Suomalainen on tyhmä!

kansa kadulle

Vielä ei perheen äidit ja isät, Minnat ja Matit ole huolissaan, kun on omat autot ja talot. Toki tuhansien eurojen velalla. Visat vinkuu, kun ollaan pikku Meri-Tuulelle ostamassa Ikeasta uutta pinnasänkyä. Siihen vielä nakit ja muusit päälle. 19.30 täytyy olla tietysti kotona, kun alkaa Salatut Elämät. Elämä on ihanaa ja tietysti siksi, koska sinulla on auto, talo ja pankin antama kulutusluotto. Minnalla ja Matilla on myös vakituiset työpaikat, joten vakaassa Suomessa on ihana elää päivä kerrallaan maksaen pankille luottojaan pois.

Kyllä kohta tulee monella suru puseroon! Kauan ei mene enää siihen, kun suomalainen väsyy ja sitten, kun tavallinen työnsä menettänyt duunari on polttopullo kädessä Mannerheimin tiellä niin.... Silloin on asiat huonosti. Nytkin olisi jo syy, mutta suomalainen on niin aivopesty ettei tajua suutansa avata kuin lähikapakassa tuhannen pierussa.

5

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitäisin itseänikin eräänlaisena anarkistina (joskaan en esim. anarkokapitalistina tai esim. anarkokommunistina) lähinnä siksi, että ideologisessa mielessä ketään ei tulisi määräillä saati alistaa edes välillisesti tai jonkin vapaudeksi naamioidun pakkojärjestelmän keinoin. Ihmiset vain ovat todistaneet olevansa niin typeriä itsekkäitä opportunisteja, ettei heihin voi kunnolla luottaa oli järjestelmä mikä hyvänsä tai jos sitä ei olisikaan. Mihinkään kiakkovieraisiin ei juuri hotsita profiloitua.

      Ihmiset voisivat järjestäytyä keskenään tasa-arvoisesti, järjevästi ja rauhallisesti - mutta sen sijaan samalla kun osa paskiaisista keskittyy kahmimaan voittojaan, lietsoo toinen osa jotain polttopulloiskupopulismia tai jotain muuta yhtä idioottimaista! Ei älyvapaa riehuminen ja "oikeuksien vaatiminen" mellakan muodossa jossain pääkaupungin kadulla mitään anarkismia ole - se on vain oklokratiaa.

    • A.Anarkisti

      Olen myös rauhallisen vapudentavoittelun kannalla. Mutta minkäs teet,jos kansa raivostuu ja syytä olisi ollut jo kauan aikaa. Suomi on monessa suhteessa hieno maa, mutta nyt tätä hyvinvointia puretaan oikein innolla. En ihmettelisi, vaikka joku päivä ihmiset oikeasti hermostuisivat.

    • ilkka kukkanen

      Meitä suomalaisia on toki myös ERILAISIA.

      Onneksi.

    • fuckthenation

      "joten vakaassa Suomessa on ihana elää päivä kerrallaan maksaen pankille luottojaan pois."

      jos töitä saisi tasapuolisesti, olisivat talojen hinnatkin tasa arvoiset.
      voit maksaa koko elämäsi jotain 100000e taloa kun se toisessa kunnassa
      maksaa 20000e.
      ei niissä ole mitään ihmeellistä eroa loppupeleissä muutako hinta.

      • hinnantarkistus

        Sadan tonnin taloa? Eihän sillä saa edes yksiötä.

        Kuinka pihalla te pellet oikein olette? Sadan tonnin velan muuten maksaa noin kymmenessä vuodessa, ei siihen koko elämää tarvita.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      78
      4409
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      116
      4127
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      168
      3082
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2557
    5. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2407
    6. 143
      2290
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      56
      2149
    8. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2107
    9. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      52
      2022
    10. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      56
      1772
    Aihe