TTIP-sopimus tuhoaa Suomen demokratian

TTIP-sopimus=pazkaa

Vastavirta-festivaalin vapaakauppakeskustelussa Euroopan unionin ja Yhdysvaltojen välinen Transatlanttinen kauppa- ja investointisopimus TTIP sai asiantuntijoilta osakseen rajua arvostelua.

– Faktat tässä ovat sellaisia, että omat hiukseni nousevat pystyyn, kuvaili kansainvälisen oikeuden professori Martti Koskenniemi.

Hänestä sopimus puuttuisi julkisen vallan käyttöön Euroopan unionissa ja Suomessa ennennäkemättömällä tavalla.

– Suomen lakien ja tuomioistuinjärjestelmän yläpuolelle nousisivat valtion ulkopuoliset kolmimiehiset välimieselimet. Ne tarkistaisivat, ovatko lait amerikkalaisille sijoittajille annettujen lupausten mukaisia vai ei.

Erityisen arveluttava on sopimukseen sisältyvä sijoittajasuoja, joka antaisi suuryhtiöille mahdollisuuden haastaa oikeuteen kokonaisia kansallisvaltioita markkina-asemansa horjuttamisesta.

Vastaavaa oikeudellista menettelyä on sovellettu Maailmanpankin alaisuudessa jo 90-luvulta lähtien, Koskenniemi muistuttaa. Hän nostaa esiin tapauksen, jossa välimiestuomioistuin tuomitsi Slovakian valtion maksamaan korvauksia hollantilaiselle terveysalan vakuutusyhtiö Achmealle.

Valtion tulkittiin "loukanneen yhtiön edellytyksiä toimia maassa", sillä vaalien jälkeen oikeistohallituksen toteuttama terveysvakuutusjärjestelmän yksityistämisen oli päätetty osittain perua. Slovakian varoja jäädytettiin tästä hyvästä 30 miljoonan euron edestä.

Suomessa kolme suurinta terveydenhuoltoalan yritystä, Mehiläinen, Attendo ja Terveystalo, ovat kaikki ulkomaalaisessa omistuksessa.

– Näistä tulisi merkittävä, ellei merkittävin intressitaho, kun suomalaista sote-järjestelmää uudistetaan. Jos toimittaisiin kuin Slovakiassa, eli astuttaisiin omistajien varpaille, Suomen valtio löytäisi itsensä samanlaisesta välimiesmenettelystä, professori varoittaa.

6

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuhoaa minkä ihmeen demokratian?

    • --erseitä--

      Tätä kannattaisi tuoda esille muilla palstoilla, joita luetaan enemmän. Globalisaatiopalstaa ei taida kovin moni löytää.
      Tiedotusvälineihin tämä asia pitäisi saada, jotta moni suomalainen osaisi vastustaa tätä.

      Kyllähän täältä häviää loputkin työpaikat näiden vapaakauppasopimusten takia. Huijarifirmat ovat jo nyt kupanneet Suomen valtiota (laillisesti) maksamalla suurten yritysten veroina 30 - 60 euroa (vähemmän kuin nuoremman 20 v poikani taskuraha) VUODESSA (ja vielä useampana vuotena) Suomeen. Kyse oli tästä yhdestä autokatsastusfirmasta, joka myytiin ulkomaille vuosia sitten.

    • asf34asf34234

      suomi on jo täysin poliisivaltio, ja nyt valtio vasta pääsee vauhtiin kun aseet ovat poissa kätösistä eikä valtiolle rangaistusta tulossa. kukaan ei mitään lakeja noudata koska mitään rangaistuksia ei ole tulossa. pääkaupunkiseudulla hyvä jos menee 30 min ettei näy poliisiauto olit missä tahansa, ellei jollain pikkukadulla.

    • pashaa
    • hyvä kuuntelu

      new order of barbarians . mp3

    • nohomeland

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      263
      3291
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1819
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1489
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1334
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1028
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      984
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      736
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      60
      658
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      626
    Aihe