Kyllä Jaakonsaaren Lipposelle avaama "presidenttitie" on täydellistä haihattelua. Näiden kahden "natottelu" ei koskaan tule läpäisemään minkäänlaista kansanvaalia. Eli tällä tarkoitan sitä, että Lipposesta ei koskaan voi tulla kansan valitsemaa presidenttiä. Lipponen on tuhonnut totaalisesti välinsä keskustalaisiin äänestäjiin. Keskustan äänestäjät äänestävät ketä tahansa muuta ehdokasta, kuin Lipposta. Ainoa mahdollisuus Lipposella on saada kokoomusjohtajat puolelleen. Mutta silloin jälleen kokoomuksen "nurina" porvarillisesta presidentistä olisi yhtä läpinäkyvää, kuin se oli Halosta valittaessa. Olisihan se hauskaa, jos lopullisessa vaalissa olisi vastakkain Lipponen(jota kannattaisi kokoomus) ja Halonen. (jota kannattaisi keskusta) Minusta tällainen paradoksi ei ole mitenkään mahdoton, kun on seurannut viime vuosien politikkaa.
Ps. Em. saa vain vahvistusta juuri seuraamistani uutisista, joissa Jaakonsaarta tyrkätään Ylen hallintoneuvoston vp-johtajaksi(Lipposen ehdokas?) ja R.Hiltunen(sdp) kosiskelee Lipposta jatkamaan sdp:n puheenjohtajana.
Ps. Em. saa vain vahvistusta juuri seuraamistani uutisista, joissa Jaakonsaarta tyrkätään Ylen hallintoneuvoston vp-johtajaksi(Lipposen ehdokas?) ja R.Hiltunen(sdp) kosiskelee Lipposta jatkamaan sdp:n puheenjohtajana.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Pitihän Halosen päästä sanomaan oma kantansa asiantilasta, Jaakonsaaren tehtävä oli saada syy siihen, että Halonen pääsee julkisuuteen. Tärkein sanoma oli, että Tarja Halonen (sdp. evp.) on tämän maan presidentti.