Niin... saksalaiset panssarit pyörivät pääasiallisesti synteettisellä polttoaineella, jota voidaankin pitää saksan panssari aseen yhtenä isona heikkoutena, kaiketi. Mutta, saihan saksa jostain dieseliä? Nimittäin u-veneet ja sotasaalis panssarit (mm. t-34)
Oliko saksalla sitten niin isot varastot ennen sotaa jemmattua diisukkaa, vai mistä kaukaa moista herkkua saksaan ujutettiin?
Oliko saksalla sitten niin isot varastot ennen sotaa jemmattua diisukkaa, vai mistä kaukaa moista herkkua saksaan ujutettiin?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Eikös Romania toimittanut niille öljyä siihen aikaan. Sillä maalla oli ainakin jonkinnäköisiä öljykenttiä.
Ennen sotaa saksa sai venäjältä vaikka mitä luonnon rikkauiksia teknologia vaihtoja vastaan.
Niin no joo, mikä ettei. Venäläisethän koulutti salaa saksalaisia sotilaslentäjiä 20-luvulla.
Niin se oli. Romaniahan oli siihen aikaan aikamoinen öljyntuottaja.
Siis ennen natsiaikaa. Yhteistyö tyssäsi välittömästi Hitlerin valtaannousuun, toisin kuin monilla länsimailla...
Eipä tainnut tyssätä. Sama meno jatkui vielä 30-luvulla.
Eipä jatkunut kovin pitkään 30-luvulle. Hitlerin valtaannousuvuosi merkitisi välitöntä stoppia.
http://www.feldgrau.com/ger-sov.html
Ehkä mutta Ranska ja Englanti eivät tainneet kouluttaa saksalaisia sotilaita ollenkaan, edes 20-luvulla.
Venäjältä, valloitetuilta alueilta aina Tshetseniaan saakka.
Myös suomalaiset "erillissotijat" olivat Grosnin porteilla.
Etelä- ja Väli-Amerikka toimitti paljon öljyä hyvään hintaan. Ennen sotatoimien todellista alkua sai Saksa ostettua valtavan erän öljyä Saudeilta jonka se ehti kuljettaa Saksaan varastoihin.
Romania toimitti valtavasti, mutta sen toimitukset oli suhteessa pienet. Saksan paras apu oli synteettisen tuotannon kehittäminen, saksalainen kekseliäisyys taas kerran.
Saksan johto pystyi pakenemaan Etelä-Amerikkaan nimenomaan sinne varastoitujen rahavarantojen myötä. Rahaa oli dumpattu eniten Argentiinaan mistä öljyä oli ostettu koko ajan.
Ei sitä dieseliä voinut tehdä silloinkaan synteettisesti kivihiilestä mahdetaankohan tehdä vieläkään.
Vai osti saudeilta.... heh heh ja koko maailman tankkilaivat sitä sitten rahtasi jo 1939 alkaneen sodan keskellä vai??? Tollo!
Kiinnosti tuo tieto ja tuntuu kinkkeli jotain tietävän mitä konkkeli ei tiennyt.
"The I.G. Farben-Standard Oil cooperation for production of synthetic oil from coal gave the I.G. Farben cartel a monopoly of German gasoline production during World War II"
suomennos - I.G. `Farben-Standard Oil sai monopoli aseman öljyn tuottamiseksi kivihiilestä Saksan polttoainetuotannolle toisen maailmansodan aikana.
Lainaus täältä:
http://www.threeworldwars.com/world-war-2/ww2.htm
tarkoittaa sotatoimien todellinen alku? Ennen hyökkäystään Puolaan Saksa sai löpöä mistä vaan, jos rahat riitti. Kolme päivää hyökkäyksen jälkeen läntiset meriyhteydet menivät poikki. Mahdollisesti liikaa mielikuvitusta pelissä tai Korkeajännitystä.
Tiedä häntä, mutta ota toki huomioon että saksalaiset panssarit, toisin kuin venäläiset, kulkivat bensiinillä, eivät dieselillä. Tästä syystä Saksan dieselin kulutus tuskin oli samaa luokkaa kuin muilla mailla.
Aivan oikein! Edes hienot ME262 eivät saaneet tuota himoittua tavaraa, ne kun sattuivat toimimaan dieselillä.
Ajatelkaa miten tuhatkunta valmista hävittäjää seisoi kentillä ilman polttoainetta ja lähes kaikki koneet tuhoutuivat liittoutuneiden pommituksissa kentille!
Laivasto ja ennenkaikkea sukellusveneet käyttivät liki kaiken liikenevän dieselin ja loppuaikoina veneet tankattiin vain osaksi ja käytännössä ilman paluupolttoainetta! Yksi iso sukellusvene otti kymmeniä kuutioita polttoainetta ja veneitähän oli sadoittain. Tosin toimintaa rajoitti juuri polttoainepula. Samoin muu laivasto alkoi olla aika hissukseen säästääkseen dieseliä.
Siis ihan omia maaöljylähteitä joskin tuotanto oli aika pientä esim. Romanian kenttiin verrattuna. Synteettisesti ei dieseliä tehty kun ei voitu. Eikä varmaan voida vieläkään tehdä kivihiilestä.
Niin, 40-luvulla dieselmoottorit olivat vielä aika kehittymättömiä niitä ei juuri maa-ajoneuvoissa käytetty, koska teho/kokoluokka olivat aivan suhteettomia eli koneet olivat valtavia jotta niistä saisi tarpeeksi tehoa, varsinkin saksalaiset pelit ja pensselit toimi bensalla olihan saksalaisten "panzerit" ylivoimasen nopeita johtunee kai tehokkaista bensamoottoreista tosin sen aikaset koneet raskaassa kulkuneuvossa kuluttivat tuhottoman paljon joten en osaa sanoa mistä se polttoaine sit revittiin niihin. u-veneissä ja laivoissa toki oli dieselit.olen lukenu jostai et 80 litralla ei päässy kuin 4 km:ä
Saksassa nelivuotissuunitelman alkaessa v.1936 oli tehdä Saksasta täysin riippumaton ulkomaisista toimituksista..tämä toteuttiin mm. Voitiin tehdä keinokumia,tekstiilejä,polttonainetta ja muita tarpeellisia tuotteita ja mm. valmistettiin terästä paikallisesta ala-arvoisesta rautamalmista..kivihiilestä tehtiin polttoainetta..kivihiiltä tosin tarvittiin paljon. Luin kuinka v.1944 lopusta Saksan ja Suomen välisen sodan syttyessä Norjassa olleet suomalaiset merimiehet vangittiin ja vietiin Saksaan tyhjentämään hiilivaunuja koska siitä hiilestä tehtiin polttoainetta..