On itsessään varsin suuri antiteesi evoluutiolle, jonka mukaan evoluutio pyrkii aina parantamaan geenejä jotta laji selviäisi.
Homo- ja transseksuaalisuudesta ei ole elämän jatkumisen kannalta juuri mitään hyötyä, paitsi jos haluavat adoptoida, eikä adoptointiin edes tarvita minkäänlaista parisuhdetta joten sekin hyöty on varsin minimaalinen.
Se mitä homoseksuaalit tekevät, on lähinnä energian tuhlausta seksuaalisiin pakkomielteisiin. Jos luonto yrittää säännellä syntyvyyttä, aseksuaaleissa olisi silloin enemmän järkeä.
On siis sekä Raamatun että evoluution vastaista väittää, että olisi olemassa homousgeeni.
Sen väittäminen että homoksi synnytään
10
94
Vastaukset 10
- tarkistafaktat
Evoluutio ei aina paranna lajin selviytymistä, vaan voi myös huonontaa sitä. Evoluutiohan on vähittäistä perinnöllistä muuttumista, muttei aina hyvää sellaista.
Luulisi jokaisen jo tietävän, että kaikilla eläinlajeilla (mm. apinoilla ja pingviineillä) esiintyy homoseksuaalisuutta. Eivät eläimetkään sitä itse valitse, joten eivät ihmisetkään.
Eikö olisi jo aika unohtaa se omaan aikaansa sidottu Raamattu. Siinähän kielletään mm. miehiä ajamasta partaansa eikä kukaan korkea arvoisempikaan kristitty sitä enää noudata. "Jos luonto yrittää säännellä syntyvyyttä, aseksuaaleissa olisi silloin enemmän järkeä."
Seksuaalisuudella ja halulla lisääntyä, ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Myös aseksuaaleilla voi olla vahva halu saada jälkeläisiä. Vastaavasti on olemassa vaikkapa heretoseksuaaleja, joilla ei ole mitään mielenkiintoa tai halua ryhtyä lapsen vanhemmaksi.- havainto
Miksi kerta toisensa jälkeen saamme huomata että uskovaiset eivät ymmärrä mitä evoluutio on tai miten se toimii?
Vanhemman polven vähemmän kouluja käyneet ja/tai vähemmän tietokirjallisuuteen perehtyneet eivät yksinkertaisesti uppiniskaisuuttaan suostu hyväksymään edes asiallisten todisteiden valossa esiteltyjä seikkoja asiaintilasta, vaan tuudittautuvat mielummin perinteisiin käsityksiin olivatpa ne osoitettavissa vääriksi kuinka yksinkertaisesti hyvänsä .
Nuorempien denialistien otaksun omaksuvan vastarannankiiskien asennetta, koska pitää vaan inttää vastaan. Avoinmielistä ja kyseenalaistavaa leikkiminen on niin siistiä, ja kaikkialla pitää nähdä salaliittoja ynnä muuta sekoilua. Keskusteluja seuraamalla huomaa kyllä, että joillekin kelpaa kaikki mikä on muuta kuin se "paholaisesta oleva virallinen totuus".- Niin vain on
"Miksi kerta toisensa jälkeen saamme huomata että uskovaiset eivät ymmärrä mitä evoluutio on tai miten se toimii? "
Heidän ikäänkuin toimenkuvaansa ei kuulu asioiden ymmärtäminen, uskominen vain.
- en ole homo mutta..
Aloittajan kannattaisi lukea aiheesta neuro/lääketieteen näkemys, ja vasta sitten lähteä tarjoamaan omia uskomuksiaan. Uskon mahdollisuus alkaa siitä mihin tieto päättyy, ei sitä ennen.
- 1+1
Mielestäni Raamattu tukee kyllä ajatusta homoseksistä kiinnostuneeksi syntymisestä, samoin kuin ihmisluonto on syntyjään taipuvainen juopotteluun, vihaan, varasteluun ja kaikenlaiseen muuhunkin Jumalattomuuteen. Vai löytyykö Raamatusta todella joku kohta, jossa kerrotaan ihmisen olevan luonnostaan jotenkin erityisen hyvä?
- Ihan normaali homo
No näin homoksi syntyneenä pitää todeta etten koe itseäni mitenkään erikoiseksi. Elän ihan tavallista elämää puolisoni kanssa.
Raamatun, Koraanin tai minkään muunkaan kirjasen mielipiteet eivät voisi vähempää kiinnostaa. Turhaahan sinullekaan on tähän astata, koska et voi ymmärtää kuin itseäsi ja Raamattua. Totuus kun ei kiinnosta ja erilaisuus pelottaa.
"Seksuaaliset pakkomielteet" ?? Heh... No ei se seksi mikään pakkomielle ole, mutta valehetelisin jollen väittäisi nauttivani siitä. Niinhän useimmat tekevät.
Minua ei kiinnosta luontoon vetoaminen, kun puolustelet omia pakkomielteitäsi. Olen osa luontoa ja elän onnellista elämää. Ilmeisesti se ei sinulle sovi, mutta sehän onkin sitten oma ongelmasi. - totta 1
Pitäisikö sanoa että koettelee muttei hylkää Herra.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom1481419- 2651327
- 641098
- 681054
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal251930Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki43891Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70825Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72802Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58760- 42756
- 67743
- 32725
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125716- 88653
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26628Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen187554- 24544
Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47544Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja13534- 40517