nuori ja ahdistunut

väsynyt tyttö

Olen 17-vuotias nuori nainen. Joidenkin mielestä siis täysin teini edelleen. Aloitin syksyllä 2013 ammatikoulussa ja opiskelen ammattiin, joka ei kiinnosta minua laisinkaan. Teen koulun ohessa kahta työtä iltahommina, yleensä n. 3-5 iltana viikossa. Koulu stressaa järkyttävän paljon ja saa minut ajoittain todella ahdistuneeksi. Olen jonkinasteinen perfektionisti ja vaadin ainakin perheen ja ystävien mielestä itseltäni ihan liikoja. Joinain päivinä ahdistus kasvaa liian suureksi ja romahdan lattialle itkemään, hallitsematonta, kouristelevaa itkua. Vihaan itseäni siitä että olen niin heikko, että annan itseni romahtaa. En näe muuta vaihtoehtoa kuin kuivata kyyneleet, nousta ylös ja kerätä itseni kokoon, jotta voin taas teeskennellä seuraavan viikon iloista ja positiivista nuorta.

Koulu ei ole ainoa ahdistuksen aihe, vaan muu elämäkin tekee sitä kyllä. Kaverisuhdesotkut ja yksinäisyys saa ahdistuksen kasvamaan aivan uusiin mittakaavoihin. Vaikka ympärillä on kuinka paljon ihmisiä, ei ole ketään,jolle voisi oikeasti avautua.

Luultavasti taas täällä ajatellaan, että tuo on taas sitä tavallista teiniangstia, mutta onko se sitä, kun sama on jatkunut jo lähemmäs kolme vuotta?

Väsynyt ja kyllästynyt jatkuvaan paineeseen, ja pitäisi vielä jaksaa elää vuosikymmeniä.

13

657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhuminen auttais

      Ymmärrät että vaadit itseltäsi liikaa, mutta ei voi silti alentaa rimaa. Jos pakko tehdä noin paljon töitä, niin lopeta toinen duuni. Kannattaa tietysti suorittaa koulu loppuun, mutta voit hakeutua sen jälkeen toiselle alalle.

    • Komppaan edellistä muuten paitsi että kannattaa miettiä tota koulua jos ala ei kiinnosta sinua lainkaan koska minusta ei ole järkeä mennä alan töihinkään jos kiinnostus alaa kohtaan on 0.

    • Henderson

      Hei,

      Ensiksikin, et ole heikko, kun "annat itsesi romahtaa." Kukaan meistä ei ole yli-ihminen. Vaikeita aikoja tulee vastaan meille kaikille, eikä pahan olon näyttäminen tee kenestäkään heikkoa. Päinvastoin, jos uskallat näyttää, että on huono-olo, se tekee sinusta vahvan. Mahdollinen apu tähän pahaan oloon auttaa juurikin siihen itseensä, se ei tee sinusta yhtään vähempiarvoisempaa ihmistä kuin muut. Olet yhtä tärkeä kuin muutkin ihmiset, nyt ja aina.

      Toiseksi, mikäli haluat esim. vaihtaa koulua, suosittelen sinua tekemään niin. Olet nuori, ja sinulla on elämä edessä. Elämä on kuitenkin niin lyhyt aika kokonaisuudessaan, että jos jokin asia ei kiinnosta täysillä, kannattaa harkita alanvaihtoa, jos siltä tuntuu. Älä välitä siitä, mitä sukulaiset, naapurit ym. sanovat. Sinä elät omaa elämääsi, eivät ne muut. He eivät tee päätöksiä sinun puolestasi, eivät nyt eivätkä koskaan.

      Suosittelen sinua hakeutumaan terapiaan. Voi olla, että saat jotain masennuslääkettä. Työtaakkaa ja kouluhommia kannattaa vähentää, jos mahdollista. Tärkeintä on sinun oma henkinen hyvinvointisi.

      Muista, että ihminen ei ole heikko, jos hän myöntää, ettei jaksa. On vahvuutta sanoa, missä kulkee oman jaksamisen raja. Jos joku sanoo jotain muuta, ei hänen sanomisistaan kannata välittää.

    • Anonyymi

      Kuulostat juurikin normaalilta nykyajan nuorelta! Ahdistaa heti kun joutuu tekemään asioita, jotka eivät ole mieleisiä. Lintsasit koulusta kun "ahdisti", ja tämä alkoi heti kun yläaste alkoi? Kyllä kokoajan saa kuulla kun nuori vetää "ahdistuskortit" kehiin! Tällä yritetään välttää kaikenlainen vastuu joka asiasta!
      Ennen sai rehellisesti selkäänsä jos tämmöistä sontaa edes kehtasi ääneen sanoa!
      Te olette näitä "vapaan kasvatuksen" tuotoksia, ikävä nähdä kuinka paljon tilanne vielä pahenee :-0

      • Anonyymi

        Kyllä tuo minun mielestäni kuulostaa vakavalta ongelmakimpulta. Joku lääkekin olisi varmaan hyvä. Ota ammattiapua, niin elämä taas rullaa.Jaksamisia!


    • Anonyymi

      Nuorten ahdistus voisi johtua siitä, että he 'alitajuisesti' tietävät, että asioiden Maassa olisi pitänyt muuttua galaksimme käännekohdan 21.12.2012 jälkeen, mutta ei mitään huomattavaa nähty. Lisää sotia vain. Tietoisuutemme on niin matalalla tasolla, että perin harva tietää millainen ihminen on; ikuisesti elävä henkiolento, joka saa tänne syntyessään ruumiin käyttöönsä. Hän on tehnyt suunnitelman elämästään, saanut apua sen tekoon, mutta materiaalinen elämä murskaa, saa unohtamaan suunnitelman. Ruumiin pitää kuolla jotta tämä henkiolento löytää uuden mahdollisuuden syntymiseen tänne. Kyllä tuo kierto on tunnettu maassa aikaisemmin. Esim tuhatsata-luvulla Persiassa elänyt Omar Khaijam sanoi näin:

      'Oi teltantekijä, on ruumiis teltan kaltainen,
      Käy hetkeks siihen Henki, Sulttaani suurvaltainen.
      Ja Sulttaani kun retkeänsä jatkaa tyhjyyteen
      Esille astuu Kuolema, pois teltan korjaten.'

      Tässä on ymmärretty myös se miten arvokas tuo Henki on, Sulttaani!
      Näistä asioista kerrotaan youtubessa paikassa Aurinkotie. Viihdyttävä uusi maailma.

      • Anonyymi

        Joku voi ahdistua vaan entistä enemmän, jos alkaa tuollaisia youtubesta katselemaan ja kuuntelemaan.


    • Anonyymi

      Nuorten ahdistus on sitä kun ei osata käsitellä vaikeuksia. Elämä on niin valmiiksi siloteltu vanhemmat ovat sen tehneet. Kaikki tehdään valmiiksi. Se alkaa jo kotoa mitään ei tarvitse kotona tehdä. Ruoka valmiina kaikki valmiina. Kotitöihin ei tarvitse osallistua. Kouluun kun mennään ei viitsitä sielläkään tehdä mitään. Sitten kun pitäis alkaa tehdä kesätöitä ei jaksa mieluiten vaan hengaillaan uimarannoilla. Vanhemmat ei vaadi nuorelta mitään. Sitten kun lopulta pitäisi itse ottaa vastuu elämästään niin alkaa ahdistaa. Kun pitää tehdä itse ruoka siivota pestä pyykkiä ja pitäs vielä työssäkin käydä. Laskutkin pitää ihan itse maksaa. Opiskella pitäisi työssä käydä ahdistaa se kun pitää ottaa vastuu ihan itse.

      • Anonyymi

        Miten sitten käykään, kun pitäisi pystyä kantamaan vastuuta vielä muistakin, esim omista lapsista?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten sitten käykään, kun pitäisi pystyä kantamaan vastuuta vielä muistakin, esim omista lapsista?

        Onko vastuun kantaminen sitä, että ohittaa päätöksenteossaan asiantuntijoiden lausunnot. Ei ole. Jos esimerkiksi joku alkoholiin liittyvä Joensuun kaltainen tapaus sattuu, eivät nämä alkoholilain löyhentämistä kannattavat joudu syytettyjen penkille. Ei ole todellista vastuuta, ainoastaan vaaleissa voi käydä ikävästi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko vastuun kantaminen sitä, että ohittaa päätöksenteossaan asiantuntijoiden lausunnot. Ei ole. Jos esimerkiksi joku alkoholiin liittyvä Joensuun kaltainen tapaus sattuu, eivät nämä alkoholilain löyhentämistä kannattavat joudu syytettyjen penkille. Ei ole todellista vastuuta, ainoastaan vaaleissa voi käydä ikävästi.

        Annoin aiemmin demokratiarahasta / ps toimista palautetta. Tarkoitus ei ollut kohdistaa sitä pelkästään heihin. Monet muut puolueet kiertävät vaaleja ennen, Riikka kiertää aktiivisesti vuoden ympäri. Riikan työmotivaatio on sellainen, josta voisi moni muu ottaa mallia, vaikka ei hänen päätöksistään olisikaan samaa mieltä.

        Lisäksi olen surullinen siitä, että ps on joutunut kannatuksessaan maksamaan siitä, että kahden muun hallituspuolueen edustajat ovat näitä alkoholi ja sipsipäätöksiään ajaneet. Mun mielestä se ei ole oikein, mutta olen ehkä mielipiteeni kanssa yksin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Annoin aiemmin demokratiarahasta / ps toimista palautetta. Tarkoitus ei ollut kohdistaa sitä pelkästään heihin. Monet muut puolueet kiertävät vaaleja ennen, Riikka kiertää aktiivisesti vuoden ympäri. Riikan työmotivaatio on sellainen, josta voisi moni muu ottaa mallia, vaikka ei hänen päätöksistään olisikaan samaa mieltä.

        Lisäksi olen surullinen siitä, että ps on joutunut kannatuksessaan maksamaan siitä, että kahden muun hallituspuolueen edustajat ovat näitä alkoholi ja sipsipäätöksiään ajaneet. Mun mielestä se ei ole oikein, mutta olen ehkä mielipiteeni kanssa yksin.

        Jaa...että tänne vaalipuheita pitämään....
        Jos ei seuraisi vain yhden poliitikon tekemisiä, huomaisi, että kyllä ne muutkin kiertävät muulloinkin kuin ennen vaaleja.


    • Anonyymi

      Mene sotimaan ni unohtuu tollaset tyhjänpäiväiset ahdistukset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      3009
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1147
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1122
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      51
      1015
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      31
      974
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      858
    7. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      852
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      837
    9. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      44
      822
    10. Oletko älykkäämpi kuin kaivattusi

      Pitääkö kaivattusi sinua älykkäämpänä teistä? Mitä luulet?
      Ikävä
      71
      770
    Aihe