Onko Lieksassa pitsinnypläys tai tanhupiiriä?
Muutan Espoosta Lieksaan
uus asukas
26286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kaikki nyplä ja tanhupiirit löytyy, paitsi piirin mielisairaala on lakkautettu ja sille olisi tarvetta! Tuhnu ja leijapiiri voidaan vielä perustaa!
Tanhupiirit ovat nykyään salaseuroja, koska kansantanhut kiellettiin Lieksassa työturvallisuuslain nojalla jo muutamia vuosia sitten. Vaarallisuudesta muodostui kansan suussa sanonta, että kaikkea muuta saa kokeilla, mutta ei pistorasiaa ja kansantanhuja. Salaisia tanhupiirejä voi kysellä paikallisilta karaokeseuroilta.
Pitsinnypäys on nykyään miesten suosiossa. Naiset ovatkin ryhtyneet käyttämään pitsisiä alushameita houkutellakseen aktiivisia nyplääjiä seurakseen. Vaaransa tässäkin lajissa on ja joskus nyplääjä saattaa joutua nypläyshommassaan liian pitkälle.
Ensi kesänä Lieksassa järjestetään nypläysviikko. Viikolle osallistuu maailmanparhaita nyplääjiä opettajiksi vasta-alkajanypääjille. Lieksan Nuorisonyplääjät on kehittyvä nyplääjäjoukko nuoria poikia, joilla nypläys on vasta kehitysasteella. Nyplättävää Lieksassa löytyy omasta takaa. Nyplättävät joutuvat hankkimaan pitsialushameensa itse nypläystä varten. Nypläysviikolla esitetään kauppaliikkeiden edessä joukkonypläystä ja kulttuurikeskuksessa on myös yksinnypläysesityksiä. Monet aloittavat kotona yksinnypläyksellä ja saattavat nyplätä päivässä kolmekin kertaa.
Ennen muinoin yksinnypläyksestä varoitettiin ja erityisesti poikia peloteltiin, jotta nypläyksestä kasvaa kämmeniin karvat. Pitsikankaan kanssahan siinä ollaan tekemisissä. Ajat ovat muuttuneet ja sekä tytöt että pojat nypläävät nykyään yhtä paljon. Pelottelut ovat takana päin.
Onko siinä perää että tummaihoiset joutuu nypläämään kahdella kädellä koska nyplättävä on suurempi? Perisnypläyksessä käytetään vain kahdensormen otetta!
Ei oo perää sillä minunkin villalangasta neulotuun kalukukkaroon, meni 2 villalanka kerää! Ja pussitkin jä siitä huolimatta ulos, kun ne on kuin granaattiomenat".
Pitsinnyplääjät on tervetulleita Liekssaan,sillä haluaisin käsinnyplätyt pikkuhousut itselleni !
Sinä kuulut harvinaiseen vitjamunaisten geeniryhmään. Olet varmaan havainnutkin uidessasi, että granaattiomenasi kelluvat perässäsi kuin sorsapoikue. Nyplääjillä tulee olemaan iso työ saada granaattisi piiloon.
Mogadishun Yliopiston (Mogadishu University) nypläystieteen laitokselta kerrotaan, että somalialaiset opetetaan nypläämään yleismaailmalliseen tapaan kaksi- tai useampisormitekniikalla kättä välillä vaihtaen. Kädenvaihdossa on kuitenkin muistettava, että vasenkätinen vaihtaa välillä oikeaan käteen ja oikeakätinen vasempaan käteen. Kuten muissakin käsityölajeissa (handjob) nypläysnopeus ratkaisee pikaiseen lopputulokseen pääsyn.
Mogadishun Yliopiston (Mogadishu University) nypläystieteen laitokselta kerrotaan, että somalialaiset opetetaan nypläämään yleismaailmalliseen tapaan kaksi- tai useampisormitekniikalla kättä välillä vaihtaen. Kädenvaihdossa on kuitenkin muistettava, että vasenkätinen vaihtaa välillä oikeaan käteen ja oikeakätinen vasempaan käteen. Kuten muissakin käsityölajeissa (handjob) nypläysnopeus ratkaisee pikaiseen lopputulokseen pääsyn.
Näkyy että alhaista tasoa on nypläys somaliassa, mitä opetetaan!
Suomessa on kautta aikojen opetettu nypläyksen yhteydessä, kädenvaihto ja peukalojarrutus, ennen huimaa lopputulosta! Hetken päästä aloitetaan uudelleen, niinkun kertauksen vuoksi että oppi menee kunnolla kalloon!
Varsinkin tuota peukalojarrutusta ei pidä missää nimessä unohtaa, sillä se on koko nypläyksen perusasia, joka pitää kaikkien hallita!
Ei Somaliassa ole päästy vielä tuolle tasolle nypläystekniikassa. Suomesta kannattaa viedä tietotaitoa nypläyksestä rahanviennin yhteydessä.
Onko tutkittu voiko liian reipas nypläysvauhti tehdä vauhtisokeaksi, tai voiko nypläys mennä liian pitkäksi ja rajuksi että nyplääjä esim. pyörtyy? Mikä on ensiapu tuossa tilanteessa? Voiko kylmää jäävettä ( joka on muotia) heittää pyörtyneen päälle että nyplääjä herää takaisin hommiin?
Mie nypläsin aikoinaan niin paljon että kanssanyplääjänaiseni tuli hulluksi ja juuri ennen häitä!
Hän joutui nypläysvieroitukseen vuodeksi ja tuli takaisin vielä hullumpana nyplääjänä!
Nykyään netistä löytyy hyviä nypläyskursseja, joissa neuvotaan yhdessä- ja yksinnypläystä monenlaisilla tekniikoilla. Useimmat opetusvideoista ovat tosin ulkomaankielisiä, mutta kyllä niistä tekniikka selviää ihan ummikollekin. Ahkera harjoittelu tekee mestarin.
Tuon peukalojarrutuksen rinnalle alkoi muualla suomessa 1990-luvulla tehdä tuloaan myös peukkuote kahden eri sukupuolta olevien yhteisnyplääjien teknikkaan. Tämä ei tietenkään saanut jalansijaa Lieksassa, jossa eri sukupuolten välistä nypläystä ei esiinny ollenkaan. Kaikki lieksalaisten parissa tapahtuva parinypläys on kahden miehen yhteisharrastus. Naisia siis kaivattaisiin Lieksan parinypljääjien joukkoon. Tämä tarkoittaisi tietenkin myös uudenlaista ajattelua parinypläystä harrastavilta miehiltä tai kokonaan uusia pareja lajin harrastajajoukkoon.
Vanhojen kirkonkirjojen mukaan myös kirkontaholla on kautta aikojen nyplätty? Myös vatikaanissa on nyplätty innokkaasti, tai paremminkin papit on opettaneet nuoriia kuoropoikia nypläämään ihan kädestäpitäen! Vatikaanin nypläyksessä on todettu kuoropoikien äänen muuttuneen kimakampaan suuntaan? Jälkeenpäin kirkko on jopa pyytänyt anteeksi nypläyskurssejaan, liekkö syynä että kun kuoropojat oli liian pitkillä kursseilla ja eivät sitten kärsineet istua iltaisin kotonaan? Rankkaa se on ollut nypläyksen opettelu kautta aikojen!
Lieksalla on pitkät perinteet nypläyksessä mutta niinhän siinä kävi että nypläyksen harrastajien määrä tipahti 90 luvulle tultaessa. 2000 luvulla Lieksan kolme viisasta miestä puolisoineen päättivät tilata Lieksaan nyplääjiä ihan ulkomailta asti!
Ihan helsingistä asti kävivät heitä,'tummia ihmisiä hakemassa, kunnan laskuun tietenkin!
Johan lopulta saatiin haalittua, tarkoin seulottua n 500 ammattinyplääjää ja Lieksan nypläyspeinne elvytettyä koko suomen tietoisuuteen! Mikä urotyö ja työlleen omistautumisen sankaruus!
lieksassa toistensa kanssa ja ovat kuulemma ennen vaaleja valmiita ottamaan ulkopuolisia jäseniä, nypläykseen.
nypläystaito tulee isä-timon kautta suoraan vatikaanista onhan timo heidän mies
Heissän könsikäs.
Meillä melkein perussuomalaisilla on virkkauskerho a nyt me virkkaamme penispussia ja sovittelemme sitä.
Muuta ihmeessä Lieksaan, ihanaa.
Ethän ole hetero ?
Mauri 20 v Lieksa
ei hetero
melkein perussuomalainen
Meillä Lieksan Peräkammarin Nypläyspiirissä on sääntönä, että jokainen nyplää itseään yksin peräkammarissansa. Tervetuloa joukkoon!
Nyplää vain yksinäsi kun olet alkuun päässyt!
syy miks meille riesaks tulet
1 ) esimerkillisen sivistynyt
2 ) kaksikielinen
3 ) suvaitsevainen
4 ) ystävällinen
5 ) merenranta kaupunki
Lieksan yliopisto kouluttaa sivistyneistöä Lieksaan. Lieksalaiset ovat viisaita ja joviaaleja.
Lieksassa on teknisen koulutuksen (insinöörejä) saaneita lähes 10% väestöstä.
pelikasinot, ooppera ,baletti, kirjasto, uimahalli, Juhla Mokka 3.24
ja tietenkin maankuulut karaokekerhot ja hilipali