Sen väittäminen että homoksi synnytään

Sek.Ori.Pakkomielle

On itsessään varsin suuri antiteesi evoluutiolle, jonka mukaan evoluutio pyrkii aina parantamaan geenejä jotta laji selviäisi.

Homo- ja transseksuaalisuudesta ei ole elämän jatkumisen kannalta juuri mitään hyötyä, paitsi jos haluavat adoptoida, eikä adoptointiin edes tarvita minkäänlaista parisuhdetta joten sekin hyöty on varsin minimaalinen.

Se mitä homoseksuaalit tekevät, on lähinnä energian tuhlausta seksuaalisiin pakkomielteisiin. Jos luonto yrittää säännellä syntyvyyttä, aseksuaaleissa olisi silloin enemmän järkeä.

On siis sekä Raamatun että evoluution vastaista väittää, että olisi olemassa homousgeeni.

10

94

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkistafaktat

      Evoluutio ei aina paranna lajin selviytymistä, vaan voi myös huonontaa sitä. Evoluutiohan on vähittäistä perinnöllistä muuttumista, muttei aina hyvää sellaista.

      Luulisi jokaisen jo tietävän, että kaikilla eläinlajeilla (mm. apinoilla ja pingviineillä) esiintyy homoseksuaalisuutta. Eivät eläimetkään sitä itse valitse, joten eivät ihmisetkään.

      Eikö olisi jo aika unohtaa se omaan aikaansa sidottu Raamattu. Siinähän kielletään mm. miehiä ajamasta partaansa eikä kukaan korkea arvoisempikaan kristitty sitä enää noudata.

    • "Jos luonto yrittää säännellä syntyvyyttä, aseksuaaleissa olisi silloin enemmän järkeä."

      Seksuaalisuudella ja halulla lisääntyä, ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Myös aseksuaaleilla voi olla vahva halu saada jälkeläisiä. Vastaavasti on olemassa vaikkapa heretoseksuaaleja, joilla ei ole mitään mielenkiintoa tai halua ryhtyä lapsen vanhemmaksi.

    • havainto

      Miksi kerta toisensa jälkeen saamme huomata että uskovaiset eivät ymmärrä mitä evoluutio on tai miten se toimii?

      • Vanhemman polven vähemmän kouluja käyneet ja/tai vähemmän tietokirjallisuuteen perehtyneet eivät yksinkertaisesti uppiniskaisuuttaan suostu hyväksymään edes asiallisten todisteiden valossa esiteltyjä seikkoja asiaintilasta, vaan tuudittautuvat mielummin perinteisiin käsityksiin olivatpa ne osoitettavissa vääriksi kuinka yksinkertaisesti hyvänsä .

        Nuorempien denialistien otaksun omaksuvan vastarannankiiskien asennetta, koska pitää vaan inttää vastaan. Avoinmielistä ja kyseenalaistavaa leikkiminen on niin siistiä, ja kaikkialla pitää nähdä salaliittoja ynnä muuta sekoilua. Keskusteluja seuraamalla huomaa kyllä, että joillekin kelpaa kaikki mikä on muuta kuin se "paholaisesta oleva virallinen totuus".


      • Niin vain on

        "Miksi kerta toisensa jälkeen saamme huomata että uskovaiset eivät ymmärrä mitä evoluutio on tai miten se toimii? "

        Heidän ikäänkuin toimenkuvaansa ei kuulu asioiden ymmärtäminen, uskominen vain.


    • en ole homo mutta..

      Aloittajan kannattaisi lukea aiheesta neuro/lääketieteen näkemys, ja vasta sitten lähteä tarjoamaan omia uskomuksiaan. Uskon mahdollisuus alkaa siitä mihin tieto päättyy, ei sitä ennen.

      • No milloinpa nuo tuollaiset lukisivat tieteellisiä julkaisuja ylipäätään.


    • 1+1

      Mielestäni Raamattu tukee kyllä ajatusta homoseksistä kiinnostuneeksi syntymisestä, samoin kuin ihmisluonto on syntyjään taipuvainen juopotteluun, vihaan, varasteluun ja kaikenlaiseen muuhunkin Jumalattomuuteen. Vai löytyykö Raamatusta todella joku kohta, jossa kerrotaan ihmisen olevan luonnostaan jotenkin erityisen hyvä?

    • Ihan normaali homo

      No näin homoksi syntyneenä pitää todeta etten koe itseäni mitenkään erikoiseksi. Elän ihan tavallista elämää puolisoni kanssa.

      Raamatun, Koraanin tai minkään muunkaan kirjasen mielipiteet eivät voisi vähempää kiinnostaa. Turhaahan sinullekaan on tähän astata, koska et voi ymmärtää kuin itseäsi ja Raamattua. Totuus kun ei kiinnosta ja erilaisuus pelottaa.

      "Seksuaaliset pakkomielteet" ?? Heh... No ei se seksi mikään pakkomielle ole, mutta valehetelisin jollen väittäisi nauttivani siitä. Niinhän useimmat tekevät.

      Minua ei kiinnosta luontoon vetoaminen, kun puolustelet omia pakkomielteitäsi. Olen osa luontoa ja elän onnellista elämää. Ilmeisesti se ei sinulle sovi, mutta sehän onkin sitten oma ongelmasi.

    • totta 1

      Pitäisikö sanoa että koettelee muttei hylkää Herra.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      148
      1419
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      265
      1327
    3. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      64
      1098
    4. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      68
      1054
    5. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      930
    6. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      43
      891
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      825
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      802
    9. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      760
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      756
    11. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      67
      743
    12. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      32
      725
    13. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      716
    14. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      88
      653
    15. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      628
    16. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      187
      554
    17. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      544
    18. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      544
    19. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      13
      534
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      517
    Aihe