä se Suomikin osaa näyttää kovan puolensa kun sitä tarvitaan! Prkl!!

Äänestä

Kukkahattu täti Päiwi on järjestämässä Tampereella solidaarisuus marsseja terroristien hyväksi.

Äänestä

Suomen oikeuslaitos iskee terrorismiin koko voimallaan. Heidät tuomittaneen kuukauden vankeuteen, joka muutetaan komeksikymmeneksi tunniksi yhdyskuntapalvelua. Asiasta valitetaan aina korkeimpaan oikeuteen asti. Avustajien laskut 100 000 euroa jäävät valtion vahingoksi. Se on siinä.

Äänestä
  • Oloiskohan tästä hyvänä esimerkkinä ne kaksi som-retkua jotka pakottivat sen rippikoulusta tulevan Suomilapsen Malmikartanossa maistamaan VÄKISIN mustaamakkaraa..TUOMIO nuhteet ja 2kk kotiarestia ilman valvontaa..

    Äänestä

  • Eila Kännö fan kirjoitti:

    Oloiskohan tästä hyvänä esimerkkinä ne kaksi som-retkua jotka pakottivat sen rippikoulusta tulevan Suomilapsen Malmikartanossa maistamaan VÄKISIN mustaamakkaraa..TUOMIO nuhteet ja 2kk kotiarestia ilman valvontaa..

    Juuri näin

    Äänestä

  • Näin juuri kirjoitti:

    Juuri näin

    Jos tähän ei tule muutosta, alkaa kansa jakamaan itse oikeutta.

    Äänestä

  • 13+2 kirjoitti:

    Jos tähän ei tule muutosta, alkaa kansa jakamaan itse oikeutta.

    Kansa jakaa oikeutta nakkari ja taksijonoissa ...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SUPO rules kirjoitti:

Suomen ensimmäisessä terrorismijutussa on päätetty nostaa syytteitä. Neljää henkilöä syytetään terrorismin rahoittamisesta. Yhdelle heistä, päätekijälle, vaaditaan lisäksi rangaistusta värväyksestä terrorismirikoksen tekemiseen ja terroristisessa tarkoituksessa tehtävän rikoksen valmistelusta.

Valtionsyyttäjä Juha-Mikko Hämäläisen mukaan kyse on Somalian alueelle suunnatusta toiminnasta, ja kaikki syytetyt ovat somalitaustaisia.Kertoo YLE

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu