Silloin annetaan lujaa palautetta hyysäripuolueille, jotka suosivat afrikan ja lähi-idän oleilijoiden ja rikoksia tehtailevien sossuilijoiden saapumista Suomeen.
Muistakaa, että palautteessa on vihainen sävy. Hyysärit ovat aiheuttaneet mokutuskiihkollaan taloudellista ja fyysistä uhriutta suomen yhteiskunnalle ja ihmisille.
Ja silloin kannattaa antaa ääni sellaiselle, joka ei tue suomen mamuttamista sellaisista kulttuureista tulevilla, joista on liikaa riesaa vain.
Muistakaa, että palautteessa on vihainen sävy. Hyysärit ovat aiheuttaneet mokutuskiihkollaan taloudellista ja fyysistä uhriutta suomen yhteiskunnalle ja ihmisille.
Ja silloin kannattaa antaa ääni sellaiselle, joka ei tue suomen mamuttamista sellaisista kulttuureista tulevilla, joista on liikaa riesaa vain.
Vastaukset 23
Vanhimmat
No sillä logiikalla ääni EI MENE KOKOOMUKSELLE
niiden mielestä tuontiporukka rikastaa suomen kulttuuria
tuontiporukka lisää työllisyyttä
tuontiporukka tekee työt halvemmalla
ne hakee niitä laivalasteittain tänne
Kokkareiden mukaan SUOMI RIKASTUU EU:n avulla
Suomi ei kuulemma pärjää ilman, ihan itsenäisenä
Kokkareet haluaa antaa sinunkin eläkerahat kreikkalasille
ja ne vehkeilee ydinvoimaloita venäläisten kanssa
ja ne vaihtelee ministereitä keskenään, kysymättä kansalta mitään
ÄÄNESTYSPÄIVÄÄ - jees
niin odotan minäkin ja se ei ole kokkareiden päivä
kokkareet OVAT JO ANTANEET TYÖNÄYTTEENSÄ
NE EI MUUTU
mä äänestän vaikka matti mönkijää, että saadaan kokkareet oppositioon
Voimmeko luottaa kansanäänestysten tuloksiin?
Skotlannin kansanäänestys itsenäisyydestä herätti jälleen epäilyksen, ettei äänestysten tuloksiin ole luottamista. Myös Suomen käytännöt mietityttävät. Skotlannin itsenäistyminen olisikin ollut vastoin eliitin EU-liittovaltioaikeita. Onko läntisestä demokratiasta jäljellä enää mitään?
Suomessa demokratia perustuu lyijykynään, jolla saamme piirtää aina määrävuosina haluamamme numeron äänestyslipukkeeseen. Mutta tulkitaanko seiska ykköseksi tai päinvastoin, ja miksei käytetä kuulakärkikyniä?
Uusi virallinen seiska sotkeutuukin helposti ykköseen eikä ole tiedossani, että lasketaanko vanhan mallin seiskoja enää tuloksissa lainkaan. Monikaan kirjoitusoppinsa perus- tai kansakouluvuosilta ei edes tiedä virallisia muutoksia numeroinneissa tapahtuneen.
Moni piirtääkin omiin ykkösiinsä aina väkäsen, joka tekeekin ykkösestä seiskan. Siis tarkoitit äänestää vaikka numeroa 1 tai 11, mutta äänesi annettiinkin numerolle numerolle 7 tai 77... Taikka päinvastoin, joka riippuu aivan siitä kumman kymmensarjan puoluetta äänten laskija mieluummin kannattaa. Ykköset ja seiskat sotketaan helposti ja huomaamatta, eikä kukaan edes tee suoranaista rikosta käsialoja tulkitessa.
Eduskuntavaalit lähestyvät ja ainakin minua arveluttaa jälleen, että saankohan taas ehdokasnumerooni seiskan tai ykkösen, koska se tuntuu varsin epäreilulta ja hyvin vastenmieliseltä. Ohjeita epäselviin numerointeihin en ole nähnyt, mutta oletko sinä?
Miksemme siis vain rastita haluamamme ehdokkaan kohtaa lipukkeessa, kuten ulkomaillakin tehdään, koska nyt äänetystuloksiin voidaan vaikuttaa käsialoja tulkitsemalla ja erityisesti äänestysnumeroja jakelemalla? Kenties jokin puolue voi siis edelleen luottaa mummeleiden jakamiin ykkösten väkäsiin - seiskoina?
Toinen tärkeä asia demokratian uskottavuuden kannalta on, että kuka äänemme laskee?
Tärkeässä roolissa on Tieto OYj, jonka omistussuhteet kansainvälisiin pankkeihin ja varsinkin geopoliitikan jättiläiseen Goldman Sachsiin ovat puhuttaneet jo vuosia kansalaispiirejä. Voimmeko siis luottaa kansanäänestysten tuloksiin vai päteekö tässä sanonta, ettei tuloksella niin väliä olekaan vaan tuloksen laskijalla? Gallupeillahan voidaan pohjustaa mediassa mitä tahansa odotettavissa olevaa tulosta "oikeaksi".
http://nwohavaintoja.blogspot.com/2011/12/tiesitteko-taman-tietoenator-oyjsta.html
Elektroniset äänestyskoneet ovat puolestaan osoittaneet varsinkin Yhdysvalloissa jo täydellisen epäluotettavuuden ja toisaalta kuten Skotlannissa, mediaan lipsahteleekin erikoisia äänestystuloksia kesken äänten laskentojen. Usein tuloksia vilahtelee tietojärjestelmistä jo ennakkoon. Alla näkyvä CNN-uutisten kuvataulu Skotlannin vaalituloksesta 110 % äänestystuloksella ei ainakaan paranna luottamusta läntiseen vaalijärjestelmään.
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=1&id=11771
Älkää siis äänestäkö sitten sitä kokoomusta! Ja kuitenkin taas äänestätte sankoin joukoin, eli ihan turha vinkua.
Ei se Kokoomus ole ainoa mamutuspuolue !, perinteiset hyysäripuolueet ne eniten tuosta mamutuksesta ovat kiihkoilleet ja suomalaisia samalla rasismista syytelleet perusteetta !
Mutta ei se nyt sitä tarkoita, että tuota orjapalkkaa kannattava Kokoomusta äänestäisin.
Niinpä, Kokkareiden lisäksi SDP, Keskusta ja Vihreät suosivat mamutusta ja orjatyövoimaa. Mamutukselle loppu ensi eduskuntavaaleissa! Kok. pienpuolueeksi eduskunnan ulkopuolelle!
EIhän Keskusta mikään "mamutuspuolue" ole. Niitähän ovat Kokkareet, demarit, vasurit ja vihreät, niin ja se RöKöPee.
Kyllä se Kepukin on suosinut mamutusta. Esim. Vanhasen hallituksessa Kepu ja Kokoomus olivat edduskunnan enemmistönä, kummallakin 51 51 kansanedustajaa. Takiasipuolueiden (Vihreät Rkp) ne hankkivat tänne ENNÄTYSMÄÄRÄN humanitääristä porukkaa.
Katso vaikka.koko maa suunniteltiin uusiks, vastaanottokeskuksia täyteen,i kun väkee pukkas kassalle lepsujen mamulakien takia. Thors hääri mamunministerinä Vanhasen halltiuksessa:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vanhasen_II_hallitus
Vanhasen II hallitus oli Suomen 70. hallitus, joka toimi 19. huhtikuuta 2007 – 22. kesäkuuta 2010. Sen pääministeri oli keskustan Matti Vanhanen. Vuoden 2007 eduskuntavaalien jälkeen muodostettu hallitus perustui keskustan (51 paikkaa eduskunnassa), kokoomuksen (51), vihreiden (14) ja RKP:n (9 Ahvenanmaan
edustaja) yhteistyölle.
http://www.halla-aho.com/scripta/vastaanottokeskuksista.html
Ja tässä kartta kymmenistä, lähemmäks sadasta vastaanottokeskukseta:
http://vastaanottokeskusinfo.wikidot.com/
Osa luettelosta on "sosialisoitu" pois.
Siis ipua?
Äänestä IPUA, käännä vipua :)
Muista IPU, suista kipu :)
Onko kipua? Ota IPUA!
Olet oikeassa, paras vaihtoehto on itsenäisyys.
http://ipu.fi/hatavarahallituksen-visiot-eli-suomen-kenraalikuvernementin-tulevaisuus/
Koska Suomen ja suomalaisten tulevaisuus ei kiinnosta pääministeriä, meidän muiden on kannettava siitä huolta ja kortemme kekoon myönteisten ratkaisujen ja uusien mahdollisuuksien etsimisessä.
Esitän oman näkemykseni kolmella pointilla: päätösvalta lähelle, puolueettomuus, perinnöksi elävä planeetta.
Päätösvallan tuominen lähelle alkaa hallitulla eurosta irtautumisella, kurssin kääntäminen pois Nato-karikosta kohti puolueettomuutta pitää meidät suurvaltojen ristiriitojen ulkopuolella ja taloudellisesti itsenäisen valtion on mahdollista tehdä ne tulevaisuuden kannalta välttämättömät investoinnin esimerkiksi energiatehokkuuteen ja uusiutuvan energian tuotantoon, jotka eivät pikavoittoja etsiviä vapaan saalistuksen markkinoiden keinottelijoita kiinnosta.
Antti Pesonen
Itsenäisyyspuolueen puhenjohtaja
Tuossa on jo sen verran hyvää viestiä, että pyydän sua lisäämään esilläoloasi ja tätä viestiä kun edetään vaaleja kohti.
Kokkareet pitää saada oppositioon ja maa pitää saada itsenäiseksi.
Niiden maaton mellastus on oksettavaa.
Äänestäjille pitää olla vaihtoehtoja. Niiden pitää saada se viesti korvantaa jo nyt.
Nuo sun kolme pointtia menee tuossa järjestyksessä, koska me ollaan kädettömiä ja tapettavia jos jäämme eu:n jäseniksi. Se vie meiltä päätösvallan eikä EU:n päätökset sovellu tänne. Meillä on täysin toimivat kauppasopimukset eu:n kanssa ilman samaa valuttaakin. Vaihtoehtoja on PALJON, vaikka ne väittää toisin.
Toinen on se, että maa voi olla yhtäaikaa tuottava, työllistävä ja ympäristön huomioiva. SE ON MAHDOLLISTA.
SE - LUO SEN UUDEN TYÖLLISYYDEN.
Siihen pitää uskoa ja sitä kohti edetään.
http://iitimo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/173429-miksi-et-toimi-kuten-ajattelet
man suomalaisen ajatukset kulkevat samaan suuntaan kuin Sami Parkkosella, jonka "Räyhäblogiin" törmäsin tänään. Kysymys kuuluu: Miksi he eivät toimi edes minimitasolla, kuten ajattelevat, eli poikkeaisivat äänestämässä Itsenäisyyspuoluetta. Muu aktiivisuus luonnollisesti parantaisi edellytyksiä vielä huomattavasti paremmin.
Luovutan puheenvuoron Sami Parkkoselle:
Olisiko Suomi voinut välttää eurokriisin aiheuttamat kymmenien miljardien tappiot ja velkaantumisen? Olisi voinut.
Olisiko Suomi voinut jättäytyä monen muun tavoin Yhdysvaltain suurvaltapolitiikan sanelemien Venäjän vastaisten talouspakotteiden ulkopuolelle? Olisi.
Olisiko Suomi voinut säilyttää koko maan kattavan terveydenhuoltojärjestelmän? Olisi toki.
Olisiko Suomi voinut jättää osallistumatta Afganistanin sotaan sotilaallisesti ja säästää 450 miljoonaa euroa? Olisi tietenkin.
Olisiko Suomi voinut säästää EU:n rakennerahastosta nettotappioksemme koituneet 3 miljardia? Tietenkin olisi.
Olisiko Suomi voinut selviytyä vuoden 2008 finanssikriisistä? Olisihan se.
Olisiko Suomi voinut säilyttää satoja tuhansia työpaikkoja? Olisi tietenkin.
Olisiko Suomi selvinnyt "rakennemuutoksesta" nykyistä edullisemmin ja helpommin? Aivan varmasti.
Kysymys kuuluu, miten se olisi ollut mahdollista? Vastaus kuuluu: olemalla itsenäinen valtio.
____________________________
se jatkuu, lue
Selvää asiaa tuo on, menenpä lukemaan. PS tai IPU saa ääneni.
IPU saa minun ääneni,tärkein syy, irti EU;sta ja oma raha.
Paljon muitakin syitä on mutta ne voidaan toyeuttaa vain itsenäisessä maassa.
PS ja sillä hyvä!
Valitettavasti Suomessa on yhä käytössä satavuotias antiikkinen äänestyssysteemi, joka antaa mahdollisuuden äänestää väärin ilman rangaistusta.
Vaalikoululla kannattaa käydä vain ilmaisessa weeceessä.
Ei se ole ilmaista. Äänestyspaikalla on aina vähintään yksi ahne kerjäläinen vaatimassa rahaa.
Kyllä muistamme.
Ääneni menee Jani Toivolalle!
Ihanan rohkea tummaihoinen homoseksuaali ja tuore isä!
Toivottavasti saadaan lisää etnisiä kansanedustajia eduskuntaan!
Äänestitpä mitä puoluetta tahansa, äänestäsi menee puolet kokoomukselle.
Puolet? perustele, minä annan vain kokonaisen äänen eikä siitä mene yhtään osaa nykyisille eduskuntapuolueille
Ne kaikki on pettäneet äänestäjänsä.
Uutta jytkyä pukkaa entistä suurempana, sillä muuten tälle mokutukselle ei tule loppua.