Oletko samaa mieltä: Suomen poliisit ovat fiksuja ja hallitsevat hyvin ilmeet, tunteet ja tilanteet, tasapuolisesti. Amerikan ohjelma Cops taas näyttää sikäläisten poliisien olevan vahingoniloisia, ilkeitä kommenteiltaan kiinni jääneille (suomalaiset aina asiallisia) ja jotensakin sadistisia ilmeitä, eleitä ja äänenpainoja heillä. Virkaintoisia jenkkiläiset! Hyi kamalaa olisi joutua tuollaisten kanssa puheisiin.
On hyvä verrata, miten samanlaista hommaa voidaan hoitaa niin eri tavoilla, asenteilla ja varsinkin eri kypsyydellä. Suomen eduksi!
Suomalaiset todella hyviä poliiseja, amerikkalaiset tekevät epäasiallisen vaikutelman ja heidän tehtävänsä kuitenkaan ei tuomitseminen ole.
'Poliisit' vs. 'Cops' , eroa on!
3
123
Vastaukset
- aadolf Valkoinen
Usa on muutenkin perse maa joka suhteessa. Ihmeellistä miten moni suomalainen ihailee Usaa varsinkin Kokoomuslaiset ja demarit. Jenkit nimittäin vihaa Eurooppaa aikuisten oikeasti. Jenkit ja ryssät on kummatkin pohjasakkaa, harmi että Hitler hävisi sodan.
- pamppua pamppua
Suomalaispoliisit ovat hyviä näyttelijöitä. Nuo leppoisasti tv-kameran läsnäollessa juttelevat ja vitsailevat naapurinpojat ovat mitä vittumaisimpia tyyppejä silloin kun kamera ei ole vieressä surraamassa. Niinkuin nyt se hämeenlinnalainenkin poliisi joka sai kenkää uhattuaan sitä nuorta miestä turpiinvedolla. Sama tyyppi oli tv-sarjassa niin huumorimiestä että.
- pölöpölö77
Kai noi ameriikan copsit saa vähän aukoa päätään ja riehua kun eivät tiedä mikä on viimeinen työpäivä kun joka narkilla ja hullulla ase autossa niin kyllä siellä tarvii käskyttää ukkoja tosissaan ja toista meillä kun tilanne vaatii niin koko laitos kutsutaan hakeen 1 henkilöä ja liivit karhuryhmä hommataan paikalle taltuttaan miestä joka heiluu ilmapistoolin kanssa esim niin verrataan sitä amerikan poliisiin kun yksin usein joutuu laittaan rautoihin useammankin ukon niin on täällä pelle touhua täällä poliisin toiminta!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2585426
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!572690- 862367
Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.4041617Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss1031367SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä291163Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse101119Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST92651001Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte180947Haapaveen nähtävyys?
Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u41903