Miksi uskotte, että ebolavirus on välttämättä ainoa oikea selitys nykyiselle Länsi-Afrikasta lähteneelle epidemialle? Miksei paikallisten usko noituuden aiheuttamiin kuolemiin voisi olla yhtä pätevä? Oletteko niin ylimielisiä, että väitätte maailmankuvanne välttämättä olevan ainoan oikean? Eihän Guinean syrjäisissä kylissä asuvien ihmisten maailmankuva välttämättä ole virheellinen, vaan erilainen kuin mihin täällä on totuttu. "Länsimainen" "tieteellinen" maailmankuva on ollut vallalla vasta kovin lyhyen aikaa, emme voi väittää sitä ainoaksi totuudeksi.
Olen itse matkustanut Guineassa ja löytänyt sieltä sellaista viisautta, joka länsimaiselle yleisölle on tuiki tuntematonta. En minä voi väittää, että ihmiset siellä uskoisivat valheeseen ja olisivat maailmankuvineen väärässä.
Olen itse matkustanut Guineassa ja löytänyt sieltä sellaista viisautta, joka länsimaiselle yleisölle on tuiki tuntematonta. En minä voi väittää, että ihmiset siellä uskoisivat valheeseen ja olisivat maailmankuvineen väärässä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ebola on vain yksi kulttuurimarksistisesta konstrukttiivisuudesta kumpuava trotskilainen salaliitto!
Siis mitä vitttua?
Tarkoitan, että erilaiset teoriat on asetettava samalle viivalle. Rasismi on Suomessa kielletty, joten eri kansojen erilaiset uskomukset ovat lähtökohtaisesti yhtä todennäköisiä. Ne kaikki voivat olla myös mahdollisia samaan aikaan, jos Jumala ilmoittaa ihmisille totuuden eri tavoin. Tämä epidemia voi johtua yhtä lailla ebolaviruksesta kuin noituudesta kuin sairaanhoitajien ahneudestakin. Sairaanhoitajat saavat vaarallisen työn lisää, ja tiedemiehet uskovat kaiken mikä heille kerrotaan, koska ovat länsimaissa koulutuksensa saaneita röyhkeitä idiootteja, jotka eivät ota muiden näkemyksiä huomioon vaan asettavat itsensä Jumalan yläpuolelle.
Miltä tuntuu olla vastenmielinen mulkku tiedostamatta sitä itse?
Muista, seuraavan kerran kun sairastut, älä käytä ahneiden sairaanhoitajien ja heille välineet keksineiden röyhkeiden idioottitiedemiesten palveluja.
T R O L L I
Älä viitsi pelleillä kuolemanvakavalla asialla.
James Randin säätiöltähän saisi köyhä poppamies taskurahaa halutessaan.
Näillä tiedoilla joutua viidakkoon nököttään loppuelämäksi olisi kovin turhauttavaa, mutta jaa toki meille oppimaasi.
Jepjep, ebolan aiheuttaa noituus, homouden aiheuttavat demonit ja tiedehän ei tunnetusti toimi, kuten hyvin tiedämme. Naurettava ajatuskin että voisi jollain tietokoneella kirjottaa viestejä maailmanlaajuiseen tietoverkkoon. Hölynpölyä.
Ja miten naurettavaa väittää että noitien poltto roviolla olisi so-last-season, kyllä täytyy saada pikimmin takaisin tämä uskovien uljas harrastus.
Joo. Hei kaverit... Nyt kun meillä on hallussa tämä ikiaikainen viisaus ja TIETO, niin eiköhän käytetä sitä niin, että saadaan aikaan virus, joka tarttuu sinne tänne ja tappaa ihan vitusti väkeä.
Tämä on vähän samaa sarjaa kuin jutut alieneista, jotka käyttävät ylivertaista älyään kaapatakseen lehmiä, joiden peräpäähän työntelevät sondejaan. Jonka jälkeen huomaavat lehmän olleen niityllä, jonne käyvät tekemässä peltokuvioita ja lähtevät.