jengitappelut

Olkaa onnellisia, että HELLsingissä on jengejä ja väkivaltaa. Sehän on sitä suuren maailman tyyliä jota te niin haluatte. Eihän muuten olisi metropolin tuntua, jos ei pari kakaralaumaa mukiloisi toisiaan. Ja jos ulkomaalaistaustaiset on asialla niin so what. Ne vähän näyttää suuren maailman mallia suomalaisille kuinka tapellaan. Ajatelkaa kuinka ihanaa olisi, jos helsinki on kohta kuin Los Angeles tai New York. Tosin metrokartta on vielä kaukana noiden kaupunkien metroverkostosta. Helsingissä se on vain yksi viiva :D
81834
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 81

Vanhimmat

Sanomisen ja tekemisen välisellä taepaleella on monj söplikäs linttaantunna.

Äänestä

Välijäpä sillä mitenkä kaavas oot kulukenna viäree tietä , kieppoo takasin.

Äänestä

Helsingissä on ollut jengitappeluita ja ryöstöjä kautta historian, ei viimeajan uutiset mikään uusi juttu nyt ole, paitsi teille landeille.

Äänestä
  • Äläpä sekoita asioita. Viimeajan uutiset eivät ole koskeneet mitään "jengitappeluita", vaan sairaita pahoinpitelyitä joihin ovat syyllistyneet tänne viidakoista ja aavikoilta raahatut olevat elukat ja heidän jälkikasvunsa.

    Äänestä

  • Infidel woman kirjoitti:

    Äläpä sekoita asioita. Viimeajan uutiset eivät ole koskeneet mitään "jengitappeluita", vaan sairaita pahoinpitelyitä joihin ovat syyllistyneet tänne viidakoista ja aavikoilta raahatut olevat elukat ja heidän jälkikasvunsa.

    Tuo on minulta mennyt ohi tykkänään... Eläimetkö siis tappelevat kadulla?

    Äänestä

  • Jussuf (se sama) kirjoitti:

    Tuo on minulta mennyt ohi tykkänään... Eläimetkö siis tappelevat kadulla?

    No sitä en ihmettele lainkaan että sinulta on mennyt ohi... Olisi ollut erittäin hyvä jos isältäsikin olisi mennyt reisille se ratkaiseva ruiskaus. Ilmeisesti meidän määrittelymme sanalle "ihminen" on erilainen. Minulle on välttämätön mutta ei riittävä ehto että kykenee tuottamaan lisääntymiskykyisiä jälkeläisiä vastakkaista sukupuolta olevien ihmisten kanssa (eikä sitäkään väkisin kuten sinun ihannoimasi yksilöt). Pitää myös osata käyttäytyä ihmisen lailla, ei kuten joku muu laji.

    Äänestä

  • Infidel woman kirjoitti:

    No sitä en ihmettele lainkaan että sinulta on mennyt ohi... Olisi ollut erittäin hyvä jos isältäsikin olisi mennyt reisille se ratkaiseva ruiskaus. Ilmeisesti meidän määrittelymme sanalle "ihminen" on erilainen. Minulle on välttämätön mutta ei riittävä ehto että kykenee tuottamaan lisääntymiskykyisiä jälkeläisiä vastakkaista sukupuolta olevien ihmisten kanssa (eikä sitäkään väkisin kuten sinun ihannoimasi yksilöt). Pitää myös osata käyttäytyä ihmisen lailla, ei kuten joku muu laji.

    Ai? "sinun ihannoimasi yksilöt"... keitä he ovat? En ihannoi ketään, joten on outoa jos kirjoituksistani on välittynyt tuollainen kuva.

    Äänestä

  • Jussuf (se sama) kirjoitti:

    Ai? "sinun ihannoimasi yksilöt"... keitä he ovat? En ihannoi ketään, joten on outoa jos kirjoituksistani on välittynyt tuollainen kuva.

    No kirjoita jatkossa huolellisemmin. Niistä teksteistä joita olet tänne syytänyt no vuosia saa väistämättä sen kuvan että ihannoit terrorismia, väkivaltaa, zoofiliaa ja serkusavioliittoja.

    Äänestä

  • Infidel woman kirjoitti:

    No kirjoita jatkossa huolellisemmin. Niistä teksteistä joita olet tänne syytänyt no vuosia saa väistämättä sen kuvan että ihannoit terrorismia, väkivaltaa, zoofiliaa ja serkusavioliittoja.

    Samalla nimimerkillä täällä näyttää kirjoittavan ainakin:
    - ISIS-lahkon jäsen
    - Somali
    - Nigerialainen
    - Algerialainen
    - Marokkolainen
    - Huumeidenkäyttäjä
    - Mielisairaalan asukki
    - Lapsena raiskattu eläimiinsekaantuja
    --- ja moni muu.

    Kirjoitan rehellisesti omista mielipiteistäni, enkä ota kantaa siihen mitä ihalijani tänne suoltavat.

    Äänestä

1900-luvun alussa Helsingissä oli sakilaiset, sittemmin 1950-luvulla lättähatut ja sen jälkeen joka vuosikymmen on ollut omat jengitappelut, joten ei tuo mitään uutta ole.

Äänestä
  • Tapeltu? Kun roskaväki pahoinpitelee joukolla 10-vuotiaan lapsen kyseessä ei todellakaan ole tappelu.

    Äänestä

  • Mikä tappelu? kirjoitti:

    Tapeltu? Kun roskaväki pahoinpitelee joukolla 10-vuotiaan lapsen kyseessä ei todellakaan ole tappelu.

    Riippuu varmaankin sen "roskaväen" iästä. Jos "roskaväki" on 9-vuotias lapsi joka käy 10-vuotiaan kimppuun koulun pihalla, voi kyseessä olla joko tappelu tai pahoinpitely. Riippuen tietenkin myös tapahtuman luonteesta.

    Äänestä

Ei nyt ehkä kannata New Yorkin tai LA:han ihan verrata. New Yorkissa asuu about 9 miljoonaa ihmistä, metropolialueella 24 miljoonaa. LA:ssa asuu nelisen miljoonaa, metropolialueella 13 miljoonaa.

Paha juttu sinänsä tämä jengin riehuminen.

Äänestä

Savvoon tulukee viijjää saanan taa ja annetaan selekäsaana.

Äänestä

Hetkinen, menneiden aikojen jengejä (joita on ollut) ei voi missään nimessä verrata tähän porukkaan. Ei edes skinejä. Tämä on täysin uusi ilmiö Suomessa, ja voimakkaampi ja vaarallisempi kuin mikään menneiden aikojen ryhmittymistä. Ei siksi, että tämä kyseinen lauma itsessään olisi niinkään pelottava, vaan siksi että kiinnijäänyt jengi on vain jäävuoren huippu. Ilmiö on miljoona kertaa laajempi kuin mitä media antaa ymmärtää ja sen takana on maahanmuuttopolitiikka kokonaisuudessaan ja kotoutumiskoulutus. Tai siis sen puute. Harva itseasiassa edes tietää, että mitään kotoutumiskoulutusta ei käytännössä ole edes olemassa.

Vielä voisi ehkä olla ihan pieni mahdollisuus laittaa asiat urillensa, ennen kuin käy niinkuin Ruotsissa. En tarkoita sitä, että maahanmuuttajia ja pakolaisia pitäisi välttämättä ottaa vähemmän, mutta panostuksen pitäisi olla joka suhteessa täysin erilaista.

Äänestä
  • "Hetkinen, menneiden aikojen jengejä (joita on ollut) ei voi missään nimessä verrata tähän porukkaan"

    Ei niin. Poliisin mukaan ennen oli paljon rankempaa.

    Äänestä

  • Nupukka on varmaan 90-luvun kasvatti. Voi vaan kun tietäisit millaista ennen on ollut ja mitä kaikkea sattuu nykyääkin, mutta niistä ei missään uutisoida. Meno niistä ajoista on rauhoittunut kummasti.

    Äänestä

  • Jokunen kurppa kirjoitti:

    Nupukka on varmaan 90-luvun kasvatti. Voi vaan kun tietäisit millaista ennen on ollut ja mitä kaikkea sattuu nykyääkin, mutta niistä ei missään uutisoida. Meno niistä ajoista on rauhoittunut kummasti.

    Maailmassa menee yleisellä tasolla nykyään paremmin kuin koskaan aikaisemmin. Kuitenkaan sillä, että joskus on ollut vielä pahempaa ei ole mitään tekemistä kirjoittamieni asioiden kanssa. Vähän niinkuin on hölmöä jättää astiat tiskaamatta vain siksi, että naapurin penalla on likainen matto joka vasta kaipaisikin pesua.

    Äänestä

  • Mitenkä sitten Ruotsissa kävi? Kyllä Ruotsissakin on aina jengejä ollut.

    Äänestä

  • Asian tekee vielä moninkertaisesti pahemmaksi se että multikultiuskonnon vuoksi tämän paskasakin toimiin ei uskalleta puuttua, ja media ja viranomaiset yhteistuumin salailevat sen tekemisiä.

    Äänestä

Aivan yhtä typerää on vertailla Suomea Ruotsiin, missä on lähiöitä, joissa jopa 98% maahanmuuttotaustaisia.
Media on ruokkinut pienestä ongelmasta suuren ja ennenkuulumattoman, vaikka ulkomaalaisjengien pahoinpitelyitä on sattunut Stadissa vuosia sitten ennenkin.
Joskus myös ulkomaalaistaustainen tyttöjengi ryösteli ja pahoinpiteli ihmisiä Vuosaaressa, Itä-helsingissä. Yleensä tälläiset on satunnaisia ohimeneviä ilmiöitä, jotka on kuuluneet kaupunkikuvaan aina. Toki valitettavaa, mutta ei aiheuta aihetta sen suurempaan huoleen.
Oikeastaan suosittelen ihmisiä käymään Rinkebyssä, Tenstassa, Rosengårdissa, Fittjassa ja Rågsvedissä. Ruotsin maahanmuuttajalähiöissä näkemässä, kuinka Tukholman tai Malmön tilanne on aivan eri pohjalta kun Stadissa.

Äänestä
  • "Oikeastaan suosittelen ihmisiä käymään Rinkebyssä, Tenstassa, Rosengårdissa, Fittjassa ja Rågsvedissä. Ruotsin maahanmuuttajalähiöissä näkemässä, kuinka Tukholman tai Malmön tilanne on aivan eri pohjalta kun Stadissa. "


    Niin suosittelen minäkin. Samalla suosittelen myös tutustumaan alueiden rikostilastoihin ja kiinnittämään huomiota kuinka yhteiskunnasta eristäytyneitä lähiöitä noihin on muodostunut. Siinä samalla voi tutustua myös vaikka näiden alueiden työllisyys- ja kouluttautumistilastoihin.

    Äänestä

"Aivan yhtä typerää on vertailla Suomea Ruotsiin, missä on lähiöitä, joissa jopa 98% maahanmuuttotaustaisia."


Tämä on juuri se syy miksi nimenomaan PITÄÄ vertailla. Lähiö, missä 98% asukkaista on maahanmuuttotaustaisia on täydellinen esimerkki täydellisestä epäonnistumisesta.

Äänestä

elekee ainakaan tulla kuopioon tappelemaan, muuten käy vielä huonosti.

Äänestä
  • "muuten KÄÄP vielä huonosti"

    Aika oikein kuitenkin.

    Äänestä

Ruotsissa epäonnistuttiikin miljoonaprojektin aikana, mutta ei se tuo ongelmia yhtään lähemmäksi Helsinkiä. Ottaen huomioon, että Helsingissä alusta saakka on hajasijoitettu maahanmuuttajia ja vähäosaisia ympäri kaupunkia, jotta tältettäisiin vastaavaa "slummiutumista." Helsingin etnisimmissä lähiöissä on keskimäärin 15-20% maahanmuuttajia, kun taas Tukholmassa 85-98%, joka lähentelee täyttä sataa prosenttia.
Kistan kaupunginosa Tukholmassa on rinnastettavissa paljolti Itäkeskukseen ihan infrastruktuuriltaan. Alue sijaitsee metron kantosäteellä, valtava lähes ITIS:n kokoisen kauppakeskittymän kupeessa ja alueella on myös paljon maahanmuuttajia.
Mutta jos lähdetään vertailemaan, kummassa olonsa kokee turvattomammaksi, niin kyllä se on Itäkeskuksessa. Kistassa eikä Tukholmassa muutenkaan törmää sekakäyttäjiin, narkkareihin ja juoppoihin samassa mittakaavassa, joita Itäkeskuksessa ei voi jättää huomioimatta.

Äänestä
  • "Ottaen huomioon, että Helsingissä alusta saakka on hajasijoitettu maahanmuuttajia"


    Hyvä vitsi. Joka ei tietenkään pidä paikkaansa. Maahanmuuttajat keskittyvät kaiken aikaa yhä enenevissä määrin laajemmiksi yhteisöiksi, joissa on nimenomaan vain mamuja. Prosentit ovat kenties vielä suhteellisen pieniä, mutta niin olivat Ruotsissakin jokunen vuosi sitten. Kuljemme tällä hetkellä täsmälleen samaa polkua kuin Ruotsi. Niin valitettavaa kuin se onkin, niin kuten Ruotsissa, myös Suomessa on jo esimerkiksi tiettyihin kouluihin tullut selkeä "valkokato". Ja eihän se toisaalta mikään ihme ole, kun koulumaailmassa mennään aina hitaimman ehdoilla ja kun liian suuri osa luokan oppilaista ei osaa edes kieltä, niin lahjakkaimmat joutuvat kärsimään ja hidastelemaan aivan suhteettoman paljon. Tämä on itseään ruokkiva kehä.

    Tilanne kehittyy ja pahenee kaiken aikaa. Tilanteen kieltäminen tai sen vähätteleminen ei ole avomielistä tai suvaitsevaista, vaan yksinkertaisesti järjettömän tyhmää ja jopa itsekästä. Se lopulta myös kääntyy erittäin pahasti mamuja vastaan.

    Äänestä

  • Nupukkanen kirjoitti:

    "Ottaen huomioon, että Helsingissä alusta saakka on hajasijoitettu maahanmuuttajia"


    Hyvä vitsi. Joka ei tietenkään pidä paikkaansa. Maahanmuuttajat keskittyvät kaiken aikaa yhä enenevissä määrin laajemmiksi yhteisöiksi, joissa on nimenomaan vain mamuja. Prosentit ovat kenties vielä suhteellisen pieniä, mutta niin olivat Ruotsissakin jokunen vuosi sitten. Kuljemme tällä hetkellä täsmälleen samaa polkua kuin Ruotsi. Niin valitettavaa kuin se onkin, niin kuten Ruotsissa, myös Suomessa on jo esimerkiksi tiettyihin kouluihin tullut selkeä "valkokato". Ja eihän se toisaalta mikään ihme ole, kun koulumaailmassa mennään aina hitaimman ehdoilla ja kun liian suuri osa luokan oppilaista ei osaa edes kieltä, niin lahjakkaimmat joutuvat kärsimään ja hidastelemaan aivan suhteettoman paljon. Tämä on itseään ruokkiva kehä.

    Tilanne kehittyy ja pahenee kaiken aikaa. Tilanteen kieltäminen tai sen vähätteleminen ei ole avomielistä tai suvaitsevaista, vaan yksinkertaisesti järjettömän tyhmää ja jopa itsekästä. Se lopulta myös kääntyy erittäin pahasti mamuja vastaan.

    Ei Suomi ole menossa Ruotsin jalanjälkiä, eikä Suomalainen yhteiskuntamalli ole samallainen. Toisekseen nuoremmat kouluikäiset maahanmuuttajat osaa kieltään aikuisia ja vanhempiaan paremmin, joka on ihan fakta. Eli täyttä paskaa puhua koululaisista, jotka ei osaa edes suomea. Maallikko ei myöskään päältäpäin erota onko kyseessä Suomessa syntynyt Suomen kansalainen, valtaosa maahanmuuttajista on jo toisen polven Suomalaisia. Itse maahanmuuttajia Suomeen rekrytoidaan vuodessa aivan äärimmäisen vähän, vertauksena Suomi otti Syyriasta pakolaisia 500, kun Ruotsi otti 15000.
    Ihonvärin ei pitäisi vaikuttaa kenenkään koulun, työn tai asunpaikan valintaan, jossei ole täysin rasisti ihmisenä.

    Äänestä

  • Wekku 79 kirjoitti:

    Ei Suomi ole menossa Ruotsin jalanjälkiä, eikä Suomalainen yhteiskuntamalli ole samallainen. Toisekseen nuoremmat kouluikäiset maahanmuuttajat osaa kieltään aikuisia ja vanhempiaan paremmin, joka on ihan fakta. Eli täyttä paskaa puhua koululaisista, jotka ei osaa edes suomea. Maallikko ei myöskään päältäpäin erota onko kyseessä Suomessa syntynyt Suomen kansalainen, valtaosa maahanmuuttajista on jo toisen polven Suomalaisia. Itse maahanmuuttajia Suomeen rekrytoidaan vuodessa aivan äärimmäisen vähän, vertauksena Suomi otti Syyriasta pakolaisia 500, kun Ruotsi otti 15000.
    Ihonvärin ei pitäisi vaikuttaa kenenkään koulun, työn tai asunpaikan valintaan, jossei ole täysin rasisti ihmisenä.

    Kivoja aatteita, harmi vain että ne eivät pidä paikkaansa. Ensinnäkin suomalainen yhteiskuntamalli (jos tarkoitat hyvinvointivaltiota) on hyvin samanlainen kuin Ruotsissa. Toisekseen, mamulasten kielitaito on edelleen yllättävän heikko toisenkin sukupolven tapauksissa ja koulumenestys yleisesti jopa aivan totaalisen järkyttävän heikkoa. Tässä iltalukemista:

    http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/661781/Selvitys Maahanmuuttajanuoret matematiikassa jopa kaksi vuotta jaljessa

    http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/64602-maahanmuuttajanuoret-2-3-vuotta-jaljessa-koulussa-tama-oli-yllatys

    Äänestä

  • Wekku 79 kirjoitti:

    Ei Suomi ole menossa Ruotsin jalanjälkiä, eikä Suomalainen yhteiskuntamalli ole samallainen. Toisekseen nuoremmat kouluikäiset maahanmuuttajat osaa kieltään aikuisia ja vanhempiaan paremmin, joka on ihan fakta. Eli täyttä paskaa puhua koululaisista, jotka ei osaa edes suomea. Maallikko ei myöskään päältäpäin erota onko kyseessä Suomessa syntynyt Suomen kansalainen, valtaosa maahanmuuttajista on jo toisen polven Suomalaisia. Itse maahanmuuttajia Suomeen rekrytoidaan vuodessa aivan äärimmäisen vähän, vertauksena Suomi otti Syyriasta pakolaisia 500, kun Ruotsi otti 15000.
    Ihonvärin ei pitäisi vaikuttaa kenenkään koulun, työn tai asunpaikan valintaan, jossei ole täysin rasisti ihmisenä.

    Näipä juuri.
    Tietysti juuri kieltä opiskelemaan aloittava lapsi ei opiskelunsa alussa osaakaan Suomea hyvin, mutta siitähän se juuri lähtee kehittymään. Sitä varten on positiivinen diskriminaatio eli tukea tarvitseville sitä annetaan.

    Mutta...jonkun on näköjään saatava viimeinen sana. Kuten näkyy :)

    Äänestä

  • Pyhä Sylvi kirjoitti:

    Näipä juuri.
    Tietysti juuri kieltä opiskelemaan aloittava lapsi ei opiskelunsa alussa osaakaan Suomea hyvin, mutta siitähän se juuri lähtee kehittymään. Sitä varten on positiivinen diskriminaatio eli tukea tarvitseville sitä annetaan.

    Mutta...jonkun on näköjään saatava viimeinen sana. Kuten näkyy :)

    Lukutaito se siellä on hukassa, samoin kaikki muukin näkyy olevan hukassa.

    Äänestä

  • Pyhä Sylvi kirjoitti:

    Näipä juuri.
    Tietysti juuri kieltä opiskelemaan aloittava lapsi ei opiskelunsa alussa osaakaan Suomea hyvin, mutta siitähän se juuri lähtee kehittymään. Sitä varten on positiivinen diskriminaatio eli tukea tarvitseville sitä annetaan.

    Mutta...jonkun on näköjään saatava viimeinen sana. Kuten näkyy :)

    "Mutta...jonkun on näköjään saatava viimeinen sana. Kuten näkyy :)"


    Tällä kertaa se joku taisi sitten olla Programme for International Student Assessment.

    Äänestä

  • Nupukkanen kirjoitti:

    "Mutta...jonkun on näköjään saatava viimeinen sana. Kuten näkyy :)"


    Tällä kertaa se joku taisi sitten olla Programme for International Student Assessment.

    "Nupukkanen" :
    Luulen kuitenkin että tällä kertaa viimeisen sanan saa xenofoobikko.

    Viimeisen sanan saa helposti ketjuttamalla omia kirjoituksiaan eli keskustelemalla itsensä kanssa ;)

    Äänestä

  • Pyhä Sylvi kirjoitti:

    "Nupukkanen" :
    Luulen kuitenkin että tällä kertaa viimeisen sanan saa xenofoobikko.

    Viimeisen sanan saa helposti ketjuttamalla omia kirjoituksiaan eli keskustelemalla itsensä kanssa ;)

    "Viimeisen sanan saa helposti ketjuttamalla omia kirjoituksiaan eli keskustelemalla itsensä kanssa ;) "


    Ketjutus (eli lisäys / korjaus) edit-napin puuttuessa ei millään tasolla edesauta viimeisen sanan saamista. Ja mikäli oikeasti kehtasit minua sanoa xenofoobikoksi, niin tulisi jo siitä minullekin pari sanaa mieleen millä kuvailla sinua. "Harhainen" on kilteimmästä päästä.

    Ota nyt huomioon, että kirjoitukseni eivät perustu mielipiteisiini. Perustan kirjoitukseni ainakin lähes aina luotettaviin lähteisiin, vaikka en niitä erikseen luettelekaan kirjoitusteni perässä. Jos kuitenkin olet jossain kohtaa sitä mieltä, että olen ollut väärässä niin korjaa toki. Ihan mielelläni opin uutta, vaikka senkin hinnalla että joutuisin myöntämään olleeni väärässä. Ei se ole minulla varsinkaan näin anonyyminä juttu eikä mikään. Eikä puheistani huolimatta koko juttu ole mitenkään erityisen lähellä sydäntäni.

    Ihmettelen myös kuinka et huomaa kirjoitusteni neutraaliutta. Pieni kritiikki ei tee minusta "xenofobista". Tuon väittäminen on yhtä tyhmää ja liitoiteltua, kuin sanoa herra x:n vihaavan teknologiaa, moottoreita, autoja ja lentokoneita siksi, koska hän ei suostunut virittämään mopoaan. Jossain toisessa kontekstissa olisin voinut tarttua hyviin puoliin, mutta miksi ihmeessä olisin nyt ruvennut rönsyilemään sinne sun tänne?

    Mutta joopa joo. Täällä tämä keskustelun taso on vielä alhaisempi kuin uskoinkaan sen olevan, ja rupean saamaan tarpeekeseni. Sinullakaan ei ollut asiaan yhtään mitään sanottavaa, paitsi täysin puskista tulla haukkumaan minua "henkilökohtaisesti" (jos nyt tässä yhteydessä voi termiä käyttää).

    Äänestä

  • Nupukkanen kirjoitti:

    "Viimeisen sanan saa helposti ketjuttamalla omia kirjoituksiaan eli keskustelemalla itsensä kanssa ;) "


    Ketjutus (eli lisäys / korjaus) edit-napin puuttuessa ei millään tasolla edesauta viimeisen sanan saamista. Ja mikäli oikeasti kehtasit minua sanoa xenofoobikoksi, niin tulisi jo siitä minullekin pari sanaa mieleen millä kuvailla sinua. "Harhainen" on kilteimmästä päästä.

    Ota nyt huomioon, että kirjoitukseni eivät perustu mielipiteisiini. Perustan kirjoitukseni ainakin lähes aina luotettaviin lähteisiin, vaikka en niitä erikseen luettelekaan kirjoitusteni perässä. Jos kuitenkin olet jossain kohtaa sitä mieltä, että olen ollut väärässä niin korjaa toki. Ihan mielelläni opin uutta, vaikka senkin hinnalla että joutuisin myöntämään olleeni väärässä. Ei se ole minulla varsinkaan näin anonyyminä juttu eikä mikään. Eikä puheistani huolimatta koko juttu ole mitenkään erityisen lähellä sydäntäni.

    Ihmettelen myös kuinka et huomaa kirjoitusteni neutraaliutta. Pieni kritiikki ei tee minusta "xenofobista". Tuon väittäminen on yhtä tyhmää ja liitoiteltua, kuin sanoa herra x:n vihaavan teknologiaa, moottoreita, autoja ja lentokoneita siksi, koska hän ei suostunut virittämään mopoaan. Jossain toisessa kontekstissa olisin voinut tarttua hyviin puoliin, mutta miksi ihmeessä olisin nyt ruvennut rönsyilemään sinne sun tänne?

    Mutta joopa joo. Täällä tämä keskustelun taso on vielä alhaisempi kuin uskoinkaan sen olevan, ja rupean saamaan tarpeekeseni. Sinullakaan ei ollut asiaan yhtään mitään sanottavaa, paitsi täysin puskista tulla haukkumaan minua "henkilökohtaisesti" (jos nyt tässä yhteydessä voi termiä käyttää).

    Ketjutetaan nyt taas sen verran, että voin säästää sinut vastaamisen vaivalta, sillä tiedän jo mitä aiot sanoa. Se kuuluu jotakuinkin näin:

    "No, jos et kerran itse tajua niin ei voi mitään :)"

    Ja vastauksen arvo on tasan nolla joka mittarilla mitattuna.

    Äänestä

Itseasiassa Suomalainen ja Ruotsalainen yhtiskunta eroaa, kun yö ja päivä.
Pelkästään yksi suurimmista syistä Ruotsissa valloviin levottomuuksiin on Poliisin ja muiden viranomaisten velttous. Lisäksi Ruotsissa rikosten selviämisprosentti on aivan tajuttoman alhainen, kun vertaillaan Suomeen.

Äänestä
  • "Itseasiassa Suomalainen ja Ruotsalainen yhtiskunta eroaa, kun yö ja päivä. "

    Eivät eroa. Suomalainen ja esimerkiki Yhdysvaltalainen yhteiskunta eroavat toisistansa jo kohtuullisen paljon. Suomalainen ja ruotsalainen yhteiskunta ovat puolestaan lähes niin lähellä toisiansa, kuin kaksi eri yhteiskuntaa voi ylipäätään olla. Jos väität niiden eroavan kuin yö ja päivä, olet yksinkertaisesti väärässä.


    "Lisäksi Ruotsissa rikosten selviämisprosentti on aivan tajuttoman alhainen, kun vertaillaan Suomeen. "

    Tässä kyseessä ei ole niinkään poliisien velttous, vaan pikemminkin se, että "sattuneista syistä" rikosten määrä on viime vuosien aikana kasvanut räjähdysmäisesti. Samalla kun poliisivoimia ei ole ollut varaa kasvattaa läheskään samassa suhteessa. Se johtaa yhtälöön, jonka lopputuloksen varmaan osaat itsekin päätellä.

    Äänestä

  • Nupukkanen kirjoitti:

    "Itseasiassa Suomalainen ja Ruotsalainen yhtiskunta eroaa, kun yö ja päivä. "

    Eivät eroa. Suomalainen ja esimerkiki Yhdysvaltalainen yhteiskunta eroavat toisistansa jo kohtuullisen paljon. Suomalainen ja ruotsalainen yhteiskunta ovat puolestaan lähes niin lähellä toisiansa, kuin kaksi eri yhteiskuntaa voi ylipäätään olla. Jos väität niiden eroavan kuin yö ja päivä, olet yksinkertaisesti väärässä.


    "Lisäksi Ruotsissa rikosten selviämisprosentti on aivan tajuttoman alhainen, kun vertaillaan Suomeen. "

    Tässä kyseessä ei ole niinkään poliisien velttous, vaan pikemminkin se, että "sattuneista syistä" rikosten määrä on viime vuosien aikana kasvanut räjähdysmäisesti. Samalla kun poliisivoimia ei ole ollut varaa kasvattaa läheskään samassa suhteessa. Se johtaa yhtälöön, jonka lopputuloksen varmaan osaat itsekin päätellä.

    Ja on muutenkin vähintäänkin omituinen näkökanta syyttää Ruotsin poliiseja mellakoista. Yksisarvisten siivekkäiden hevosten syyttäminenkin lienisi järkevämpää.

    Äänestä

  • Nupukkanen kirjoitti:

    Ja on muutenkin vähintäänkin omituinen näkökanta syyttää Ruotsin poliiseja mellakoista. Yksisarvisten siivekkäiden hevosten syyttäminenkin lienisi järkevämpää.

    Ruotsin Poliisin toimintaa ei voi perustella rikosten määrällisellä kasvamisella, koska usein myös henkeen ja terveyteen koskevat tapaukset jäävät selvittämättä. Kuten jäi aikoinaan Palmen murhakin. Muistelisin myös Tukhoman 50. rahankuljetus ryöstöstä selvinneen ainoastaan kaksi. Samoin Rosengårdissa sattuneista jengimurhista ei tainnut selvitä ensimmäistäkään.
    Ruotsin Poliisin toiminta on yhtä velttoa ja pätevää, kun Viron Poliisin.

    Hyvä vertauskuva Viron poliisin toiminnasta on, kun Suomalaismies myönsi tappaneensa Suomalaisen Poliisin Tallinnassa, mutta teki sen itsepuolustuksekseen kuristamalla vastapuolen hengiltä. Tallinnan Poliisi ei nähnyt asiassa epäselvää ja taposta syytetty (tapon myöntänyt) mies oli samana iltana vapautettu jo putkasta.

    Rahankuljetusautojen ryöstöt on taas hyvä esimerkki Ruotsin ja Tukholman Poliisin toiminnasta, joka ei saanut tapauksista selvitettyä juuri yhtäkään.

    Äänestä

  • Godddy kirjoitti:

    Ruotsin Poliisin toimintaa ei voi perustella rikosten määrällisellä kasvamisella, koska usein myös henkeen ja terveyteen koskevat tapaukset jäävät selvittämättä. Kuten jäi aikoinaan Palmen murhakin. Muistelisin myös Tukhoman 50. rahankuljetus ryöstöstä selvinneen ainoastaan kaksi. Samoin Rosengårdissa sattuneista jengimurhista ei tainnut selvitä ensimmäistäkään.
    Ruotsin Poliisin toiminta on yhtä velttoa ja pätevää, kun Viron Poliisin.

    Hyvä vertauskuva Viron poliisin toiminnasta on, kun Suomalaismies myönsi tappaneensa Suomalaisen Poliisin Tallinnassa, mutta teki sen itsepuolustuksekseen kuristamalla vastapuolen hengiltä. Tallinnan Poliisi ei nähnyt asiassa epäselvää ja taposta syytetty (tapon myöntänyt) mies oli samana iltana vapautettu jo putkasta.

    Rahankuljetusautojen ryöstöt on taas hyvä esimerkki Ruotsin ja Tukholman Poliisin toiminnasta, joka ei saanut tapauksista selvitettyä juuri yhtäkään.

    Viron ja Ruotsin poliisit ovat taasen jo kaksi ihan eri asiaa, niin resursseiltaan kuin varmaan miltä tahansa muultakin osa-alueelta. Ja rikosten kasvun määrä vaikuttaa tietenkin kaikkien rikosten selvittämiseen, kun ei voida asettaa tarpeeksi montaa henkilöä tutkimaan tapausta, kun on niin monta muutakin casea meneillään.

    Ylipäätään Ruotsi on aina ollut edellä teknologiassa jne., Suomea, joten ei olisi minkäänlainen yllätys jos Ruotsilla olisi suoraan verrattuna laadukkaammatkin poliisivoimat kuin Suomella.

    Oli niin tai näin, niin poliiseja nyt ei ole kovin hedelmällistä syyttää mellakoista. Poliisien mahdollinen tehottomuus voidaan ottaa puheeksi mitä tulee mellakoiden taltuttamiseen, mutta kun pointti on että niitä mellakoita ei saisi alunperinkään syttyä.

    Äänestä

Luoja te landepöndet ja uusiostadilaiset jaksatte, sakilaiset väänti jo kasarilla, et sillei teillekin hei. Stadis väkivaltaa ja aina tulee sitä olemaan, aina voi muuttaa korsoon ja vetää karhun lippiksen päähän hei. Mut landet hei, antakaa stadin poikien olla, et sillein hei.

Äänestä

Nupukkanen näyttää olevan omassa mielikuvitus maailmassa, missä nuorten tappelut on nostettu ihmeellisiin sfääreihin.
Kyse ei ole edes mistään maahanmuutosta, vaan nuorista jotka on Suomessa syntyneitä. Rikkinäiset kodit aiheuttavat ongelmia ja syrjäytymistä. Se ei ole mikään uusi ilmiö, ja Helsingin poliisilla näkyy tämäkin olevan jo hoidossa.

Äänestä
  • Joo, näyttää siltä ettei väkivalta sinänsä ole kiinnostava aihe joidenkin mielestä, vaan se että siinä on tällä kertaa osallisena maahanmuuttajataustaisia - ehkä kuitenkin Suomen kansalaisia.

    Tarkoitus siis on nostaa maahanmuuttajat esiin negatiivisessa valossa. Kuten tässä aiemmin joissain kirjoituksissa jaksettiin meuhkata vartijaväkivallasta- asia joka ansaitsee tulla keskustelluksi, mutta jotenkin jäi vaikutelma että yhtä ammattikuntaa mollattiin joidenkin (vuosienkin takaisten) tapausten vuoksi.

    Äänestä

  • old_profile_92435 kirjoitti:

    Joo, näyttää siltä ettei väkivalta sinänsä ole kiinnostava aihe joidenkin mielestä, vaan se että siinä on tällä kertaa osallisena maahanmuuttajataustaisia - ehkä kuitenkin Suomen kansalaisia.

    Tarkoitus siis on nostaa maahanmuuttajat esiin negatiivisessa valossa. Kuten tässä aiemmin joissain kirjoituksissa jaksettiin meuhkata vartijaväkivallasta- asia joka ansaitsee tulla keskustelluksi, mutta jotenkin jäi vaikutelma että yhtä ammattikuntaa mollattiin joidenkin (vuosienkin takaisten) tapausten vuoksi.

    Se että on saanut suomen kansalaisuuden, ei ikinä tee ulkomaista suomalaiseksi.

    Äänestä

  • old_profile_92435 kirjoitti:

    Joo, näyttää siltä ettei väkivalta sinänsä ole kiinnostava aihe joidenkin mielestä, vaan se että siinä on tällä kertaa osallisena maahanmuuttajataustaisia - ehkä kuitenkin Suomen kansalaisia.

    Tarkoitus siis on nostaa maahanmuuttajat esiin negatiivisessa valossa. Kuten tässä aiemmin joissain kirjoituksissa jaksettiin meuhkata vartijaväkivallasta- asia joka ansaitsee tulla keskustelluksi, mutta jotenkin jäi vaikutelma että yhtä ammattikuntaa mollattiin joidenkin (vuosienkin takaisten) tapausten vuoksi.

    Huoh. Ettekö lue tekstejäni ja silti kommentoitte, vai yritättekö vain tahallanne ymmärtää ne väärin? Ei minun erikoisena tarkoituksenani ole nostaa maahanmuuttajia esiin negatiivisessa valossa, vaan todeta vain tosiasiat että korjauksia nykyiseen lähestymistapaan pitäisi tehdä ja integroitumista yrittää parantaa syrjäytymisen ja yleisen huono-osaisuuden välttämiseksi.

    On yksinkertaisesti äärimmäisen naiivia syyttää esim. juuri tämän jengin toiminnasta vain sosioekonomista asemaa tai toiminnan puutetta, kun vuosikausien aikana on ollut miljoonia suomalaisia myös huonoissa oloissa, eikä tällaista jengiä ole ikinä aikaisemmin ollut. Edes skinit eivät toimineet läheskään noin päättömästi ja tyhmästi, ja se on jo paljon sanottu.

    Etnisyys ja maahanmuuttajatausta vaikuttivat tähän tapahtumaketjuun, ei sitä voi kieltää, vaikka joukossa sitten kantasuomalaisia olisikin ollut. Näiden taustojen ei tietenkään kovin mielellään enää nykyaikana saisi näin vaikuttaa, mutta selvästikin niin on nyt käynyt. Ja teidän mielestänne paras lähestymistapa olisi siis antaa näiden tällaisten henkilöiden kärsiä jatkossakin, sillä kieltämällä ongelmat olette osa sitä. Sinäkin Traveller, joka niin liputit "avunantamisen puolesta", olet yhtäkkiä kieltämässä sen. Suvaitsevaisuuden nimissä.

    Äänestä

  • "Kyse ei ole edes mistään maahanmuutosta, vaan nuorista jotka on Suomessa syntyneitä."

    Ja sinun mielestäsi tuon asian takana ei voi olla mitään maahanmuuttajuuteen liittyvää?


    "Helsingin poliisilla näkyy tämäkin olevan jo hoidossa. "

    Ei ole, eikä edes kuulu olla. Helsingin poliisi ei voi asiaan millään tavalla edes vaikuttaa eikä se yhtään millään tasolla ole heidän tehtävänsäkään. Heidän tehtävänään on ottaa syylliset kiinni. Vai tarkoitatko siis nyt sitä, että kun näkyvimmät rikolliset otettiin muutamaksi päiväksi kiinni, niin homma on hoidettu? Päätekijät ovat ilmeisesti jo vapaalla ja siihen heidän rangaistuksensa taisi aika pitkälti käytännössä loppuakin.

    Äänestä

  • Nupukkanen kirjoitti:

    Huoh. Ettekö lue tekstejäni ja silti kommentoitte, vai yritättekö vain tahallanne ymmärtää ne väärin? Ei minun erikoisena tarkoituksenani ole nostaa maahanmuuttajia esiin negatiivisessa valossa, vaan todeta vain tosiasiat että korjauksia nykyiseen lähestymistapaan pitäisi tehdä ja integroitumista yrittää parantaa syrjäytymisen ja yleisen huono-osaisuuden välttämiseksi.

    On yksinkertaisesti äärimmäisen naiivia syyttää esim. juuri tämän jengin toiminnasta vain sosioekonomista asemaa tai toiminnan puutetta, kun vuosikausien aikana on ollut miljoonia suomalaisia myös huonoissa oloissa, eikä tällaista jengiä ole ikinä aikaisemmin ollut. Edes skinit eivät toimineet läheskään noin päättömästi ja tyhmästi, ja se on jo paljon sanottu.

    Etnisyys ja maahanmuuttajatausta vaikuttivat tähän tapahtumaketjuun, ei sitä voi kieltää, vaikka joukossa sitten kantasuomalaisia olisikin ollut. Näiden taustojen ei tietenkään kovin mielellään enää nykyaikana saisi näin vaikuttaa, mutta selvästikin niin on nyt käynyt. Ja teidän mielestänne paras lähestymistapa olisi siis antaa näiden tällaisten henkilöiden kärsiä jatkossakin, sillä kieltämällä ongelmat olette osa sitä. Sinäkin Traveller, joka niin liputit "avunantamisen puolesta", olet yhtäkkiä kieltämässä sen. Suvaitsevaisuuden nimissä.

    "Joo, näyttää siltä ettei väkivalta sinänsä ole kiinnostava aihe joidenkin mielestä, vaan se että siinä on tällä kertaa osallisena maahanmuuttajataustaisia"


    Minun mielestäni molemmat aiheet ovat mielenkiintoisia, ja tässä tapauksessa varsinkin niiden yhteenkietoutuminen. Joka on siis tapahtunut, riippumatta siitä pidittekö siitä tai ette.

    Minun mielestäni aroistakin asioista pitäisi saada puhua.

    Äänestä

  • "missä nuorten tappelut on nostettu ihmeellisiin sfääreihin."


    Vai että ihmeellisiin sfääreihin? Olen käynyt tuhat kertaa kovempia keskusteluita hyvin paljon arkisemmistakin asioista. Ihan vaikka hammasharjan käyttämisen voi viedä tieteelliselläkin tasolla hyvin pitkälle. Kuin myös vaikka keskustelun ruuvin koostuumuksesta, autonrenkaan kumiseoksesta... Mistä tahansa.

    Hyvin harva asia maailmassa on niin simppeli, mitä voisi äkkiseltään kuvitella. Voiko esimerkiksi pöytää selittää helposti yksiselitteisesti? Riittääkö jos sanoo että siinä on neljä jalkaa ja neliömäinen taso? Yksi jalka ja pyöreä taso? Jne. Kuvailua saisi jatkaa pitkälle, ennenkuin lopullinen varma yhteisymmärrys asiasta syntyisi.

    Ja sitten nyt puheenaiheena olleesta, noin miljardi kertaa haastavammasta aiheesta ei saisi puhua alustavastikaan, vaan kyseesä on heti "eri sfääreihin viemistä"?

    Tästä aiheesta on kirjoitettu tuhansia kirjoja, miljoonia sivuja ja satoja miljoonia kirjaimia. Minun pari kuppaista neutraalia viestiäni katsotaan sitten kuitenkin yhtäkkiä joksikin kovaksin saarnaamiseksi. Hoh hoijaa.

    Äänestä

  • Nupukkanen kirjoitti:

    "Joo, näyttää siltä ettei väkivalta sinänsä ole kiinnostava aihe joidenkin mielestä, vaan se että siinä on tällä kertaa osallisena maahanmuuttajataustaisia"


    Minun mielestäni molemmat aiheet ovat mielenkiintoisia, ja tässä tapauksessa varsinkin niiden yhteenkietoutuminen. Joka on siis tapahtunut, riippumatta siitä pidittekö siitä tai ette.

    Minun mielestäni aroistakin asioista pitäisi saada puhua.

    Ja ihan nyt siltä varalta kun porukka ei selvästikään kiihkopäissään taas jaksa ajatella, niin kysehän on kaikesta huolimatta ilmiönä Suomessa hyvin pieni ja marginaalinen. Enpä tiedä mitä alunperinkään edes ajattelin kun luulin että täällä voisi asiallisesti tästä silti keskustella.

    Puolet joko syyttää kaikesta maahanmuuttajia nimittelemällä jne., toinen puoli taas pitää heitä enkeleinä joiden kosketus parantaa sielun. Molemmat katsontakannat ovat vinoutuneita.

    Äänestä

  • Nupukkanen kirjoitti:

    Huoh. Ettekö lue tekstejäni ja silti kommentoitte, vai yritättekö vain tahallanne ymmärtää ne väärin? Ei minun erikoisena tarkoituksenani ole nostaa maahanmuuttajia esiin negatiivisessa valossa, vaan todeta vain tosiasiat että korjauksia nykyiseen lähestymistapaan pitäisi tehdä ja integroitumista yrittää parantaa syrjäytymisen ja yleisen huono-osaisuuden välttämiseksi.

    On yksinkertaisesti äärimmäisen naiivia syyttää esim. juuri tämän jengin toiminnasta vain sosioekonomista asemaa tai toiminnan puutetta, kun vuosikausien aikana on ollut miljoonia suomalaisia myös huonoissa oloissa, eikä tällaista jengiä ole ikinä aikaisemmin ollut. Edes skinit eivät toimineet läheskään noin päättömästi ja tyhmästi, ja se on jo paljon sanottu.

    Etnisyys ja maahanmuuttajatausta vaikuttivat tähän tapahtumaketjuun, ei sitä voi kieltää, vaikka joukossa sitten kantasuomalaisia olisikin ollut. Näiden taustojen ei tietenkään kovin mielellään enää nykyaikana saisi näin vaikuttaa, mutta selvästikin niin on nyt käynyt. Ja teidän mielestänne paras lähestymistapa olisi siis antaa näiden tällaisten henkilöiden kärsiä jatkossakin, sillä kieltämällä ongelmat olette osa sitä. Sinäkin Traveller, joka niin liputit "avunantamisen puolesta", olet yhtäkkiä kieltämässä sen. Suvaitsevaisuuden nimissä.

    "On yksinkertaisesti äärimmäisen naiivia syyttää esim. juuri tämän jengin toiminnasta vain sosioekonomista asemaa tai toiminnan puutetta, kun vuosikausien aikana on ollut miljoonia suomalaisia myös huonoissa oloissa, eikä tällaista jengiä ole ikinä aikaisemmin ollut."

    On myös naiivia tehdä tästä jengistä maahanmuuttajaongelma, kun se ei sitä ole. Viidestä poliisin pidättämästä päätekijästä kaksi oli syntyperäisten suomalaisten vekaroita. Rotu tai maahanmuuttajatausta ei ole tuolle jengille yhteinen tekijä. Tyhmyys on.

    Äänestä

  • minä täällä kirjoitti:

    "On yksinkertaisesti äärimmäisen naiivia syyttää esim. juuri tämän jengin toiminnasta vain sosioekonomista asemaa tai toiminnan puutetta, kun vuosikausien aikana on ollut miljoonia suomalaisia myös huonoissa oloissa, eikä tällaista jengiä ole ikinä aikaisemmin ollut."

    On myös naiivia tehdä tästä jengistä maahanmuuttajaongelma, kun se ei sitä ole. Viidestä poliisin pidättämästä päätekijästä kaksi oli syntyperäisten suomalaisten vekaroita. Rotu tai maahanmuuttajatausta ei ole tuolle jengille yhteinen tekijä. Tyhmyys on.

    Viisi henkilöä viidestäkymmenestä on aika pieni otanta. Itse luotan toistaiseksi median ja poliisin antamiin lausuntoihin, joissa ollaan hyvin yksiselitteisesti sanottu kyseessä olevan lähinnä maahanmuuttajista koostuva jengi.

    Äänestä

  • Nupukkanen kirjoitti:

    Viisi henkilöä viidestäkymmenestä on aika pieni otanta. Itse luotan toistaiseksi median ja poliisin antamiin lausuntoihin, joissa ollaan hyvin yksiselitteisesti sanottu kyseessä olevan lähinnä maahanmuuttajista koostuva jengi.

    "...eikä tällaista jengiä ole ikinä aikaisemmin ollut..."

    Olet nähtävästi kovin nuori kun noin luulet.

    Äänestä

  • Nupukkanen kirjoitti:

    "Kyse ei ole edes mistään maahanmuutosta, vaan nuorista jotka on Suomessa syntyneitä."

    Ja sinun mielestäsi tuon asian takana ei voi olla mitään maahanmuuttajuuteen liittyvää?


    "Helsingin poliisilla näkyy tämäkin olevan jo hoidossa. "

    Ei ole, eikä edes kuulu olla. Helsingin poliisi ei voi asiaan millään tavalla edes vaikuttaa eikä se yhtään millään tasolla ole heidän tehtävänsäkään. Heidän tehtävänään on ottaa syylliset kiinni. Vai tarkoitatko siis nyt sitä, että kun näkyvimmät rikolliset otettiin muutamaksi päiväksi kiinni, niin homma on hoidettu? Päätekijät ovat ilmeisesti jo vapaalla ja siihen heidän rangaistuksensa taisi aika pitkälti käytännössä loppuakin.

    Suomessa on tapana luottaa siihen että oikeus tapahtuu. Jos lapset on otettu kiinni ja laskettu vapaaksi, on tultu siihen tulokseen että he ovat joko syyttömiä, tai on tehty jo mitä pitääkin tehdä (otettu yhteyttä sosiaaliviranomaisiin, vanhempiin, uhreihin...) ja syytteet/korvausvaatimukset on nostettu ja jutut elävät omaa elämäänsä.

    Ei ole hyvä että poliisi korvaisi oikeuslaitoksen ja rankaisisi omatoimisesti paikan päällä. Mitä Nupukkasen mielestä poliisin olisi pitänyt tehdä? Hakata lapset tajuttomiksi? Heittää vankilaan loppuiäkseen? Karkottaa maasta?

    Suomessa ei poliisilla ole oikeutta pidättää ketään määrättömäksi ajaksi, ei edes lapsia, ja jos syytteitä ei ole nostettu niin entäpä sitten? Jos kyseessä on asianomistajarikos, ei poliisilla ole asiassa enää mitään tekemistä.

    Oikeuskäsitystä ja oikeuslaitoksen asemaahan ollaankin Suomessa viime aikoina oltu kyseenalaistamassa. Persujen kansanedustaja (siis lakia säätävän elimen edustaja) totesi muutama vuosi sitten että oikeuden päätökset ovat vain "mielipiteitä". Ehkäpä poliisilla onkin tulevaisuuden Suomessa myös tuomiovalta ja tuomioiden täytäntöönpanovalta, kun aikaisemmin käytettiin oikeuslaitosta ja vankilajärjestelmää tuohon.

    Äänestä

  • Jussuf (se sama) kirjoitti:

    "...eikä tällaista jengiä ole ikinä aikaisemmin ollut..."

    Olet nähtävästi kovin nuori kun noin luulet.

    Jaa, sinä siis hakkasit nuorempana kymmenvuotiaita muksuja pesäpallomailalla päähän? Nimimerkkisi perusteella se on hyvinkin mahdollista?

    Äänestä

  • Jussuf (se sama) kirjoitti:

    Suomessa on tapana luottaa siihen että oikeus tapahtuu. Jos lapset on otettu kiinni ja laskettu vapaaksi, on tultu siihen tulokseen että he ovat joko syyttömiä, tai on tehty jo mitä pitääkin tehdä (otettu yhteyttä sosiaaliviranomaisiin, vanhempiin, uhreihin...) ja syytteet/korvausvaatimukset on nostettu ja jutut elävät omaa elämäänsä.

    Ei ole hyvä että poliisi korvaisi oikeuslaitoksen ja rankaisisi omatoimisesti paikan päällä. Mitä Nupukkasen mielestä poliisin olisi pitänyt tehdä? Hakata lapset tajuttomiksi? Heittää vankilaan loppuiäkseen? Karkottaa maasta?

    Suomessa ei poliisilla ole oikeutta pidättää ketään määrättömäksi ajaksi, ei edes lapsia, ja jos syytteitä ei ole nostettu niin entäpä sitten? Jos kyseessä on asianomistajarikos, ei poliisilla ole asiassa enää mitään tekemistä.

    Oikeuskäsitystä ja oikeuslaitoksen asemaahan ollaankin Suomessa viime aikoina oltu kyseenalaistamassa. Persujen kansanedustaja (siis lakia säätävän elimen edustaja) totesi muutama vuosi sitten että oikeuden päätökset ovat vain "mielipiteitä". Ehkäpä poliisilla onkin tulevaisuuden Suomessa myös tuomiovalta ja tuomioiden täytäntöönpanovalta, kun aikaisemmin käytettiin oikeuslaitosta ja vankilajärjestelmää tuohon.

    Kun tuo suomalainen "oikeus"käsitys tällä hetkellä näyttää sallivan tietyn etnisen taustan omaaville muualtatuoduille ja heidän jälkeläisilleen lasten raiskaamisen ja pahoinpitelyn, niin eikö sitä ole syytäkin kyseenalaistaa?

    Äänestä

  • Down the drain kirjoitti:

    Kun tuo suomalainen "oikeus"käsitys tällä hetkellä näyttää sallivan tietyn etnisen taustan omaaville muualtatuoduille ja heidän jälkeläisilleen lasten raiskaamisen ja pahoinpitelyn, niin eikö sitä ole syytäkin kyseenalaistaa?

    En ole kuullutkaan. Kertonet esimerkkejä.

    Oikeuden päätöksiin on ruvettu Suomessa suhtautumaan yliolkaisesti sen jälkeen kun se persuedustaja valisti kansaa että oikeuden päätöksillä ei ole muuta kuin mielipidearvo. Ehkä se johtaa sitten kaikenlaiseen...

    Laissa ei muuten yleensä "sallita" mitään, vaan enemmänkin lakiteksti määrittää jonkun asian olevan rikolllista. Suomen laista ei löydy lausetta " tietyn etnisen taustan omaaville muualtatuoduille ja heidän jälkeläisilleen sallitaan lasten raiskaaminen ja pahoinpitely." Et vain tunne asiaa.

    Äänestä

  • Kuri ja järjestys kirjoitti:

    Jaa, sinä siis hakkasit nuorempana kymmenvuotiaita muksuja pesäpallomailalla päähän? Nimimerkkisi perusteella se on hyvinkin mahdollista?

    En hakannut. Näin tosin maalaisten välisiä tappeluja lapsuudessani, joissa käytettiin kaikenlaisia astaloita. Heinäseipäitä (-keppejä?) tai koivun rungon osia (halko?).

    Äänestä

Kun on syntynyt Suomessa, niin on suomalainen.

Äänestä
  • Ei.
    Ei ja ei.
    Noin ajattelee piipertäjät.

    Äänestä

  • EiJärkeäSiellä kirjoitti:

    Ei.
    Ei ja ei.
    Noin ajattelee piipertäjät.

    Niinkö? Minkäs maalainen Suomessa syntynyt sitten on? Arvotaanko se nykyään?

    Äänestä

  • Pyhä Sylvi kirjoitti:

    Niinkö? Minkäs maalainen Suomessa syntynyt sitten on? Arvotaanko se nykyään?

    Ensisijaisesti vanhempien kansalaisuuden mukaan.
    Lomalla oleva suomalaisnainen synnyttää Pariisissa. Lapsesta ei tule ranskalainen vaan suomalainen.
    http://www.migri.fi/suomen_kansalaisuus/lapsi/suomessa_syntynyt

    Äänestä

  • .luolioi88 kirjoitti:

    Ensisijaisesti vanhempien kansalaisuuden mukaan.
    Lomalla oleva suomalaisnainen synnyttää Pariisissa. Lapsesta ei tule ranskalainen vaan suomalainen.
    http://www.migri.fi/suomen_kansalaisuus/lapsi/suomessa_syntynyt

    Noin tosiaan Suomessa. Eri maissa eri tavalla. Esim. USA:ssa syntynyt on automaattisesti USA:n kansalainen.

    Äänestä

Entäs jos virkavalta ottais nyt tämän pahoinpitelijäjengin kiinni. Ja huolehtis vielä, että eivät jatka. Aivan sama onko porukassa mamuja vai ei mutta isolla porukalla pienempänsä sairaalakuntoon pieksevät on pidätettävä ja edes yritettävä, ettei sama toistu. Vai onko se joku stadin kunnia-asia, että kadut on turvattomia?

Äänestä
  • Sitä ei voi tehdä koska muuten HITLER JA RASSISMI JA ORJALAIVOJEN TERVA! Ja mitäpä se hyödyttäisi - Suonen lainsäädäntö on viherpunikkien toimesta säädetty niin että tuo porukka on vapaana kadulla parissa tunnissa. Ja homma jatkuu - kyseinen jengi on sellaista että sopeutuminen elämään nykyaikaisessa tietoyhteiskunnassa ei ole heille edes teoriassa mahdollista.

    Äänestä

Tänään A-studio 1:llä klo 21.
Miksi nuorisoporukka hakkaa ja ryöstää? Vieraina kansanedustaja Tom Packalén, entinen linnakundi Miika Pettersson ja ex-jengiläinen Omar Abdi. #yleastudio

Metro, Helsingin uutiset, Ilta-sanomat. Esim. näissä lehdissä keskustellaan vapaasti.

Äänestä

Femmalla 18.30
Osa 6/8. Kuka tahtoo ja kuka pääsee maahamme kylmään pohjoiseen? Miten suhtaudumme ulkomaalaisiin? Suomi oli pitkään eristyksissä, kunnes tilanne muuttui 1990-luvulla. Toimittaja: Lotta Wigelius-Wulff.

Äänestä

Iltiksestä luon, että poliisin mukaan kyse ei olisi varsinaisesta jengistä (siis sanan tiukassa mielessä) vaan pienemmistä nuorisoporukoista eri puolilla PK-seutua. Nämä porukat ovat sitten pitäneet yhteyttä somessa.

Ensinnäkin todella paha juttu uhrien kannalta ja kovin huolestuttava ilmiö.

Toisekseen paha juttu maahanmuuttajataustaisten kannalta, koska helpostihan tällainen leimaa kaikki.

Vähän asian sivusta. Olen itsekin osin mm-taustainen, ja eräs ikävä seikka on se, että maahanmuuttaja ja vielä toisen ja varmaan kolmannenkin polven "maahanmuuttaja" saa yrittää todistella pitkään ja hartaasti kelpoisuuttaan, ennen kuin hyväksytään samanarvoisena suhteessa kantaväestöön (vrt. bussikuskeina ja siivoojina häärää maahanmuuttajataustaisia insinöörejä, juristeja, opettajia ynnä muuta korkeakoulutettua väkeä). Mutta tämä ei siis koske vain Suomea, vaan on todettu tutkimuksissa ympäri maailmaa. Tosin Yhdysvallat saattaa olla tässä suhteessa joiltain osin poikkeus maan todella monikulttuurisen historian johdosta. Tosin ei sielläkään mustilla eikä latinoilla ole aina vieläkään välttämättä ihan helppoa elämässä edetä.

Äänestä
  • Tuo on varmasti totta. Itse olen ihmetellyt että kuinka ihmeessä Lieksan maahanmuuttajat työllistyvät, monellahan on koulutustaustana koneinsinöörin tutkinto.

    Äänestä

Tämä ketju on vahvasti painottunut maahanmuuttoaiheeseen, joten siirrän sen aiheeseen liittyvälle maahanmuutto-palstalle.

Äänestä
  • Se luultavasti siitä viimeisestäkin tasosta. Itse en aio kyseistä palstaa vilkaistakaan sillä melkeinpä arvaan mitä sieltä on tulossa.

    Aihe liittyi mielestäni Helsinkin ja se että aihetta taustoitettiin ja laajennettiin, ei olisi välttämättä vaatinut aiheen siirtämistä eri palstalle. Helsinki ja maahanmuutto kulkevat niin käsi kädessä, että minun mielestäni niistä olisi voitu ihan hyvin Helsinki-palstallakin puhua. Sitäpaitsi itsehän te täällä lesositte, että "kyse ei edes ole maahanmuutosta".

    Sinällään ihan hyväksyttävä siirto, jos nyt välttämättä siltä tuntui että piti niitä modin-natsoja päästä taas käyttämään, mutta turhaahan tämä nyt oli.

    Eipä siinä, jatkakon muut tästä jos kiinnostaa.Hei vaan ja hyvää jatkoa kaikille.

    Äänestä

  • Nupukkanen kirjoitti:

    Se luultavasti siitä viimeisestäkin tasosta. Itse en aio kyseistä palstaa vilkaistakaan sillä melkeinpä arvaan mitä sieltä on tulossa.

    Aihe liittyi mielestäni Helsinkin ja se että aihetta taustoitettiin ja laajennettiin, ei olisi välttämättä vaatinut aiheen siirtämistä eri palstalle. Helsinki ja maahanmuutto kulkevat niin käsi kädessä, että minun mielestäni niistä olisi voitu ihan hyvin Helsinki-palstallakin puhua. Sitäpaitsi itsehän te täällä lesositte, että "kyse ei edes ole maahanmuutosta".

    Sinällään ihan hyväksyttävä siirto, jos nyt välttämättä siltä tuntui että piti niitä modin-natsoja päästä taas käyttämään, mutta turhaahan tämä nyt oli.

    Eipä siinä, jatkakon muut tästä jos kiinnostaa.Hei vaan ja hyvää jatkoa kaikille.

    Sitten kun maahanmuutto-palstalla ruvetaan puhumaan vaikka mamujen työllisyydestä, niin ketju varmaan siirretään työllisyys-palstalle? Ääh. No, kuten sanoin... Jatkoja sekä kantiksille että mamuille että ihan kenelle vaan! :)

    Äänestä

  • 9 asiattomana ja sääntöjen ja lainvastaisena poistamaani viestiä (pahin "nappi otsaan" -tyyliä) ja jäljellä pitkälle toistakymmentä sisällöltään maahanmuuttaja-aiheista viestiä. Ehkä maahanmuutto-palsta on kuitenkin oikeampi osoite. Tiedä sitten kuinka oikeassa olen.

    Luotsiksi voi hakeutua, jos haluaa.
    Luotsista voi myös valittaa, jos haluaa.

    Äänestä

  • Lainaan itseäni ylempää:

    "Maailmassa menee yleisellä tasolla nykyään paremmin kuin koskaan aikaisemmin. Kuitenkaan sillä, että joskus on ollut vielä pahempaa ei ole mitään tekemistä kirjoittamieni asioiden kanssa. Vähän niinkuin on hölmöä jättää astiat tiskaamatta vain siksi, että naapurin penalla on likainen matto joka vasta kaipaisikin pesua."

    Äänestä

  • Nupukkanen kirjoitti:

    Lainaan itseäni ylempää:

    "Maailmassa menee yleisellä tasolla nykyään paremmin kuin koskaan aikaisemmin. Kuitenkaan sillä, että joskus on ollut vielä pahempaa ei ole mitään tekemistä kirjoittamieni asioiden kanssa. Vähän niinkuin on hölmöä jättää astiat tiskaamatta vain siksi, että naapurin penalla on likainen matto joka vasta kaipaisikin pesua."

    Tähän voisin lisätä, että luotsi nimeltä Traveller vaikuttaa minun silmiini oikeasti mielenkiintoiselta henkilöltä. Olen varma, että minulla tulisi olemaan hänen kanssa mielenkiintoiset keskustelut livenä. Ja keskustelun painopiste ei siis tulisi olemaan tosipaikan tullen "suvaitsija vastaan rasisti", vaan ihminen vasttaan ihminen. Koska Traveller on selvästi hyvä tyyppi (niinkuin olen minäkin, oikeasti!), ja olisikin hauska jutella asioista ihan livenä. Vain siksi, koska olet selvästi siihen kykenevä. Joten vaikka olemmekin eri mieltä joistain asioista, niin ei minulla ole toki mitään hekinlökohtaista sinua vastaa.

    Äänestä

  • Nupukkanen kirjoitti:

    Tähän voisin lisätä, että luotsi nimeltä Traveller vaikuttaa minun silmiini oikeasti mielenkiintoiselta henkilöltä. Olen varma, että minulla tulisi olemaan hänen kanssa mielenkiintoiset keskustelut livenä. Ja keskustelun painopiste ei siis tulisi olemaan tosipaikan tullen "suvaitsija vastaan rasisti", vaan ihminen vasttaan ihminen. Koska Traveller on selvästi hyvä tyyppi (niinkuin olen minäkin, oikeasti!), ja olisikin hauska jutella asioista ihan livenä. Vain siksi, koska olet selvästi siihen kykenevä. Joten vaikka olemmekin eri mieltä joistain asioista, niin ei minulla ole toki mitään hekinlökohtaista sinua vastaa.

    Voisi hyvinkin olla mielenkiintoiset keskustelut, kuten sanot. Luvalla sanoen - eikä millään pahalla - kirjoitussuonesi pulppuaa sen verran runsassanaisena, että luulen joidenkin lukijoiden tuskastuvan kohtalaisen pitkiin teksteihisi, jolloin tekstisi sisältö jäänee vähäisemmälle huomiolle. Mutta jokainen tyylillään, vaikka tiivistäminen tämän tyyppisellä palstalla saattaisi lisätä kirjoituksen lukuhalukkuutta noin yleisestikin.

    Omasta puolestani useimmat vastaustekstini moniin viesteihin ovat jääneet valitettavan lyhyiksi johtuen siitä tosiasiasta, että sääntöjenvastaista kirjoittelua on kohtalainen määrä ja jokaisen poistamani tekstin osalta luen sen tarkkaan ennen poistamista ettteivät asialliset kirjoittajat ärsyynny mahdollisista virhepoistoista. Pyrin mahdollisuuksien mukaan myös perustelemaan poistoni, koska säännöt eivät ole hallussa aina - eivät edes kirjoittamattomat käyttäytymissäännöt.

    Johtuen monien poistamieni tekstien järkyttävästä ja ihmisarvoa alentavasta tyylistä (ihmisten henkeä uhkaavia yms) tulen pysymään anonyyminä.

    Hyvää jatkoa ja kirjoitusintoa sinulle!

    Äänestä

  • Nupukkanen kirjoitti:

    Tähän voisin lisätä, että luotsi nimeltä Traveller vaikuttaa minun silmiini oikeasti mielenkiintoiselta henkilöltä. Olen varma, että minulla tulisi olemaan hänen kanssa mielenkiintoiset keskustelut livenä. Ja keskustelun painopiste ei siis tulisi olemaan tosipaikan tullen "suvaitsija vastaan rasisti", vaan ihminen vasttaan ihminen. Koska Traveller on selvästi hyvä tyyppi (niinkuin olen minäkin, oikeasti!), ja olisikin hauska jutella asioista ihan livenä. Vain siksi, koska olet selvästi siihen kykenevä. Joten vaikka olemmekin eri mieltä joistain asioista, niin ei minulla ole toki mitään hekinlökohtaista sinua vastaa.

    Kyseessä on ymmärtäjä-hyssyttäjä, joka aidosti kannattaa tämän tyyppistä väkivaltailmiötä, koska kaikki vähänkin kriittiset mutta asialliset viestit katoavat tuhkana tuuleen. Enpä haluaisi olla missään tekemisissä..

    Äänestä

Toi koko "olihan niita jengeja ennenkin..." ja "ennen oli paljon vaarallisenpaa..." hyssyttely ei ole asian ydin. Asian ydin on se, etta muslimeista ja Afrikkalaisista koostuva jengi jahtaa kantasuomalaisia pelkka vakivalta mielessa, ja uhrit valikoidaan etnisyyden perusteella (siis suomalaisuuden...). Ja se, etta mukana olisi "kantasuomalaisia" perustuu siihen etta parilla noista kundeista on suomalaisuudelle kalskahtavat nimet, mutta heistakin osa on muslimi-tai afrikkalaismamuja...

Mulle on turha tulla mussuttamaan noista 70-80 lukujen vaihteen jengijutuista, koska olin itse yksi niista Carollsissa ja steissilla notkuneista "kovista" kundeista. Ne sekoilut oli aika paljon niita nuoruuden idioottimaisuuksia jotka sitten inttiaikana ja sen jalkeen vaihtuivat opiskeluihin, duuniin ja perheen perustamiseen, ainakin noin 99% jengista.

Vaikea uskoia etta nama Abdulrahmanit ja Yussefit rauhoittuvat, suorittavat lukion loppuun, menevat inttiin, perustavat perheen ja muuttavat johonkin Nuuksioon tai Varistoon. Sen sijaan Itakeskuksen seutu, Vuosaari, Hakunila ja vastaavat muuttuvat hiljalleen mamuslummeiksi joista kaikki kynnelle kykenevat kantasuomalaiset painuvat huitsin v...uun, ja asukaskunta koostuu sen jalkeen noista kouluttamattomista tyottomista mamuista ja kantasuomalaisista sekakayttajista, yksinhuoltajaaideista ja deekuista. Siella ne Yussufit ja Abdulit sitten pyorivat kingeina ja esittavat kovia gangstoja jossain Kontulan ostarilla, ja viherpiipertajat, "ymmartajat" ja Yliopiston sosiologian laitoksen ja sosiaaliministerion erityistutkija, neulemekkoinen, polkkatukkainen ja pyorearillinen Eva-Kaisa Svanholm-Puustinen-Sinkkonen ei ymmarra kuinka tassa niin paasi kaymaan...
"ongelma on varmasti kantasuomalaisissa ja heidan ennakkoluuloistaan ja rasistisuudestaan maahanmuuttajanuoria kohtaan, jotka sitten ainoastaan purkavat pahaa oloaan ja kuulumattomuuden tunnettaan kayttaen ainoaa tapaa jonka tuntevat...vaadimmekin valittomasti, etta maahanmuuttajat saavat erityistukea myos harrastemahdollisuuksiin, uusimpaan kodinteknologiaan ja pelikonsoleihin virikkeiden saamiseksi, taatut opiskelupaikat ilman lukiotodistuksia ja paasykokeita, etuoikeus parhaisiin tyopaikkoihin ennen kantasuomalaisia ja myos uusia ja parempia asuntoja kulosaaresta, punavuoresta, kampista ja toolosta, jotta voivat helpommin hankkiutua keskustan tyopaikkoihin ja harrasteihin (Kauniaisiin ei maahanmuuttajia voida sijoittaa sopivien asuntojen puuttuessa, ja myos siksi etta erityistutkija itse asuu siella...).

Noinhan se varmasti tulee menemaan...

Äänestä

Matti Putkonen
- raiskaus (vankeusrangaistus)

Pentti Oinonen
- törkeä rattijuopumus (vankeusrangaistus)
- liikenteen vaarantaminen
- ampuma-aserikos

Ville Vähämäki

- rattijuopumus

Mika Niikko

- ajoi varastetulla autolla jalankulkijan päälle suojatiellä
- käsilaukkuvarkauksia
- luottokorttipetoksia (vankeusrangaistus)
- ajeli lainvastaisesti ystävänsä varastamalla työkoneella rakennustyömaalla

Teuvo Hakkarainen

- ajoneuvon luovuttaminen juopuneelle
- liikenteen vaarantaminen
- arvoesineiden varastaminen kirkosta
- haaskaus

Pertti Virtanen

- liikenteen vaarantaminen

Kike Elomaa

- kaksi rekisterimerkintärikosta
(lisäksi Elomaan puoliso oli päätekijä laajassa petosjutussa Ruotsissa)

James Hirvisaari (Nyk. Muutos 2011, Suomen Sisu)

- kiihottaminen kansanryhmää vastaan

Jussi Halla-aho (Suomen Sisu)

- uskonrauhan rikkominen ja kiihottaminen kansanryhmää vastaan (KKO)

Juha Väätäinen

- kertonut olevansa rikoksesta tuomittu, mutta ei ole kertonut rikosnimikettä

Heikki Parviainen, kaupunginvaltuutettu

- pahoinpitely (vankeusrangaistus), uhri halvaantui

Petri Nurminen

- lasten seksuaalinen hyväksikäyttö (vankeusrangaistus)
- törkeä rattijuopumus (vankeusrangaistus)
- liikenneturvallisuuden vaarantaminen
- ajoneuvorikkomus

Jouko Juvonen (taiteilijanimi "Carl J. Danhammer")

- raiskaus (vankeusrangaistus)
- useita rikosepäilyitä törkeistä petoksista (joulukuu 2011)

Jarmo Juntunen

- jatkettu merilain rikkominen (vankeusrangaistus)
- merilain rikkominen
- kaksi petosta
- kaksi aluksen katsastusrikkomusta
- merimieskatselmuksesta ja merimiesten luetteloimisesta annetun lain rikkominen

Jarkko Korpi, puheenjohtaja, Espoon ps

- huumausainerikkomus

Mikael Lith, puheenjohtaja, Etelä-Pohjanmaan ps-nuoret, Suomen Sisun jäsen

- pahoinpitely (hakkasi tyttöystävänsä)
- oikeudenkäytössä kuultavan uhkaaminen

Tommi Laitila

- pahoinpitely
- liikenteen vaarantaminen

Rami Sipilä

- laiton uhkaus (kansanedustajaan kohdistettu tappouhkaus)

Hannu Haapasalmi

- törkeä petos

Kari Bärlund

- kavallus (vankeusrangaistus)

Timo J. Laihinen

- väärennös

Heinz Juhani Vuorela

- kunnianloukkaus

Pauli Lella

- Törmäsi tahallaan naiseen Jaguar-autollaan, 60 päivää ehdollista vankeutta
pahoinpitelystä ja törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.

Freddy van Wonterghem

- kiihottaminen kansanryhmää vastaan

Jaakko Ilari Pirhonen, Oulun vaalipiiri, kunnanvaltuutettu (Haapajärven käräjäoikeus R 03/149)

- Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

Hans-Peter Anttonen, valtuutettu Merikarvialla

- Törkeä talousrikos, kahdeksan kuukauden ehdollinen vankeusrangaistus.
Käräjäoikeus määräsi Anttosen myös neljäksi vuodeksi liiketoimintakieltoon.

Krista Poutanen
Juhani Pellikka
Asko Salminen
Matti Kyllönen
Alpo Ylitalo
Kari Tykkyläinen
Raul Lehto

Äänestä
  • Kirjoittaa osaatte, mutta lukea ette. Neljännen kerran poseen joutunut kongolaistaustainen jengin johtaja, 17v, on sen sortin sankari, että vanhemmatkin on jälkikasvustaan "luopuneet".

    Äänestä

  • lumumbaa kirjoitti:

    Kirjoittaa osaatte, mutta lukea ette. Neljännen kerran poseen joutunut kongolaistaustainen jengin johtaja, 17v, on sen sortin sankari, että vanhemmatkin on jälkikasvustaan "luopuneet".

    Koomista toi maaseutuväen kateus. Stadi on Stadi, se ainoa. Kyllä nää jengipelletkin täällä "hoituu".

    Kamelinpaskanuotio ei auta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


poli kirjoitti:

Olkaa onnellisia, että HELLsingissä on jengejä ja väkivaltaa. Sehän on sitä suuren maailman tyyliä jota te niin haluatte. Eihän muuten olisi metropolin tuntua, jos ei pari kakaralaumaa mukiloisi toisiaan. Ja jos ulkomaalaistaustaiset on asialla niin so what. Ne vähän näyttää suuren maailman mallia suomalaisille kuinka tapellaan. Ajatelkaa kuinka ihanaa olisi, jos helsinki on kohta kuin Los Angeles tai New York. Tosin metrokartta on vielä kaukana noiden kaupunkien metroverkostosta. Helsingissä se on vain yksi viiva :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu