”Suomi herää!”

http://www.uskotv.fi/ohjelmat/nouse-suomi-2014-timo-narhi-suomi-heraa/
Nouse Suomi 2014 – Timo Närhi – ”Suomi herää!”
8143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kiinnostaako?

Äänestä

Kannattaa hiljentyä ja katsoa! Todella mielenkiintoista asiaa!!!

Äänestä

Jeesus ilmestyi alkoholisoituneelle omaa rukoilevaa äitiään pahoinpitelevälle miehelle ja sanoi vain muutaman Sanan:
"Sinun pitää mennä seurakuntaan!"

Äänestä

Katsoin noin puolet tuosta Timo Närhin puheesta. Puheen aluksi Närhi kehui herätystä Seinäjoella ja mainitsi uskoontulleiden nuorten lukumääriä ja sen, miten Seinäjoella on kymmeniä rukouskokouksia viikossa. Närhi muisti mainita myös sen, kuinka suuri osa kokouksista on helluntaiseurakunnan osuus. Kaikki tuntui tuolloin olevan hyvin seurakunnassa.

Ilmeisesti puhe on pidetty Tampereella joskus kesällä. Tuli mieleeni, millaisen puheen Timo Närhi pitäisi tänä päivänä, nyt kun Seinäjoen helluntaiseurakunta on hajonnut ja jäseniä lähtee paljon uuteen perustettavaan seurakuntaan? Ainakin rukouskokouksien määrä Seinäjoella todennäköisesti olisi lisääntymään päin uuden perustettavan seurakunnan myötä. Mutta mainitsisiko Närhi tätä puheessaan?

Puhe oli tyypillistä helluntailaista tunnepohjaista saarnaa. Välillä evankelista Närhi murtui lähes kyyneliin ja välillä taas oli huutoa ja karjumista, kuten helluntaikokouksiin kuuluu. Hurmahenkisellä ja tunnepohjaisesti esitetyllä puheella helluntailaiset ovat jo vuosikymmeniä pyrkineet vaikuttamaan kuulijoiden ihmismieleen ja tunteeseen. Moni tekeekin "ratkaisunsa" tunnepohjalta tämän takia ja usko ei silloin kestä kauaa.

Närhi kertoi puheessaan Suvivirren laulamisesta lämpimän kertomuksen. Pidin siitä. Toivottavasti Seinäjoen helluntaiseurakunnassakin muistetaan ja halutaan laulaa myös tätä kaunista virttä keväisin ja kesäisin kaiken rock-savukonesessioiden vastapainona..

Äänestä
  • Olisit nyt loppuun asti katsonut. Ei kannata keskeneräistä kritisoida.

    Äänestä

Katsoin tuon videon. Epäuskottavia kohtia monta . En usko, että Jeesus sanoisi tuolla tavalla " sinun pitää mennä seurakuntaan" . Jos Jeesus ilmestyy niin hän aivan varmasti ilmoittaa haavansa ja sen , että hän on tehnyt kaiken valmiiksi ei tarvitse kuin ottaa vastaan.
Olen sitä mieltä , että tuo puhe on pikemminkin seurakunta mainos kuin sanan julistus.

Äänestä
  • Niimpä. Kun ihminen uudestisyntyy, niin ihminen Hegellä kastetaan Kristuksen ruunmiiseen, joka on seurakunta. Paikallisseurakuntaan kuuluvat paikkakunnan KAIKKI JUMALASTA syntyneet sisaret ja veljet. Koskaan Pyhä Henki ei kehoita ihmistä menemään ja liittymään minkään uskonnollisen puolueen jäseneksi. Ihminen kehoittaa taas sitäkin enemmän.

    Äänestä

Jos pohdimme maamme tilannetta,- taloutta ja ihmisen mielentasapainon vaalimista ja hyvinvointia yleensä, niin heräämisen aika olisi paikallaan. Suomi on ajautumassa todelliseen kaaokseen eriarvoisuuden takia.
Kaikkein huippu tästä talouden ja ihmisen mielen nujertamisesta on eläke uudistus. Miten sokeita voikaan päättäjät olla ajatellen huomista päivää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Herää sinäkin kirjoitti:

http://www.uskotv.fi/ohjelmat/nouse-suomi-2014-timo-narhi-suomi-heraa/
Nouse Suomi 2014 – Timo Närhi – ”Suomi herää!”

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu