EU on Venäjän ongelmien äiti

EU on Venäjän vaarallisin ongelma. Se leviää ja mädättää puuttinin systeemin sisältä päin,
1455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Natolle Venäjä uskoo pärjäävänsä mutta eu on rutto!

Äänestä

Mikä on Puutinin systeemi?

Äänestä

Puttiinin systeemi on diktatuuri, ainoa tavoite vallankäyttö, naapureiden kiusaaminen, sota jne.

Äänestä

Venäjä ja Euroopan unioni ovat lähestyneet suhteissaan ''totuuden hetkeä'' tilanteessa, jossa niiden pitäisi määritellä tulevan pitkän tähtäimen kehityksen suuntaviivat, sanoi Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov tiistaina Moskovassa.

Toimittaja: Heikki Sipilä
14.10.2014, Verkkomedia.org



Lavrov: Venäjän ja EU:n välisissä suhteissa on tullut totuuden hetki

"Valitettavasti olemme nyt kaukana ihanteellisista olosuhteista. Edellisten tapaamisten aikana olemme puhuneet siitä, että Venäjän ja EU:n väliset suhteet ovat tulleet totuuden hetkelle, kun on välttämättä päätettävä keskinäisen yhteistyön tulevasta suunnasta sekä vastattava kysymykseen: olemmeko toisillemme strategisia kumppaneita vai jäämmekö geopoliittisiksi kilpailijoiksi", sanoi Lavrov.

Venäjän ulkopolitiikan johtava virkamies sanoi maanantaina, että Moskova vastustaa vastakkainasettelua länsimaiden kanssa ja totesi, että kieltäytyminen yhteistyöstä ei ole vaihtoehto sen enempää Venäjälle eikä länsimaillekaan.

Lue myös: Lavrov: Moskova vastustaa ''primitiiviskenaarioita'' vastakkainasettelussa länsimaiden kanssa


Europarlamentaarikko: Pakotteet ovat maksaneet Euroopan maataloudelle viisi miljardia euroa

Venäjän vastaiset pakotteet ja sen hyväksymät vastapakotteet ovat aiheuttaneet viiden miljardin euron tappiot Euroopan maataloustuottajille, sanoi Euroopan parlamentin edustaja, italialaisen Pohjoisen liitto -puolueen johtaja Matteo Salvini maanantaina.

Pelkästään Italia menettää kaksi miljardia euroa tuotteiden vientikiellon vuoksi. Bryssel aikoo kuitenkin korvata yhtiöiden menetyksiä ainoastaan 200 miljoonalla eurolla. Salvini sanoi toivovansa terveen ajattelutavan voittoa Euroopassa siten, että eurooppalaiset voisivat itse olla isäntiä omassa talossaan.

Krimillä vieraileva Matteo Salvini totesi lisäksi, että Euroopan ja Italian mediat antavat väärää tietoa Venäjän ja Krimin tilanteista.

Hän sanoi, että Italian televisio ja lehdistö kertovat Venäjän muka tekemästä aseellisesta Krimin valtauksesta sekä Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan. Salvini huomautti, että ainakaan Krimin tasavallassa ei ole sen enempää panssarivaunuja kuin hampaisiin saakka aseistautuneita sotilaitakaan.
_______________________________

Lieke ollut mitään muuta kuin vahinkoa EU;lle?

Äänestä

Salvini taitaa olla täysi pöpi?

"Salvini huomautti, että ainakaan Krimin tasavallassa ei ole sen enempää panssarivaunuja kuin hampaisiin saakka aseistautuneita sotilaitakaan."

Kriteeri ei ole se, että onko siellä mitä? Kyse on laittomasta anastuksesta, jonka YK tuomitsi liki yksimielisesti! Kyseisen Salvinin voisi lahjoittaa Putinille jouluporsaaksi!

Äänestä

Mitä epäselvää asiassa on? Eikö Venäjä asevoimin hyökännyt itsenäiseen maahan ja liitti alueen itseensä. Aivan kuten 1939 hyökkäsi Suomeen ja liitti Karjalan itseensä. Mitä epäselvää tässäkään on?

Äänestä
  • Suomenkin historiaa on vääristelty parhain päin.Esimerkiksi liittoutumista natsi-saksan kanssa ei paljon kerrota.Toisekseen suomessa oli eräällä tavalla samanlainen suojeluskuntahenki kuin nyt tämä Nato vouhotus!30-luvulla mm.kouluissa opettajien toimesta lietsottiin lapsiin voimakastavenäjä vihaa.Ja tämä kaikki sen ajan ihmisiltä kuultua!Suomen tiedusteluporukoita rassaantui syvällä venäjällä jo ennen sotia!Oli halu perustaa Suur-Suomi!Mitä tulee Krimiin,niin 90% heistä halusi sulautua uudelleen venäjään.Ilman laukaustakaan he palasivat emämaansa yhteyteen.Voisiko sen sijaan joku länsimielinen kertoa miten vallanvaihto Kiovassa tapahtui?

    Äänestä

  • max.sydow kirjoitti:

    Suomenkin historiaa on vääristelty parhain päin.Esimerkiksi liittoutumista natsi-saksan kanssa ei paljon kerrota.Toisekseen suomessa oli eräällä tavalla samanlainen suojeluskuntahenki kuin nyt tämä Nato vouhotus!30-luvulla mm.kouluissa opettajien toimesta lietsottiin lapsiin voimakastavenäjä vihaa.Ja tämä kaikki sen ajan ihmisiltä kuultua!Suomen tiedusteluporukoita rassaantui syvällä venäjällä jo ennen sotia!Oli halu perustaa Suur-Suomi!Mitä tulee Krimiin,niin 90% heistä halusi sulautua uudelleen venäjään.Ilman laukaustakaan he palasivat emämaansa yhteyteen.Voisiko sen sijaan joku länsimielinen kertoa miten vallanvaihto Kiovassa tapahtui?

    Samaa olen minäkin kuullut tuon ajan nähneiltä ihmisiltä. Saksaa ja Hitleriä ihailtiin avoimesti, vedeltiin viivoja kartoille, joissa Ruotsin, Norjan sekä silloisen Neuvostoliiton alueita liitettiin Suomeen. Itä-Karjalaa kartoitettiin tulevaa varten, jos on lukenut "kummituslennoista" ne olivat juuri näitä. Pahinpana uhkana nähtiin kommunismi. IKL oli läheisessä yhteistyössä Kokoomuksen kanssa, kunnes J.K.Paasikivi "siivosi" puolueen.

    Nyt Suomea ajetaan NATO:oon niinkuin käärmettä pyssyyn, Venäjän uhan verukkeella, EU:sta meille luvattiin kaikkea muuta, kuin mitä oikeasti saimme. Nokian menestys se Suomea piti pinnalla 1990-luvun lopusta 2000-luvun puoliväliin. Nokia muuten todistaa, että olemme pieni maa, jos kerta yksi yhtiö voi vetää maan taloutta tavalla jolla Nokia sen teki.

    Äänestä

Vallanvaihto tapahtui ihan normaalilla tavalla, kuten sillä suunnalla Eurooppaa on ollut tapana.

Äänestä
  • EU on täysin Jenkkien sätkynukke!Jenkit hyötyy myös kaupallisesti siitä kun EU ja venäjä ovat riidoissa ja pakotteissa keskenään.

    Äänestä

EU on itselleen uhka. EU:lle tulee käymään kuin Neuvostoliitolle joka mätäni sisältä päin.

Äänestä

Miksei Venäjä anna naapureidensa elellä rauhassa? Miksi piti hyökätä itsenäiseen maahan? Venäjä on sisltä läpimätä!

Äänestä

EU on kuitenkin jonkunlainen demokratia, ei diktatuuri kuten Venäjä. Diktatuurit ovat lyhytikäsiä!
Hitler eli 56 vuotiaaksi. Putin on elänyt jo 62 vuotta, eli lähdön aika alkaa olla jo lähellä!

Äänestä

EU:sta on tullut Venäjän päävihollinen. Ideologinen vihollinen on pahempi kuin sotilaallinen. Sitä on vaikea vastustaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ebolaa pahempi kirjoitti:

EU on Venäjän vaarallisin ongelma. Se leviää ja mädättää puuttinin systeemin sisältä päin,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu