Paavo Väyrynen: Suomalaisia pelotellaan Natoon
Europarlamentaarikko Paavo Väyrysen (kesk.) mielestä Suomessa on viime kuukausina pyritty tietoisesti pelottelemaan ihmisiä Venäjän uhalla, jotta Naton kannatus kasvaisi.
Yksi asia, jolla ihmisiä on peloteltu, on Väyrysen mielestä Ukrainan kriisi. Pelottelua ovat Väyrysen mukaan tehneet etenkin ne tahot, jotka ajavat Suomea Natoon.
– On selitetty, että kun Ukrainakin on Venäjän rajanaapuri ja meilläkin on venäläisvähemmistö, niin nehän voivat seuraavaksi hyökätä tänne. Ei Suomesta ja Ukrainasta voida puhua samana päivänäkään. Täällä pohjolassa tilanne on rauhallinen ja hyvä, jos emme itse rupea sitä sotkemaan, kuten Nato-intoilijat haluavat, Väyrynen huomautti.
Uutisointi värittynyttä
Väyrynen puhui keskusta-aktiiveille sunnuntaina Laukaassa hotelli Vuolakkeessa.
Väyrysen mukaan yksi tapa lietsoa Venäjä-pelkoja on värittynyt uutisointi esimerkiksi ilmatilaloukkauksista.
–Televisiouutisissa näytetään kuvituskuvana hävittäjiä, kun tosiasiassa ne lentokoneet, jotka ovat loukanneet ilmatilaa, ovat lähes poikkeuksetta olleet kuljetuskoneita. On ymmärrettävää, että tahattomia loukkauksia voi sattua, koska Venäjällä ei ole maayhteyttä Kaliningradin alueelle, eikä sillä ole sinne muuta reittiä kuin kapea ja mutkitteleva väylä Suomenlahdella, Väyrynen sanoo.
Väyrysen mielestä Suomella ei ole mitään järkisyitä hakea Naton jäsenyyttä.
http://www.ksml.fi/uutiset/keski-suomi/paavo-vayrynen-suomalaisia-pelotellaan-natoon/1912979
SUOMALAISIA PELOTELLAAN NATOON!!
30
136
Vastaukset
- Tomppelit sotkevat
Väyrynen on tällä hetkellä Suomen ainoa viisas poliitikko. Sipilä on yhtä selvä kakkonen.
Kokoomuksen Nato-poliitikot presidenttiä myöten ovat itseään täynnä olevia tomppeleita, jotka sotkevat Suomen asiat. - Väyrynen terävä
Väyrynen on terävä.
- Pate on tylsä
Väyrynen on tyhmä kuin saapas. Menneisyyden mies!
- Tsuhna rules
Arvatkaapa kahdesta kumpaan on olla mukavampi peloteltuna:
a) Natoon
b) Äiti-Venäjän ikiaikaiseen yhteyteen, korruptoituneen Putistanian, äitiortodoksiseen yhteyteen, satunnaisten oliogarkkien (jotka eivät kuitenkaan omista laillisesti mitään) yhteyteen?
Nato on länttä, mutta tsuhna on nöyrä ja uskoo FSB-trollien propaan. Niin se vaan on!
Ja ne emätsuhnat ne meitä johtavat KGB.n perillisten huomassa!- HypaSonic
Ja ihan niinkuin Naton toinen vaihtoehto ois Äiti-Venäjä. Todnäkösesti Venäjä tule oikeasti yhtään mitään Suomelle tekemäänkää.
Jos panostettaisiin siihen että vähennetään maailmasta sotakaluston määrää jeejee. Kaikille rajoitukset, USA ja Venäjä mukaanlukien.
- Isänmaallinen mies
Kunnioitettavaa, että Väyrynen on tuonut ulkopolitiikan Nato-juonittelumme julkiseksi ja päivänpolitiikkaan.
- Pate on petturi
Pate ei ole tuonut mitään uutta vaan kertonut ilmoille oman vanhakantaisen ja suomettuneen YYA-mielipiteensä. Mies vaipoukoon menneisyyden varjoon. Viime Eduskuntavaaleissa äijä putosi jopa Eduskunnasta!
- Fleming X
Pate on petturi kirjoitti:
Pate ei ole tuonut mitään uutta vaan kertonut ilmoille oman vanhakantaisen ja suomettuneen YYA-mielipiteensä. Mies vaipoukoon menneisyyden varjoon. Viime Eduskuntavaaleissa äijä putosi jopa Eduskunnasta!
Kun melkein kaikki muut ovat tulleet hulluiksi niin Paavo vaikuttaa suorastaan nerolta.
- Väyrynen on menneen
ajanmiehiä. Toisaalta hän on Suomen virallisen politikan kannalla.
Mitään Nato-pelottelua ei ole käynnissä kuin Väyrysen kuvitelmissa.
Venäjän sotapolitiikka ja sen kannatus Suomessa on voinut joitakin säikäyttää. - einatolle
Jos suomi unohtaisi naton, ja tekisi enemminkin sotilaallista yhteistyötä venäjän kanssa, suomella ei olisi mitään turvallisuus uhkaa.
Suomi ei ole esim. tehnyt pitkään aikaa mitään asekauppoja venäjän kanssa. (sitten mig aikakauden). Nato ei ole oikea tie rauhaan suomen ja venäjän välillä. - Lumikki ja 7 pukamaa
Puavo the baboon on kameleonttifossiili. Kaikkien kanssa samaa mieltä, niidenkin jotka on eri mieltä. Ei puolesta eikä vastaan, ennemminkin päinvastoin.
Paavo takas eduskuntaan.
Mulla on Paavo -kuningas kahvimuki. Myyn 100 eurolla.
Paavolla on luuta päässä. - Väyrysellä järkeä
Väyrynen on älykkäin poliitikkomme.
- Menneisyyden mies!
Pate on tyhmä kuin saapas!
- Mammari Stubb
Stubb veti kovaa uhoa Venäjää vastaan ja nyt kun pitäisi vastata sanoistaan, Stubbilla on paskathousuissa ja se pakoilee.
- Tiltu trollaa!
Stubb ei uhoa tai pelkää Venäjää! Moskovan Tiltu on pelkkä punatulkku!
- Herätys!!
Itsekin aluksi kannatin Natoa mutta kun siitä jatkuvasti uutisoitiin ja Stubbikin vaa tyyliin nato nato nato nato nii kyllä siinä alko miettii et tää on vaa nyt sitä pelottelua. Natointoilijat, te teette Suomesta uhan Venäjälle, ei Venäjä Suomelle.
- Stubb on vain
todennut, että seuravan hallituksen ohjelmaan MAHDOLLISESTI merkitään Nato-jäsenyyden selvittäminen.
Muun väittäminen on tavanmukaista hölynpölyä. - EI NATO!
Stubb on vain kirjoitti:
todennut, että seuravan hallituksen ohjelmaan MAHDOLLISESTI merkitään Nato-jäsenyyden selvittäminen.
Muun väittäminen on tavanmukaista hölynpölyä.Ei helvetissä liittytä! Taidan muuttaa Ruotsiin jos liittyy.
Painuisivat natot helvettiin tästä maailmasta!! - Miksipä ei..
EI NATO! kirjoitti:
Ei helvetissä liittytä! Taidan muuttaa Ruotsiin jos liittyy.
Painuisivat natot helvettiin tästä maailmasta!!Etkö voisi muuttaa sinne jo nyt? Liitytään tai ei.... Tehdään Suomesta siten parempi maa!
- vartiotoornni
Venäjä on tehnyt itsestään uhan kaikille lähivaltioilleen. Fasismin nousu venäjällä on kurjaa katsottavaa, jota paikalliset oppimattomat eivät edes tajua.
- menkää omin voimin
Naton ulkopuolella voisimme pysyä uudesta laajemmasta
voimainmittelystä sivussa.
Etteikö voitaisi osallistua kaikkiin mahdollisiin sotiin?
Kyllä toiveita on,- Nato voi hyökätä alueemme läpi Venäjälle ja silloinhan tuhoudumme, ollaan jäseniä tai ei.
Jos hoidamme alueemme ei Venäjä meitä uhkaa, sillä sen voimat tarvitaan muilla rintamilla.
Sotimaan pääsemme maailman ääriinkin jos liitymme Natoon.
Mutta te herkän liipasinsormen omaavat pääsette sinne muutenkin,- me Natovastustajat puollamme joukkonne anomusta päästä sotimaan.Omin voimin tai ei, mutta:
" Naton ulkopuolella voisimme pysyä uudesta laajemmasta voimmainmittelystä sivussa."
Tuskin kun näkee, miten venäjä noudattaa kansainvälisiä sopimuksia. Kun ei kunnioita edes Ukrainan rajoja, niin tuskin kunnioittaisi Suomen puolueettomuutta. Kävisi todennäköisesti samoin kuin vuosina 1930-44.
"Nato voi hyökätä alueemme läpi venäjälle ja silloin tuhoudumme, ollaan jäseniä tai ei."
Venäjä voi hyökätä maahamme kuten v.1939 ellemme ole NATOn jäseniä, mutta liittoutumaan kuulumalla apu on saatavilla kuten v.1944.
"Jos hoidamme alueemme ei Venäjä meitä uhkaa, sillä sen voimat tarvitaan muilla rintamilla."
Mistä sinä tuon tiedät. moni ajatteli samoin v.1944 jonka vuoksi suurhyökkäys Kannaksella yllätti ylimmän johdon.
Kannattaisi oppia historiasta jotakin.
- Siksi Natoon!
Mitään rintamia ei ole eikä ole edes tulossa!
Sen sijaan tosiasia on se, että nykyinen arvaamaton ja agressiivinen Venäjä on erikoistunut kurittamaan juuri niitä pieniä naapurimaitaan, joilla EI OLE Naton suojaa!
Siksi meidänkin kannattaa liittyä ja olemme jatkossa turvassa kuten Baltian maat!- suomiylöss
Nato on sivistysvaltioiden valinta!
- EI NATOJA!
Nato on sotahullujen valinta!
- Veteranfan
Paavo Väyrynen jos kuka tietää kuka ohjaa julkista mediaa maassamme!
Järjestelmällistä NATOpropagandaa harrastaa niin lehdistö kuin TV-uutisointi. - Pöljafan?
Paavo Väyrynen ei ole enää vuosiin tiennyt mistään mitään! Pate oliparhaim,millaan suomettuneella 70-luvulla ja sille tasolle on jääneet miehen aatteet ja järki!
Ellemme liity Natoon niin paha Pate tulee ja pistää meidät suuhunsa! - Sama kaiku askelten
Suomen ilmavoimien tavalla Japaninkin ilmavoimat pelottelevat kansalaisiaan, Suomessa kokoomusjohto Natoon ja ostamaan Pentagonin Nato-F-35-hävittäjät ja Japanissa lähempään Nato-kumppanuuteen ja ostamaan Pentagonin Nato-F-35-hävittäjät.
- Tiltu on tyhmä!
Kukaan ei ole sen paremmin Suomessa kuin Japanissa ostamassa mitään F-35-hävittäjiä!
Kyseessä on pelkkä venäläismielisen Moskovan Tiltun pakkomielle ja itse päässään keksimä juttu, jota tämä toistelee halusipa joku kuunnella tai ei! Kumpikaan valtio ei niitä osta eikä Tiltulla itsellään ole siihen varaa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2575209Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204231- 604051
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363637- 513600
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest413355Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv162752Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202606- 232536
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo652417