Suomalainen on tyhmä!

kansa kadulle

Vielä ei perheen äidit ja isät, Minnat ja Matit ole huolissaan, kun on omat autot ja talot. Toki tuhansien eurojen velalla. Visat vinkuu, kun ollaan pikku Meri-Tuulelle ostamassa Ikeasta uutta pinnasänkyä. Siihen vielä nakit ja muusit päälle. 19.30 täytyy olla tietysti kotona, kun alkaa Salatut Elämät. Elämä on ihanaa ja tietysti siksi, koska sinulla on auto, talo ja pankin antama kulutusluotto. Minnalla ja Matilla on myös vakituiset työpaikat, joten vakaassa Suomessa on ihana elää päivä kerrallaan maksaen pankille luottojaan pois.

Kyllä kohta tulee monella suru puseroon! Kauan ei mene enää siihen, kun suomalainen väsyy ja sitten, kun tavallinen työnsä menettänyt duunari on polttopullo kädessä Mannerheimin tiellä niin.... Silloin on asiat huonosti. Nytkin olisi jo syy, mutta suomalainen on niin aivopesty ettei tajua suutansa avata kuin lähikapakassa tuhannen pierussa.

5

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitäisin itseänikin eräänlaisena anarkistina (joskaan en esim. anarkokapitalistina tai esim. anarkokommunistina) lähinnä siksi, että ideologisessa mielessä ketään ei tulisi määräillä saati alistaa edes välillisesti tai jonkin vapaudeksi naamioidun pakkojärjestelmän keinoin. Ihmiset vain ovat todistaneet olevansa niin typeriä itsekkäitä opportunisteja, ettei heihin voi kunnolla luottaa oli järjestelmä mikä hyvänsä tai jos sitä ei olisikaan. Mihinkään kiakkovieraisiin ei juuri hotsita profiloitua.

      Ihmiset voisivat järjestäytyä keskenään tasa-arvoisesti, järjevästi ja rauhallisesti - mutta sen sijaan samalla kun osa paskiaisista keskittyy kahmimaan voittojaan, lietsoo toinen osa jotain polttopulloiskupopulismia tai jotain muuta yhtä idioottimaista! Ei älyvapaa riehuminen ja "oikeuksien vaatiminen" mellakan muodossa jossain pääkaupungin kadulla mitään anarkismia ole - se on vain oklokratiaa.

    • A.Anarkisti

      Olen myös rauhallisen vapudentavoittelun kannalla. Mutta minkäs teet,jos kansa raivostuu ja syytä olisi ollut jo kauan aikaa. Suomi on monessa suhteessa hieno maa, mutta nyt tätä hyvinvointia puretaan oikein innolla. En ihmettelisi, vaikka joku päivä ihmiset oikeasti hermostuisivat.

    • ilkka kukkanen

      Meitä suomalaisia on toki myös ERILAISIA.

      Onneksi.

    • fuckthenation

      "joten vakaassa Suomessa on ihana elää päivä kerrallaan maksaen pankille luottojaan pois."

      jos töitä saisi tasapuolisesti, olisivat talojen hinnatkin tasa arvoiset.
      voit maksaa koko elämäsi jotain 100000e taloa kun se toisessa kunnassa
      maksaa 20000e.
      ei niissä ole mitään ihmeellistä eroa loppupeleissä muutako hinta.

      • hinnantarkistus

        Sadan tonnin taloa? Eihän sillä saa edes yksiötä.

        Kuinka pihalla te pellet oikein olette? Sadan tonnin velan muuten maksaa noin kymmenessä vuodessa, ei siihen koko elämää tarvita.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      195
      2737
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      300
      2642
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      41
      2334
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      159
      1414
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1112
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1090
    7. 57
      792
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      781
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      699
    10. 55
      682
    Aihe