Venäläistä toimintaa

Venäjä Venäjä Venäjä

Kammottava raportti Venäjän vammaisista lapsista julki: Väkivaltaa ja laiminlyöntejä

Liki 30 prosenttia Venäjän vammaisista lapsista elää valtion orpokodeissa, joissa heitä pahoinpidellään ja laiminlyödään.

Ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watchin tänään julkaiseman raportin mukaan "Abandoned by the State: Violence, Neglect, and Isolation for Children with Disabilities in Russian Orphanages" monet valtion orpokodeissa asuneet vammaiset lapset ja nuoret ovat joutuneet vakavan väärinkäytön ja laiminlyönnin uhreiksi. Järjestön haastatteluissa osa lapsista on kertonut orpokotien henkilökunnan hakkaavan heitä, piikittävän heihin rauhoittavia aineita ja lähettävän psykiatrisiin sairaaloihin joko päiviksi tai viikkojen ajaksi kontrolloidakseen tai rangaistakseen heitä

- Venäjän hallituksen tulisi heti päättää nollatoleranssista väkivallan suhteen ja vahvistaa ohjelmia, joiden avulla vammaiset lapset voisivat asua perheidensä luona, HRW:n Andrea Mazzarino sanoi.

HRW:n raportti perustuu 200 haastatteluun lasten, perheen jäsenten, asianajajien ja orpokotien henkilökunnan kanssa. Raporttia varten on käyty tutustumassa kymmeneen, vammaisille tarkoitettuun orpokotiin eri puolilla Venäjää.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Astalo

      Voi vain arvailla miten huonosti venäläisten lasten olot ovat Suomessa järjestetty kun Venäjän lapsiasiamies ja lehdistökin nosti äläkän.
      Sen täytyy olla jotain karmeaa, joka ylittää avaajan kuvaamat olosuhteet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      110
      7133
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      95
      5204
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      114
      3463
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3372
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2504
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1846
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1481
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      341
      1431
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1336
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1094
    Aihe