Aina ollaan väännetty aiheesta että kumpi merkkaa enemmän tehot vai vääntö.
Entäs sitten tulevaisuudessa kun autot on sähkömoottorilla.
Voiko sähkömoottoreissa olla merkittäviä eroja väännön suhteen.
Yksi asia on varmaan sähkömoottorin etu ainakin että se reakoi nopeemmin
ja antaa siis tehot käyttöön nopeammin kuin mikään polttoainemoottori.
Sähkö kun liikkuu nopeammin kuin palamistapahtuma. Polttoainetoiminen moottori on hitaampi jo siksikin että sen mekanismi on raskas ja paljon vastusta tuottava.
Entäs sähkömoottorin vääntö
13
3223
Vastaukset
- akkuankka
Sähkömoottori antaa maksimiväännön heti nollasta alkaen ja vääntö pienenee kohti kierrosalueen yläpäätä. Se on normaaliin ajoon oikein hyvä voimanlähde.
Moottori itsesään on koeteltua tekniikkaa. Nyt pitää vaan saada akkkujen kapasiteettia parannettua ja keksittävä miten ison akun saa ladattua nopeasti kaatamatta koko jakeluverkkoa samalla.
Jos esimerkiksi Teslalla haluaisi ajaa 1000 km normaalia talviajoa yhdellä latauksella, niin siinä pitäisi olla n. 250 kWh:n akku. Jos tämä akku haluttaisiin ladata tyhjästä täyteen 5 minuutissa, niin laturissa pitäisi olla tehoa n. 3 megawattia. Se on saman verran, kuin VR:n Sr1-sähköveturin teho.- vaihtoakut
Huoltoasemilla on jo vaihtoakkuja joissain maissa, mutta ne voisi hankkia kotiinkin jos ei ole aikaa ladata täyteen. Varalla autossa voi olla myös pieni polttomoottori lataamaan akkuja.
- Kätevää, eikötotta?
Akut saatatisiin ladattua helposti esim kätevällä DN200 kokoluokan kaapelilla.
- Järki käteen
Moottorin teho on pyörimisnopeuden ja vääntömomentin tulo.
Koska polttomoottori liikkeellelähdössa tuottaa pienen momentin ja siten pienen tehon koska molemmat momentti ja pyörimisnopeus ovat pienent
Polttomoottorin momentti ja tehokin ovat niin pienet että tarvitaan ulkopuolista energiaa käynnistämään polttomoottori. Suurin teho saavutetaan vaikkapa 60 k/s. Polttomoottori vaatiikin välityssuhteen muuntimen.
Sähkömoottoreita on monen tyyppisiä.
Kuitenkin se jota autoissa käytetään antaa suurimman momentin pienimmillä kierroksilla ja momentti pienenee kierrosten kasvaessa.
Kyseessä on siis lähestulkoon vakiotehomoottori ja taysi teho ja suurin momentti on saatavissa jo nollakierroksilla.
Sähkömoottorissa ei tarvita vaihteistoa.
Juuri siitä syystä sähköauton energiahyötysuhde on moninkertaisesti parempi verrattuna polttomoottoriautoon.
Toisaalta latausaika ei useimmissa tapauksissa ole ongelma.
Autoahan seisotetaan 98% ajasta. Vain poikkeustapauksissa tarvitaan yli 100 km ajomatkaa päivässä.
Sähköauton yleistymistä estää auton luonnottoman pitkä elinikä, huoltovapaus, latausmahdollisuus bisneksen puute.
Autoteollisuuden haluttomuus siirtyä teknologian alueelta toiselle.- toimintasäde ratkaisee
Entäs pakkasen vaikutus toiminta-aikaan?
Aika monelle ei riitä se max 100km/pv.
Volvo on kehittänyt 2l 4 pyttyisen bensa
moottorin ,jossa on 450 hv. Varmaan kohta muutkin valmistajat tekee vastaavia. Niissä ei taida olla juuri
viivettä kiihtyvyydessä liikkeelle-
lähdössä. - tätäpäivää
toimintasäde ratkaisee kirjoitti:
Entäs pakkasen vaikutus toiminta-aikaan?
Aika monelle ei riitä se max 100km/pv.
Volvo on kehittänyt 2l 4 pyttyisen bensa
moottorin ,jossa on 450 hv. Varmaan kohta muutkin valmistajat tekee vastaavia. Niissä ei taida olla juuri
viivettä kiihtyvyydessä liikkeelle-
lähdössä.Teslalla ajelee vähintään 200km myös pakkasessa jos ajelee normaalin liikenteen tahtiin. Se riittää 99% autoilijoista päivittäiseen ajoon.
- antakee mulle tesla
toimintasäde ratkaisee kirjoitti:
Entäs pakkasen vaikutus toiminta-aikaan?
Aika monelle ei riitä se max 100km/pv.
Volvo on kehittänyt 2l 4 pyttyisen bensa
moottorin ,jossa on 450 hv. Varmaan kohta muutkin valmistajat tekee vastaavia. Niissä ei taida olla juuri
viivettä kiihtyvyydessä liikkeelle-
lähdössä.Reipasta talviajoa Teslalla, sisältäen 800 metriä nousua. Toimintasäde silti n. 300 km. Siistimmällä ajotavalla ja tasaisemmassa maastossa yhdellä latauksella pääsee talvellakin lähemmäs 400 km.
http://www.youtube.com/watch?v=XZ5PqPeOPT0 - Entäs lomamatkat?
tätäpäivää kirjoitti:
Teslalla ajelee vähintään 200km myös pakkasessa jos ajelee normaalin liikenteen tahtiin. Se riittää 99% autoilijoista päivittäiseen ajoon.
Useimmilla autoilijoilla on vähintäänkin muutaman kerran vuodessa myös pitempiä matkoja tai määränpäästä puuttuu latausmahdollisuus. Sähköauto ei enää olekaan niin edullinen, jos näitä reissuja varten pitää tehdä erityisjärjestelyjä.
- antakee mulle tesla
Entäs lomamatkat? kirjoitti:
Useimmilla autoilijoilla on vähintäänkin muutaman kerran vuodessa myös pitempiä matkoja tai määränpäästä puuttuu latausmahdollisuus. Sähköauto ei enää olekaan niin edullinen, jos näitä reissuja varten pitää tehdä erityisjärjestelyjä.
Ladata voi myös matkalla. Nykymaailmassa vaatii jo hiukan yritystä päästä parin sadan kilometrin päähän lähimmästä pistorasiasta. Sähköautoa voi ladata missä vaan on sähköä saatavilla.
toimintasäde ratkaisee kirjoitti:
Entäs pakkasen vaikutus toiminta-aikaan?
Aika monelle ei riitä se max 100km/pv.
Volvo on kehittänyt 2l 4 pyttyisen bensa
moottorin ,jossa on 450 hv. Varmaan kohta muutkin valmistajat tekee vastaavia. Niissä ei taida olla juuri
viivettä kiihtyvyydessä liikkeelle-
lähdössä.Kyllä ne Kiinalaiset osaa.
- 2.4 STW
Akkujen suhteen kannattaa muistaa että ne lämpenevät käytössä ja niinpä saavuttavat pakkasellakin aika pian maantienopeudessa kesäisen ulkolämpötilan. Jopa hybrideissä akuille jäähdytyspuhallin jotta akku ei sulaisi kesällä.
Akun voisi myös lämmittää valmiiksi ja latauksessahan se lämpiääkin.
Sähkömoottorin momenttia rajoittaa sen kestämä virran määrä. Tehoa rajoittaa maksikierrosnopeus mikä yleensä ei ole ongelma ja teholähteen syöttökyky. Sähkömoottori kykenee tuottamaa kaikilla kierroksilla saman vääntömomentin mutta se edellyttää että teholähde kykenee tarjoamaan saman virran myös maksisyöttöjännitteellä. Ajoneuvokäytössä ei oikein ole mieltä rakentaa järeää jännitettä nostavaa teholähdettä vaan tyydytään siihen että maksimi jännite on akuston jännite. - ingenjööri
Sähköautoissa ja -moottoripyörissä alavääntö on rajoitettu, koska voimansiirto ei kestäisi enempää tai pito ei riittäisi.
Uusi Tesla kiihtyy sataseen 3,2 sekunnissa.
Sähkömoottoria voidaan ohjata paljon tarkemmin ja vääntö on jatkuvaa. Siksi pito on parempi. - äteritsiputeritsi
Väitteeseen että pistorasioita on jokapuolella niin onhan niitä pysäköityjä autojakin. En kuitenkan voi ottaa niistä polttoainetta. En myöskään usko että jokainen pistorasia on käytettävissä auton lataukseen.
En myöskään ymmärrä miksi tampereen ja kolarin välillä pitäisi pysähtyä "tankkaamaan".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2744694Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442867Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k292851Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761801Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151180