Stubb tekemässä himaset!

Stubbi on "ostamassa" kalliita konsulttipalveluita Ruotsin entiseltä valtiovarainministeriltä Anders Borgilta.

Ruotsi on Suomen tärkein kilpailijamaa vientimarkkinoilla joten olisikohan "neuvot" ihan Suomen parhaaksi annettuja vai olisiko "neuvot" puhtaasti Ruotsin etujen mukaisia?
659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyse on ihan samasta asiasta kuin joku suuryritys palkkaisi samalla alalla kilpailevan yrityksen johtajan neuvonantajaksi!?

Eli täysin hullun hommaa. On jo maanpetos edes harkita tuollaista. Ja taas on kaikki asiantuntijat hiljaa, kun svekot myyvät Suomea Ruotsiin!

Äänestä

Stubbin kannattaisi ainakin heti kärkeen kysyä riikkipoliitikolta neuvoa kielipolitiikan hoidosta! Ruotsilla on nimitäin melko uusi ja hyvä kielilaki.

Ainahan svekopäättäjät ovat ottamassa Ruotsista kaikessa mallia, mutta "jostain syystä" kielipolitiikka on unohtunut.

Äänestä

Stubb ja Rinne vääntävät asiasta tosissaan. Rinne leikkii suomenmielistä, vaikka on kiihkosveko.
Höblän haastattelussa Rinne kiihkoili pakkoruotsi-kansalaisaloitetta vastaan ja väitti sen olevan pesujen katala hanke.

Äänestä

Stubb ja Borg alkavat suunnitella kaksikielisyydellä, pakkoruotsilla ja ruotsalaisten etuoikeuksilla ryövätyn saaliin kotiuttamista Ruotsiin ennen kuin Suomen talouslaiva uppoaa.

Äänestä
  • Suomessa on aina ollut tahoja, jotka haluavat liittää maan takaisin Ruotsin yhteyteen. Jos se ei onnistu poliittisesti, niin sitten yrittävät taloudellisesti.

    Tutkijat ja media ei "jostain syystä" ole kiinnittäneet huomiota asiaan....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


4711 kirjoitti:

Stubbi on "ostamassa" kalliita konsulttipalveluita Ruotsin entiseltä valtiovarainministeriltä Anders Borgilta.

Ruotsi on Suomen tärkein kilpailijamaa vientimarkkinoilla joten olisikohan "neuvot" ihan Suomen parhaaksi annettuja vai olisiko "neuvot" puhtaasti Ruotsin etujen mukaisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu