Suomen eurojäsenyys on kaikkien talouden ongelmien äiti, koska vientimme ei vedä liian kalliista valuutan arvosta johtuen. Suuri julkinen sektori ei saa tarpeeksi verotuloja, joten veroja, maksuja ja taksoja korotetaan. Tämä lisää inflaatiota, joka syö pienet palkankorotukset ja hyydyttää kotimaisen kulutuskysynnän. 1990-luvulla alkanut tuloerojen raju kasvattaminen näkyy nyt siinä, ettei ostovoimaisia kuluttajia löydy riittävästi, koska vauraus on kasaantunut ja köyhyys lisääntynyt. Kun matalista koroista huolimatta kysyntä tyrehtyy, päädytään lopulta deflaatioon, joka tarkoittaa hintojen, mutta samalla myös omistusten, arvojen alenemista. Vähemmällä saa silloin enemmän. Mutta entä jos ei ole sitä vähääkään?
http://www.saarakkala.fi/
http://www.saarakkala.fi/
Vastaukset 15
Vanhimmat
http://samimiettinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/166893-euron-tulevaisuus-markan-toinen-tuleminen
Kaikista euromaista juuri Suomi on optimaalisessa asemassa oman valuutan käyttöönottoon. Etelä-Euroopan maiden kohdalla tilanne on toinen, koska niillä siirtymä vaatii todennäköisesti väliaikaisia pääomakontrolleja ja pitkiä pankkivapaita. Saksa taas joutuisi, oikeutetusti, taistelemaan yksin vahvistuvaa markkaansa vastaan. Saksan näkökulmasta euro onkin kultamunia muniva hanhi, joka mahdollistaa sen 7% vaihtotaseen ylijäämän ja talouden vahvuuden.
http://susannakaukinen1.puheenvuoro.uusisuomi.fi/154445-perussuomalaiset-eu-eliitin-asialla
tsenäisyyspuolue ja tasavaltalaiset kannattavat todellisia ratkaisuja. Me haluamme irti finanssieliitin EU:sta ja sen rahasta, Eurosta. Me haluamme palauttaa kansallisen keskuspankin takaisin sille kuuluvalle paikalle ja me haluamme tälle maalle rahan, joka on meidän hallussamme, eikä talouseliitin.
Me vaadimme talousdemokratiaa, rahan kansanvaltaa, joka on todellinen rakenteellinen ratkaisu moniin meitä piinaaviin ongelmiin. Oma raha viisaasti käytettynä liian kovan ulkoisen arvon omaavan Euron sijaan avaisi taas Suomen viennin ja palauttaisi vientiteollisuuteen töitä. Oma raha viisaasti käytettynä lisäisi myös työtä valtio- ja kuntasektorille ja auttaisi sielläkin pelastamaan hyvinvointivaltiota.
Me vaadimme Suomen kansalle oikeutta meidän pois annetun maamme luonnonvaroihin, jotka kansainvälinen eliitti kuorii lompakoihinsa ja jättää meille vain ympäristön hävityksen ja saastuneen maan.
katso kommentit.
Hyvää ,paljastavaa depattia. Nyt on aika itsenäisen Suomen!
Kun nykyinen elintaso on saavutettu alkavat jotkut kaipailla takaisin huonompiin aikoihin YYA-Suomeen. Luulevat että kohtalaisen hyvä tilanteemme säilyisi vaikka rahaksi otettaisiin inflaatiomarkka ja rajoja pantaisiin umpeen ei-EU:n mukaisesti. Niinkin voi ajatella, mutta ei ikioma Joulupukkikaan meitä auta.
Olemme EU-jäsenyyden myötä saavuttaneet melko hyvän aseman kansainvälisessä kaupassa. Enää ei vientimiesten tarvitse käyttää paljoa aikaa sen selittämiseen mistä maasta tulevat, eikä kirjoitella nippukaupalla todistuksia ja sopimuksia, viittaus EU:uun riittää normaalisti. Ja rahammekin on kovaa valuuttaa.
Jos ajatus elämästä EU:n ulkopuolella kiehtoo, kannattaa perehtyä vaikka Valko-Venäjän tilanteeseen.
Emme mekään voi poimia rusinoita pullasta.
Se sisäinen devalvaatio sitten meidät veisi,taivasten valtakuntaanko? Suomella ei ole omaa rahapolitiikkaa, eikä muutakaan omaa politiikkaa enää.Olemme koiran asemassa.
Vientimies evp kirjoittaa: "Kun nykyinen elintaso on saavutettu alkavat jotkut kaipailla takaisin huonompiin aikoihin YYA-Suomeen."
Kuka on kaivannut YYA-Suomeen?
"Luulevat että kohtalaisen hyvä tilanteemme säilyisi vaikka rahaksi otettaisiin inflaatiomarkka ja rajoja pantaisiin umpeen ei-EU:n mukaisesti."
Tuolta voit katsoa, (toinen taulukko ylhäältä lukien) millainen inflaatio oli kelluvan markan Suomessa 93-99.
http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_hinnat.html
Enkä kyllä muista että mitkä rajat meillä oli kiinni ennen EU-jäsenyyttä. Muistaako vientiemies?
"Olemme EU-jäsenyyden myötä saavuttaneet melko hyvän aseman kansainvälisessä kaupassa."
Paitsi että EU:lla ei ole sen kanssa mitään tekemistä. Eurolla sen sijaan on paljonkin tekemistä sen rapistumisen kanssa. Pahin suonenisku koettiin 2008-09 finanssikriisissä. Omalla valuutalla operoiva Ruotsi selvisi paljon paremmin.
"Enää ei vientimiesten tarvitse käyttää paljoa aikaa sen selittämiseen mistä maasta tulevat, eikä kirjoitella nippukaupalla todistuksia ja sopimuksia, viittaus EU:uun riittää normaalisti."
Onko norjalaisilla ja sveitsiläisillä vientimiehillä paljonkin hankalampaa?
"Ja rahammekin on kovaa valuuttaa."
Vähän liiankin kovaa.
"Jos ajatus elämästä EU:n ulkopuolella kiehtoo, kannattaa perehtyä vaikka Valko-Venäjän tilanteeseen."
Miksei Sveitsin tai Norjan. Niihin pääsee ilman passia ;)
Miksi sitten vientimme ei vedä?
miksi Suomalaiset yritykset ovat päätyneet ulkomaisiin käsiin?
Miksi sisämarkkinat ei toimi?
Miksi ruokammekin tuodaan muista maista?
Miksi EUn ulkopuoliset maat pärjää EU maita ja omalla rahalla
toimivia maita paremmin?
Miksi emme tyytyneet ETA-sopimukseen?
Ne 30 maata, jotka muodostavat ETA:n, muodostavat suurimmat yhtenäiset markkinat koko maailmassa. Markkinat ulottuvat Pohjoiselta jäämereltä Välimerelle asti. Alueella asuu yli 500 miljoonaa kuluttajaa. ETA:n ansiosta Euroopan sisämarkkinoiden neljä perusvapautta - tavaroiden (maataloustuotteita lukuun ottamatta), palvelujen, henkilöiden ja pääoman vapaa liikkuvuus - on laajennettu koskemaan ETA-maita.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Euroopan_talousalue
_________________________________________
halusimmeko rahoittamaan koko eurooppaa?
http://suomiprofetiassa.wordpress.com/
Pelottavaa puhetta, joudummeko Venäjän ja EU;n vuoksi
sodan pyörteisiin.
Siinäkö se EU;n turva on?
http://susannakaukinen1.puheenvuoro.uusisuomi.fi/176142-euro-on-varmasti-ohi
Varsin tukeva siivu kansasta nimittäin joutuu kerjuulle, jos palkoista siipastaan 30%, jos sitä ei kompensoida mm. asumisen hinnassa, mutta milläpä niistät 30% ihmisten vuokrista ja asuntolainoista, kun tässä maassa ei omaisuuteen puututa, porvarien ja pankkien omistus kun on kansan leipää tärkeämpää.
_______________________
Toivottavasti erotaan koko EU:sta.
http://www.uusisuomi.fi/raha/115466-pankin-salaiset-laskelmat-julki-nain-kavisi-markka-suomelle
Suurin seuraus vahvalle maalle olisi UBS:n mukaan nimenomaan pakkoero Euroopan unionista. Pankin analyytikot tulkitsevat Lissabonin ja Maastrichitin sopimuksia niin, että luopuessaan eurosta maa loukkaisi vapaan liikkuvuuden periaatetta ja joutuisi siksi ulos unionista.
_____________
Minun täytyy sanoa että olen liian ( epäviisas,tyhmyyden kevyempi
muoto ) ymmärtääkseni mitä tuolla selitetään.
Välillä Suomi voittaisi ja sitten häviäisi,suomentakaa tuo rakkaat
viisaat ihmiset?
_________________
Käsiteltiinkö euroon liittyminen perustuslain mukaisesti kahdessa
eduskunnassa,ei käsitelty, aiemmassa perustuslaissa sanotaan,
Suomen valuutta on ,markka, uudessa valuuttaa ei mainita.
Euroon siirtymistä ei eduskunnassa käsitelty lainkaan, se tuotiin vain
ilmoitusasiana, Niinistö, Lipponen.
http://seppohautaaho.puheenvuoro.uusisuomi.fi/155529-valtio-ja-maanpetoksista-huolimatta-hyv%C3%A4%C3%A4-itsen%C3%A4isyysp%C3%A4iv%C3%A4%C3%A4
Mikäli Suomessa olisi toimittu lakien mukaan, niin suurin osa nykyisestä poliittisesta johdosta istuisi aivan jossain muualla, kuin nykyisissä tehtävissään.
Jospa lukisitte
Kyllä minä luotan enemmän noihin talousviisaisiin jotka kannattaa Suomen EU ja eurojäsenyyttä kuin johonkin hölöttäviin Soineihin ja muihin populisteihin.
Itseasiassa ne talousviisaathan julkaisivat hiljattain pamfletin jossa toivottiin suomen eroa eurosta, wahlroos ja kumppanit..
"Kyllä minä luotan enemmän noihin talousviisaisiin jotka kannattaa Suomen EU ja eurojäsenyyttä kuin johonkin hölöttäviin Soineihin ja muihin populisteihin."
Kyllä minäkin talousviisaisiin jossain määrin luotan, jos heidän esittämänsä väitteet ovat sopusoinnussa omien havaintojeni kanssa. Tällaisesta talousviisaasta käy hyvänä esimerkkinä Vesa Kanniainen. Mutta sellaisiin talousviisaisiin en luota, joiden väitteet pystyn itse kumoamaan.
Talousviisas? No hän ainakin myönsi hesarissa euron olleen "askel liikaa",mutta mitään ei voi tehdä. Minusta siitä on viisaus kaukana kun nämä "viisaat" huijasi meidät täysin toimimattomaan raha unioniiin.
Onko teidän kaikkien mielestä tuonut sen kokonaisuudessaan voimaan, nimittäin
tavaroiden, palvelujen, henkilöiden ja pääoman vapaa liikkuvuus tämä on siinä perus artiklassa. Ja suomi rikkoo räikeästi tätä perus artiklaa?
Esim. rajoittaa tavaran vapaata liikuvuutta Eu /Eta alueella. Emme saa tuoda esim viinaa suomeen kuin määrätyn määrän. ja tehkää kaikki tästä valitus seuraavaan osoiteeseen: https://www.secure.europarl.europa.eu/aboutparliament/fi/petition.html
Sieltä tuli minulle hieno paperi jossa luvatiin käsitellä asia. MUTTA TEHKÄÄ KAIKKI TÄSSÄ SAITISSA HUOMAUTUS , niin saamme herätettyä eu-ssa tässä asiassa.