Hain EU:n ruokakassin

Hain tänään EU:n ruokakassin. Toivoin saavani näkkäriä tai jotain muuta kelvollista, mutta ei. Sisällä oli vain 3 purkkia nötköttiä, 3 pussia sarvimakaronia ja muistaakseni 6 kpl pahamaineisia pasta-aterioita, jotka tunnetaan myös nimellä paska-ateria: Maku on niin paha että harva pystyy syömään sitä vaikka olisi kuinka nälkäinen. Myös nötkötit on tosi pahoja, ja sarvimakaroneja saa samanlaisen satsin kaupasta alle 60 sentillä. Kaiken lisäksi terveellisempi tumma makaroni maksaisi vain 30 senttiä enemmän! Mitä järkeä niissä kasseissa siis on? Siinä säästää vajaan euron kauppalaskussa, kun ottaa riesakseen kasan ruuaksi kutsuttua ongelmajätettä.
33831
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Et sitten ole tosi tarpeessa tälle EU:n ruoka-avulle, kun on varaa ronklata.

Toisaalta, ihan pellehommaa koko ruoka-apu, tuskin kukaan Suomessa nälkään oikeasti kuolisi, vaikka ei jaettaisikaan. Tämä nyt on tälläinen markkinointi juttu, jolla lärpitään omaa maksuosuuttamme EU:sta takaisin. Todellista tarvetta koetellaan, jos avustus ruoka ei kelpaa, sitä haetaan linnulle ruokintaan (kaurahiutaleita) laatikoittain, osaa tavaroista kaupitellaan jossain Venäjän Karjalassa toreilla (suomenkielisillä teksteilla, maininta; "EU:n ruoka-apu, ei myytäväksi") ja Suomessakin yritetään näillä vaihtaa rahaa kaduilla. Monet hakee kassillisen ruoka-apua, "kun sitä saa ja jää biletykseen enempi rahaa". Monet eivät saa edes nötköttipurkkia auki, niitä lahjoitellaan tuttaville (mekin saatiin kerran laatikollinen nötköttiä, kun olleet saanneet auki purkkeja!!!).

Äänestä
  • Ei oo todellista: siis eiks joku osaa käyttää purkinavaajaa!! Miten ne ihmiset osaa syödä haarukalla vai syöx ne sormin. Eikääää

    Äänestä

  • voi eiiii kirjoitti:

    Ei oo todellista: siis eiks joku osaa käyttää purkinavaajaa!! Miten ne ihmiset osaa syödä haarukalla vai syöx ne sormin. Eikääää

    On todellista, että jotkut eivät saa edes säilykepurkkia auki! Me saatiin iso laatikollinen nötköttiä eräältä porukalta, kun eivät olleet saanneet niitä purkkeja millään auki http://verkkokauppa.m-kotivayla.fi/tuote/lunden-sikanauta-400g-valmiste-m1-me-6/6495309500001/
    Tää sama sakki oli saannut myös lihapullia säilykepurkissa, jossa oli repäisykansi,http://verkkokauppa.m-kotivayla.fi/tuote/jalostaja-400g-lihapullat-kastikkeessa-m1-me-6/6410601348106/ ne he olivat käyttäneet, kun purkit sai auki repäisemällä.
    Makaroonit he olivat saanneet keitettyä sentään.

    Äänestä

ne pasta-ateriat on mainiota, kun sekoitat 400g jauhelihaa sen aterian joukkoon ja sitten paistat, kuten jauhelihan ainakin. Keitä perunoita lisäksi, niin annoksesta riittää kahdelle kahdeksi päivää. keitä pussi makaronia ja lisää siihen se nötkötti, paistettuna ja vedellä pehmitettynä. Taas ruoka pariksi päiväksi parsikunnalle, tai yhdelle useammaksi päiväksi.
jos ei halua syödä samaa peräkkäisnä päivinä, pakasta tähteet.

Äänestä

Vieläkö jaetaan Eu-avustuskasseja? Minä luulin, että niiden jako on loppunut, kun Suomi on niin rikas? Ainakin "fantsujen" mukaan! Onko muuten tummassa makaronissa vähemmän hiilareita kuin vaaleassa? Pitää vähän säätää, että mitä ostaa. Ei ole tullut mieleen, että tummaakin on. Vaalea leipäkin pitäisi suosiolla jättää pois ja syödä vain ruisleipää. Tämä tekisi kunto-ohjelmalle hyvää!

Äänestä
  • Minä syön pastaa aika harvoin mutta silloin kun syön niin tummaa/kokojyväpastaa ja leipä ehdottomasti ruisleipää. Leipää tulee syötyä liikaakin mut on se niin hyvää :)

    Äänestä

Nötkötin oikea käyttö on, että se keitetään runsaassa vedessä. Silloin se hajoaa ja sen sekaan voi laittaa vaikka potaattiksia pieninä osina tai pieninä ja pyöreinä.

Sarvimakaroonista oi tehdä makaroonilaatikon. Ja lisätä siihen vaikka keitettyä irtonaista nötköttiä. ( munamaitoseoksen ja pippurin, sekä kuultopaistetun sipulin keralla).

Valmiin laatikon päälle sitten voidaan laittaa raakasipuli pilkottuna, valkosipulimurska, maustejuuston raaste, makea chilikastike, Worcesterkastike, soija sekä keitetty kananmuna suolahunnulla.

Pahamaineiset pasta-ateriat soveltuvat jo itsessään sinänsä erinomaisesti makaroonilaatikkoon. Johon lisätään paistettu jauheliha, paistettu sipuli, maustejuusto raasteisena, runsan mustapippurointi ja munamaitoseos.

Tämän päälle valmiina ei tarvita muuta kuin Worcesterkastiketta, soijaa ja hapanmakeaa chilikastiketta. Ja muutamat säilykechilit, sekä mahdollinen habanero.

Paljon on puhuttu siitä tulisiko eu-kassia uudistaa siten, että siellä olisi mikrohodareita, mikropizzaa sekä esim. jokin jämäkämpi rips-tuote? Ja mikro mannapuuroa, sekä valmis riisipuuroa?

Maitojauhehan on tosihyvää, kun sitä sekoittaa tavalliseen maitoon, niin siihen saadaan vähän makua. Ja valmiin juoman voi sitten nauttia jäätävän kylmänä.

Itse uskon, että molemmille kassimalleille olisi omat käyttäjäkuntasa.

Äänestä
  • Kuinka sulla on köyhänä varaa ostaa noita kastikkeita ja chilejä, kallista juustoa?
    Oisko peiliin katsomisen paikka?

    Äänestä

  • ihmetellen59 kirjoitti:

    Kuinka sulla on köyhänä varaa ostaa noita kastikkeita ja chilejä, kallista juustoa?
    Oisko peiliin katsomisen paikka?

    Ne on muutaman euron pulloja.

    Äänestä

Sen päivän kun näkisi, että EU-kassiin laitettaisiin edes yksi pussi kuivattuja herneitä. Mieluiten tietysti useampikin. Mukaan voisi myös laittaa pienen ohjevihkosen, jottei valmiisiin pasta-aterioihin tottuneet uusavuttomat heittäisi hyviä herneitä roskiin lohkaistuaan niihin ensin hampaansa.

Äänestä
  • Niinpä. Herneet on terveellisiä, hyvin säilyviä ja halpoja - kotimaista lähiruokaa parhaasta päästä.

    Äänestä

  • Kaitpa sinne oli tarkoitus herneitä laittaa, kun hernekeiton pohjassa oli EU avustus teksti , mutta tämä erä olikin päässyt/joutunut suomalaiseen kauppaketjuun myyntiin.

    Äänestä

  • Ohjekirjanen olisi loisto idea.

    Äänestä

  • Niin riittää, mutta on kallista! Hinta ilman postikuluja on 10 € / 570 g eli 17,54 € / kg. Tuotteen lihapitoisuus on 64 %, joten lihan hinnaksi tulee 27,41 € / kg.

    Äänestä

  • 5+1 kirjoitti:

    Niin riittää, mutta on kallista! Hinta ilman postikuluja on 10 € / 570 g eli 17,54 € / kg. Tuotteen lihapitoisuus on 64 %, joten lihan hinnaksi tulee 27,41 € / kg.

    Kävin juuri Tokmannilla, ostin hernekeittoa 14prk ja maksoi 10€, 8prk lihapyöryköitä ja maksoi 10€, 36kpl kanamunia ja maksoi 4€. Makaroonia ostin samaisesta kaupasta muutama viikko sitten muovikassillisen 9,6kg ja maksoi 4€, läheisestä leipomosta ostin 10kpl ruisleipää ja maksoi 2€.

    Siis yhteensä 30€!!! Tuolla satsilla elätän meidän 4h perhettä melkoisesti, kun lisäksi saimme syksyllä ilmaiseksi paljon omenoita ja kävimme poimimassa kesällä mustikoita pakastimeen. Pieneltä kasvimaaltamme saimme lanttua, naurista, perunoita, porkkanaa ja punajuurta talveksi melkoisen määrän.

    Tulevalla viikolla osta kaurahiutaleita varastoon muutamalla eurolla, ne ovat tarjouksessa. Putin-maitoa, rahkaa ja jogurttia meillä on vielä runsaasti, jota saimme ilmaiseksi kuukausi sitten, niiden parasta ennen päiväys on 02.12.2014, joten ne säilyy vielä pitkälle ensi vuoteen. http://aijaa.com/Yz1tH9

    Joten jaetaan sitä ruokaa ilmaiseksi ja halvalla muuallakin.

    Äänestä

  • Samoin Kylmäsen porotuotteet ovat suositeltavia, vaikkakin hintavia. Ne sisältävät seleeniä!

    Äänestä

"Toivoin saavani näkkäriä tai jotain muuta kelvollista, mutta ei."

Toivoa saa. Mutta jokainen toivoo eri asioita. Ei ollut sinun päiväsi juuri silloin. Näkkäriä saa kyllä kaupastakin halvalla. Minä ottaisin ne nötkötit mielelläni, myös pasta-ateriat. Itse vähän parantamalla sekä nötkötistä että pasta-aterioista tulee mainiota ruokaa.

Äänestä

Meidän seurakunnan diekoni ei anna ruokakasiin tarvittavaa lappua. Minulla jää käteen keskivertona n. 597 €/kk. se on liikaa.

Tällä jaettavissa kasseissa on puuroaineksia munia levitettä jauhoja ja joitain kauppojen ylijäämä leivonnaisia. Lisäksi hernekeitto prk ja sika-nauta tölkkejä joskus myös maitojauhepaketti.

Jauhot ovat oleet juuri viimeiseen päiväykseen tulevia..
Leivällä on aikaa n. 1-3 vrk.

Jauhot olen heti laittanut pakasteeseen jo ötököiden pelossa samoin puurohiutaleet. Siivutan leivän jos kokonainen, pakastan käytän sitten lämpysinäleipinä.

Minulla menee Apteekkiin n. 100 €/kk sitä ei diakoni tiedä tuskin välitäisi edes olen vanha ruma ja nukkaviru en sovi hänen maailmaansa.

Äänestä
  • Melkein 600 euroa on paljon, kun vuokra, sähkö ja vesi on maksettu. Sillä saa saa vielä lääkekulujen jälkeen hyvät kuukauden ruoat ja paljon muuta. Ei se liikaa ole, mutta ei kyllä hätäpäivää pitäisi olla eikä diakonia-avun tarvetta.

    Äänestä

Joo, eikös sinne saanukaan etukäteen pistää listaa mitä haluaa ja tarvitsee? Jos ei kelpaa niin anna ne ruokas vaikka naapurilles jos kelpaisi.

Äänestä
  • Paras tuloshan tulisi, jos hakija saisi itse valita ruokansa tai valmistusaineet. Tällöin myös ruokahävikki olisi pienempi. Sama ongelma on julkisen puolen ruokajakelussa, jos asiakkaalle vain tietyt elintarvikkeet kelpaavat.

    Äänestä

  • hävikki? kirjoitti:

    Paras tuloshan tulisi, jos hakija saisi itse valita ruokansa tai valmistusaineet. Tällöin myös ruokahävikki olisi pienempi. Sama ongelma on julkisen puolen ruokajakelussa, jos asiakkaalle vain tietyt elintarvikkeet kelpaavat.

    Koko ruokajakelun voi myös jättää väliin, jos ei kelpaa!!!

    Äänestä

Joo nää leipäjonon purkkikastikkeet on ihan pelkkää makuainetta. Muutama prosentti lihaa, joskus käynyt... Anna mä arvaan, mukana oli kans EU:n maitojauhetta?
LIDL on kaikkein edullisin

Äänestä

Mikään laki ei velvoita hakemaan eu-kassia jakelusta. Pysy poissa sieltä kun on niin pahaa

Äänestä
  • Eihän niitä EU-kasseja ole ollut aikoihin jaettavana.

    Äänestä

Täytyy olla sian vatsa jos pystyy nötköttiä syömään. Olisin mieluummin paastolla kuin moista moskaa alkaisin nielemään.

Äänestä

Kyllä sitä ihminen sy kun nälkä on niin mikä eri ainesosa nötkötissä on verrattuna makkaraan, niin tykkäät oikeen makkarasta kun olet niin suolien perään.

Äänestä
  • Onko tuo savoa?

    Äänestä

Voihan sen EU-ruokakassin jättää jonkun toisen ovelle ja laittaa lapun : "saa ottaa"

Äänestä

Olen nähnyt ihmisten hakevan avustuskasseja. Niissä silmiinpistävin ominaisuus on ollut elintarvikkeiden tuoreus ja raikkaus. Apukasseissa on monia eri mahdollisuuksia, kun ei tarvitse etsiä alelaarista nahistuneita tomaatteja.

Äänestä

avustus kasseissa on säilyviä kuivia tarvikkeita.
- ja sikanauta säilyke, jonka laatu on heikentynyt jatkuvasti,
nykyään siihen lisätään rehua, rehu maissi tärkkelystä,,
tuote on jo pahan makuinen ja lihapitoisuus on alhainen !! ''
"Koiran ruuaksi on muuttunut se entinen nötkötti !!
Joskus aiemmin se oli vielä lihaisaa ja syötävää..nykyisin maku testillä voi hyljätä
- ei ihmis ruuaksi soveltuvaa.

Äänestä
  • Joo, mutta näitä EU-ruokakasseja ei ole jaettu enää pariin vuoteen, millä paikkakunnalla niitä muka vielä jaetaan?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Petyin pahasti kirjoitti:

Hain tänään EU:n ruokakassin. Toivoin saavani näkkäriä tai jotain muuta kelvollista, mutta ei. Sisällä oli vain 3 purkkia nötköttiä, 3 pussia sarvimakaronia ja muistaakseni 6 kpl pahamaineisia pasta-aterioita, jotka tunnetaan myös nimellä paska-ateria: Maku on niin paha että harva pystyy syömään sitä vaikka olisi kuinka nälkäinen. Myös nötkötit on tosi pahoja, ja sarvimakaroneja saa samanlaisen satsin kaupasta alle 60 sentillä. Kaiken lisäksi terveellisempi tumma makaroni maksaisi vain 30 senttiä enemmän! Mitä järkeä niissä kasseissa siis on? Siinä säästää vajaan euron kauppalaskussa, kun ottaa riesakseen kasan ruuaksi kutsuttua ongelmajätettä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu