siihen,kun kristityt sanovat,että Jeesus tulee takaisin? Liittyykö siihen jotakin merkkejä? Pitääkö Jeesusta odottaa? Voiko olla välinpitämätön? Ovatko kristityt lakanneet odottamasta Jeesusta,kun kukaan ei juuri puhu asiasta vai onko se liian "kulunut asia"?
Miten suhtaudut...
Repe
5320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hieno asia, että Jeesus tulee takaisin. Jeesus itse puhui aikojen merkeistä. Merkkejä on, mutta tarkkaa ajankohtaa ei voi tietää. "Aika on käsillä, aivan ovella."
Kyllä meitsi odottaa Jeesusta. Ei sitä turhaan uskontunnustuksessa tule hoettua: "Ja on sieltä TULEVA tuomitsemaan a) eläviä ja b) kuolleita."
Tule Herramme Jeesus pian! Vie meidät ikuiseen kirkkauteen Jumalan tykö :)
Jeesus tulee takaisin ja aika on lähellä.
Monta asiaa tulee tapahtumaan, ennen hänen saapumistaan. Mutta se kuinka kauan armonaikaa n jäljellä on eri juttu.
Pitääkö paikkansa todella se, että hetki jolloin enkeli kaataa ensimmäisen vitsauksen maan päälle, niin samalla armonaika loppuu? (En ole ennen törmännyt tällaiseen väitteeseen, luin sen jostain näistä keskusteluista. Jos joku tietää kohdan Raamatussa, niin kertokaa). Yhteensähän vitsauksia on seitsemän. Ja ensimmäinen on muistaakseni pedon merkki, jonka jokainen, niin vanha kuin nuori, niin köyhä kuin rikas, tulevat ottamaan.
...jonka jokainen, niin vanha kuin nuori, niin köyhä kuin rikas, tulevat ottamaan. Paitsi tietysti Jumalaa pelkäävät, koska siitä seuraa kadotus.
sukukunnat, elikkä kaikkien liha vaikeroi hänen tullessansa. Tule silti, Herra Jeesus!(Ilm.1:7).