Suomalainen on tyhmä!

kansa kadulle

Vielä ei perheen äidit ja isät, Minnat ja Matit ole huolissaan, kun on omat autot ja talot. Toki tuhansien eurojen velalla. Visat vinkuu, kun ollaan pikku Meri-Tuulelle ostamassa Ikeasta uutta pinnasänkyä. Siihen vielä nakit ja muusit päälle. 19.30 täytyy olla tietysti kotona, kun alkaa Salatut Elämät. Elämä on ihanaa ja tietysti siksi, koska sinulla on auto, talo ja pankin antama kulutusluotto. Minnalla ja Matilla on myös vakituiset työpaikat, joten vakaassa Suomessa on ihana elää päivä kerrallaan maksaen pankille luottojaan pois.

Kyllä kohta tulee monella suru puseroon! Kauan ei mene enää siihen, kun suomalainen väsyy ja sitten, kun tavallinen työnsä menettänyt duunari on polttopullo kädessä Mannerheimin tiellä niin.... Silloin on asiat huonosti. Nytkin olisi jo syy, mutta suomalainen on niin aivopesty ettei tajua suutansa avata kuin lähikapakassa tuhannen pierussa.

5

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitäisin itseänikin eräänlaisena anarkistina (joskaan en esim. anarkokapitalistina tai esim. anarkokommunistina) lähinnä siksi, että ideologisessa mielessä ketään ei tulisi määräillä saati alistaa edes välillisesti tai jonkin vapaudeksi naamioidun pakkojärjestelmän keinoin. Ihmiset vain ovat todistaneet olevansa niin typeriä itsekkäitä opportunisteja, ettei heihin voi kunnolla luottaa oli järjestelmä mikä hyvänsä tai jos sitä ei olisikaan. Mihinkään kiakkovieraisiin ei juuri hotsita profiloitua.

      Ihmiset voisivat järjestäytyä keskenään tasa-arvoisesti, järjevästi ja rauhallisesti - mutta sen sijaan samalla kun osa paskiaisista keskittyy kahmimaan voittojaan, lietsoo toinen osa jotain polttopulloiskupopulismia tai jotain muuta yhtä idioottimaista! Ei älyvapaa riehuminen ja "oikeuksien vaatiminen" mellakan muodossa jossain pääkaupungin kadulla mitään anarkismia ole - se on vain oklokratiaa.

    • A.Anarkisti

      Olen myös rauhallisen vapudentavoittelun kannalla. Mutta minkäs teet,jos kansa raivostuu ja syytä olisi ollut jo kauan aikaa. Suomi on monessa suhteessa hieno maa, mutta nyt tätä hyvinvointia puretaan oikein innolla. En ihmettelisi, vaikka joku päivä ihmiset oikeasti hermostuisivat.

    • ilkka kukkanen

      Meitä suomalaisia on toki myös ERILAISIA.

      Onneksi.

    • fuckthenation

      "joten vakaassa Suomessa on ihana elää päivä kerrallaan maksaen pankille luottojaan pois."

      jos töitä saisi tasapuolisesti, olisivat talojen hinnatkin tasa arvoiset.
      voit maksaa koko elämäsi jotain 100000e taloa kun se toisessa kunnassa
      maksaa 20000e.
      ei niissä ole mitään ihmeellistä eroa loppupeleissä muutako hinta.

      • hinnantarkistus

        Sadan tonnin taloa? Eihän sillä saa edes yksiötä.

        Kuinka pihalla te pellet oikein olette? Sadan tonnin velan muuten maksaa noin kymmenessä vuodessa, ei siihen koko elämää tarvita.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      261
      3175
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1244
    3. 66
      1173
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      978
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      876
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      60
      829
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      47
      809
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      45
      732
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      721
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      688
    Aihe