Se rakkaus Jeesukseen, joka syntyy ihmisessä ekstaattisen kokemuksen avulla on keinotekoista ja valheellista, sitä esiintyy helluntailaisuudessa runsaasti. Saman ekstaasin avulla syntynyt halu lukea Raamattua ja rukoilla ja voittaa sieluja Kristukselle on pettävää. Se on hurmoksellista intoa, joka näyttää suuntautuvan oikeaan asiaan, mutta sen motiivi, sen perusta, sen liikkeellepaneva voima on väärä - se on kiihotus, kiihko, hurmahenkisyys. Se on ihmisen omien sielunkykyjen vapautumisen tuomaa voimaa.
Ne jotka ovat jotain kokeneet käsien alla mumisten ja supisten ja väittävät tunteneensa sähköiskuja he ovat syntymästään saakka alttiita demonisille voimille jotka ovat saapuneet"vastaanottamaan" jokaisen heti kun pää ilmestyy vedestä ja jopa veden alla henki yhdistyy hereetikkoon.
Ne jotka ovat jotain kokeneet käsien alla mumisten ja supisten ja väittävät tunteneensa sähköiskuja he ovat syntymästään saakka alttiita demonisille voimille jotka ovat saapuneet"vastaanottamaan" jokaisen heti kun pää ilmestyy vedestä ja jopa veden alla henki yhdistyy hereetikkoon.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Otahan poika lääkkeesi, harhaisuutesi tarvitseisi ehdottomasti lääkärissäkäyntiä.
Ethän sinä tarvitse lääkärissä käyntejä kun olet saanut reseptin ja menet ehdottomasti apteekkiin jossa sinut hyvin tunnetaan.
No myönnän että tarvitset korkeajännite hoitoja jaksoittain. Siitä se helluntailaisten henki saa tuta kiksejä.
Jumalan Henki synnyttää rakkauden Jeesukseen. Siitä on kyse.
Sinä kutsut Jumalan Hengen työtä demoniseksi. VARO! Jeesus sanoi kaikkein varoittavimmat sanansa fariseuksille, jotka puhuivat juuri niin kuin sinä puhut!
Helluntailiike on antikristuksen juottopaikka missä se juovuttaa omansa saadakseen ne lopulta raahatuksi sinne jonnekin?
Minua on aikanaan "paskiaiset" varoittaneet, mutta nyt ovat mullan alla
joka iikka ja tunnen vapautta kun eivät ole läsnä kitansa kanssa.En edes ajattelekaan sellaisia idiootteja.aikansa kutakin.
Olihan niitä uskon ystäviäkin kaikesta huolimatta.
>>Olihan niitä uskon ystäviäkin kaikesta huolimatta.
Taas on silkkaa valhetta eenokin kirjoitus! Ei helluntailiike ole antikrisuksesta. Eikä voi ollakaan, kun siellä olevat ihmiset ovat ottaneet Jeesuksen vastaan omaan elämäänsä Herrakseen. Siellä missä Jeesus on ei voi olla antikristuksen henkeäkään. Jeesus on suojamuuri kaiken pimeyden vastaan. Kukaan ei juovuta ketään minnekään raahatakseen. Ihminen valitsee vapaehtoisesti mihin haluaa kuulua.
Varmaan ovat "paskiaiset " sinua varottaneet aikanaan ja varottavat vieläkin. Nehän ovat sinun herrojasi ne pimeydestä lähteneet käskyttäjäsi! Ei ne vaan ole mullan alla edelleenkään, vaan sinun seurassasi ne näyttää viihtyvän! Tunnet varmaan vapautta pimeyden ruhtinaan seurassa, kun olet niin altis tekemään sen tahtoa ja sotimaan Jumalaa vastaan! Ne nk. uskonystävät sulla varmaan ovat niitä lutherilaisa!
En sanonut että ne idiootit olivat helluntailaisia.
>>En sanonut että ne idiootit olivat helluntailaisia.
Kuinkahan pitkään tämä häirikkö saa olla ihan vaan vapaalla jalalla!?
Luulin jo, ja iloitsinkin etukäteen, että Eenokki on lähdössä pois täältä häiriköimastä !
Mutta sitten petyinkin, ikävä kyllä ! :(
Etkö oikeasti voisi mennä kirkkokuntien osioon aamentelemaan samankaltaistesi kanssa, tai ehkpä löydät sieltäkin mukavia naisia höynäytettäväksi ja miehiä haukuttavaksi ?
Suosittelen paikan vaihtoa lämpimästä Eenokki !
Kyllä palstalla on idiootteja joiden paikka olisi kirkon sakasti. Siellä voisi vuodattaa kyyneleitä ja tehdä totista parannusta.
Palstalla te pilaatte helluntailaisuuden mädännäisyydellänne.
Onko sellaista joksus tapahtunut että sakastissa joku tekisi totista parannusta heheheh..!
mainio vitsi näin viherkauden päätökseen.
On sinne sakastiin erän munaton ämmä kuollutkin. Kyllähän se olisi hyvä jos "ressukat" saisivat kuulla sakastissa jotain herkkää vaikkeivat "ressukat" sitä ymmärtäisikään.