Kissa ei saa olla vapaana kaupunkialueella eikä taajamassa.
Ulostaa lasten hiekkalaatikoille.
Tekee vahinkoa mm. linnuille.
Vierailee naapureiden kukkapenkeissä.
Hätyyttelee esim aitauksissa olevia muita kissoja.
On itse vaarassa.
Tuntekaa vastuunne.
Kissanvihaajat syntyvät vastuuttomien kissojen omistajien takia.
Kissanomistajille kaupungissa
4
123
Vastaukset 4
- Cats .
Kissat eivät voi hyvin neljän seinän sisällä koko elämänsä ajan. Jos olisi mahdollista pitää kissaa kytkettynä pihamaalla - olisi se kissan mielenterveydellekin hyvä. Kuitenkaan eläintä ei saisi pitää kytkettynä. Koiriakaan ei voisi pitää kytkettynä ja siten ulkoiluttaa. Olisiko luovuttava lemmikkien pidosta?
- Ihmetystä kerrakseen
Siis kissat eivät saa olla vapaana eikä lehmät kytkettyinä. Toisaalta kun lehmien täytyisi saada liikkua vapaasti ja mennä ulos milloin haluavat - eikö sama laki ole kissoilla. Syrjintääkö?????
- järkipuuttuuko
Haloo, lehmillä on AITAUS.Se on paras ja turvallisin vaihtoehto myös kissoille,koirille, lampaille, jne.
Ei ne lehmätkään vieraissa pihoissa luuhaa, tai autoteillä eihän???
Montako lehmää jää vuodessa autotielle, montako olet itse nähnyt?
Minä olen nähnyt vain kissoja, en ainuttakaan lehmää, kumma, eikö?
Ei myöskään lampaat, kanat, kanit, koirat, hamsterit, matelijat jne, liiku heitteillä, ilman omistajaa.Ellei ole oikeasti karannut.Lemmikistä kuuluu omistajan huolehtia omalla maallaan. - Ihmetystä kerrakseen
järkipuuttuuko kirjoitti:
Haloo, lehmillä on AITAUS.Se on paras ja turvallisin vaihtoehto myös kissoille,koirille, lampaille, jne.
Ei ne lehmätkään vieraissa pihoissa luuhaa, tai autoteillä eihän???
Montako lehmää jää vuodessa autotielle, montako olet itse nähnyt?
Minä olen nähnyt vain kissoja, en ainuttakaan lehmää, kumma, eikö?
Ei myöskään lampaat, kanat, kanit, koirat, hamsterit, matelijat jne, liiku heitteillä, ilman omistajaa.Ellei ole oikeasti karannut.Lemmikistä kuuluu omistajan huolehtia omalla maallaan.Aitaus - turvallisin?? Kun hirvet kulkevat laitumilla, niin ei ne kato että tuossa on aitaus - enpä menekään noiden lehmien luokse. Ei - hirvi menee siitä paikkaa mistä haluaa ja tulee aitauksesta toisesta paikkaa pois. Lehmät pääsevät silloin vaikka autoteille kuljeksimaan. Saattaa ne toisten pihoissaskin käydä, varsinkin jos pihassa on ihmisiä. Lehmälle turvallisin paikka on navetta.
Koiria karkailee silloin tällöin ja itsekin olen soittanut omistajille karkulaisista. Onneksi koirilla on ollut kaulapannat ja puhelinnumero siinä.
Taidat asua Kehä III:lla, Etkö ole nähnyt niitä valtavaa määrää rottia ja city-kanejakaan.
Kissat eivät voi hyvin neljän seinän sisällä kesät-talvet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102331Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???271085- 71932
- 105930
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha597887- 48855
- 85770
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 69664
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31656