Lehtomäen asetus kumoon

18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

2003

Valtioneuvosto antaa asetuksen jätevesien käsittelystä viemäriverkostojen ulkopuolisilla alueilla. Asian esittelee ympäristöministeri Jan-Erik Enestam (r). Asiaa on valmisteltu vuosia. Aiemmat määräykset ovat peräisin 1960-luvulta.

Äänestä

"2000

Eduskunta hyväksyy ympäristönsuojelulain. "


Eli mentiin eduskuntakäsittelyn kautta.

Äänestä

2003 asetus valmisteltiin Backmanin ja Hassin johdolla.

Nykyinen hallitus ei ole tehnty asialle mitään, minkä ihmiset muistavat tulevissa vaaleissa. Keskustan kannatus nousee!

Äänestä
  • Mitä sinä valitat?

    Asetushan oli Lehtomäenkin mielestä niin erinomainen, että Talvivaaralle saattoikin sitten antaa hieman joustavampia ympäristönäkökohdallisia päätöksiä. Paperilla kaikki oli OK, mutta käytännössä ne sakka-altaatkin taisi olla samanlaista paperia?
    Kovia olivat vuotamaan.

    Äänestä

  • 981 kirjoitti:

    Mitä sinä valitat?

    Asetushan oli Lehtomäenkin mielestä niin erinomainen, että Talvivaaralle saattoikin sitten antaa hieman joustavampia ympäristönäkökohdallisia päätöksiä. Paperilla kaikki oli OK, mutta käytännössä ne sakka-altaatkin taisi olla samanlaista paperia?
    Kovia olivat vuotamaan.

    Talvivaaralle annettu joustavuus olikin niin joustava, että se jousti saasteen muodossa maastoon ja lähijärviin saakka.

    Äänestä

  • Artikkelin mukaan "Ympäristöministeri Paula Lehtomäki (kesk) asettaa selvitysmiehen pohtimaan asetuksen järkeistämistä. "

    Aluksi Paula Lehtomäki puolusti alkuperäistä asetusta silmät kiiluen - vieläkin näen sen näyn painajaisunissani!

    Vasta laajan painostuksen jälkeen Lehtomäki suostui joihinkin kosmeettisiin "lievennyksiin". Käsittämätöntä toimintaa keskustapuolueelta, jonka luulisi olevan maaseudun asukkaiden puolella!

    Äänestä

"Ympäristöministeriö jakaa 1,8 miljoonaa euroa neuvontahankkeille, joita käynnistetään ympäri Suomea. Puolueettomat neuvojat tekevät vuosittain noin 8 000 kiinteistökäyntiä. Neuvontaa on tarkoitus jatkaa vuoden 2016 loppuun."



Nuo neuvojat ne juosta jolkottaa vieläkin. Menisivät oikeisiin töihin.

Äänestä

Lehtomäki korjasi jo tuota asetusta ja paskalakia, nyt kepun kannattaa korjata tuo asetus historiaan.

Äänestä
  • Pakon edessä korjasi.

    Äänestä

  • välihousu kirjoitti:

    Pakon edessä korjasi.

    Aina parempi kun edes vähän korjaa. Helpompaa se on paeta vastuuta puskaan ja vikistä kynnyskysymyksistä.

    Äänestä

Eroa Lehtomäki

Äänestä

Lehtomäen asetus kumoon ja korvaukset maksettakoon toimimattomien pömpelien ostajille Lehtomäen Talvivaara-tuotostaahahhaaaaaaaa.......

Äänestä

"Asetus astuu voimaan maaliskuussa. Kunnat valvovat sen toimeenpanoa."

Äänestä

Ope Oulusta jaksaa jauhaa.

Kuin vanha kaakki on änkyrä asiasta.

kapin kanssa kaakkeja.

Kuten sanottu: " vanha hevonen ei muuta tapojaan, vaikka kuin pieksäisi".-

Äänestä
  • Onko kepulilla pelko perseessä uudesta vaalitappiosta?


    Nythän asiasta vasta täytyykin meteliä pitää joka foorumilla, että kepuhullutukseen saadaan viimeinkin stoppi.

    Äänestä

  • Haluaistko sinä kaikkien muidenkin kirjoittavan homoista?

    Äänestä

  • Kepulaisena eläinrääkkääjänä varmaan tämänkin tiedät?

    " vanha hevonen ei muuta tapojaan, vaikka kuin pieksäisi"

    Äänestä

Kirjoittaa voi ja saa.
Tietää nekin hirvitykset, jotka ei itse sitä koe.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juha Sipilä kirjoitti:

http://www.hs.fi/kotimaa/a1409299812999


http://www.hs.fi/kotimaa/a1409299812999

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu