Päämisteristä ja vähän muustakin

näin on

Nykyinen pääministeri Alexander Stubb ilmaisi radiossa kerran hoitavansa Länsi-Suomen hyvinvointia (tarkkaa sanamuotoa en muista). Meillä muilla ei ole enää päämisteriä, joten me tarvitsemme uuden koko Suomen pääministerin. Ja sen on oltava Rinne, ei ole muita järkevästi ajattelevia. Tosin demarit veivät Suomen suohon, koska porvarillinen konsensus vallitsi silloisessa EU-Suomen eduskunnassa, eikä järki kenenkään muiden päätä tuntunut pakottavan kuin meidän sotien jälkeen syntyneitä tavan tallaajia. Olimmehan jo kokeneet, mikä on oikein ja mikä väärin, ja nytkin olo on melkoisen epävarma, mitä ehdottaa.

Riistovaltiotyyppimuodot eivät ainakaan minua ole koskaan saaneet innostumaan siitä, että Suomesta pitäisi tehdä myös sellainen, koska siinä valtiomuodossa duunarit eivät ole kuin muurahaisia, joilla ei ole normaalia oikeutta ihmisarvoiseen elämään. Sehän on nyt jo nähty lakien muutosten myötä. EU_Suomen aikana tilanteet ovat kärjistyneet kannaltamme hurjasti negatiiviseen suuntaan, kun enää ei voi etukäteen suunnitella, mihin rahani laitan, koska lait on tehty niin näkymättömään muotoon, ettemme edes tiedä oikeuksiamme. Joten - voisiko eduskunta ilmoittaa, mitä ne uudet "rakennusmuutokset "ovat? Jos ei kärsi kertoa, laatikaa taho, mistä voimme hakea psyykkistä apua, sillä sietokyky jo pahasti horjuu. Takana on jo muutoinkin liian rajut kokemukset. Perustoimeentulostamme on tehty ns. helppo nakki niille, joille on annettu oikeus riistää ja laskuttaa meitä miten tahansa. Se on pelottavaa! Eikä ole rahaa hakea apua. Kerran, 200-luvun alussa hain Kuopion lääninoikeudelta, mutta siellä pitivät vain pilkkanaan.

Nyt kuten aiemminkin, eduskunta salaa, mitä muutoksia aikovat tehdä eläkeläisille, mutta eivät etukäteen julkaise ehdotuksia julkisuuteen! Stubb saa häärätä mitä vaan, eikä siihen nämä eliittinuorista koostuva eduskunta puutu. Heillä itsellään menee enemmän kuin hyvin. Heitä näyttää kiinnostavan vain oma ura! Eikä heillä näytä olevan kykyä hoitaa koko Suomen asioita. Se taito on tainnut jäädä historiaan. Vaikka ei Stubb yksin ole Suomea suohon ajanut.
Vai pitäisikö muulle Suomelle suunnitella uusi eduskunta, jonka jäsenet koostuivat alojensa asiantuntijoista, duunareiden edustajista ja eläläisistä - eikä vain yrittäjistä?
Nämä nykyiset edustajat vain edustavat, ennen toimiin ryhdyttiin heti ongelmien tullessa. Tosin nykyiset palkansaajatkin näyttävät olevan muuallakin suomessa kuin vain Hesassa melko rikkaita, kun on varaa kalliin ruoan lisäksi varaa ajella autoilla rallia ja bensaa palaa.

0

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

        Oletko päättänyt etukäteen?
        Ikävä
        151
        1903
      2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

        Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
        Suomalaiset julkkikset
        13
        1826
      3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

        Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
        Joensuu
        39
        1674
      4. Olen levoton takiasi

        Enkä saa itseäni rauhoittumaan
        Ikävä
        106
        1250
      5. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

        Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
        Ikävä
        196
        1228
      6. Archie ja Iida ero.

        Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        85
        1208
      7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

        Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
        412
        1110
      8. Lakkaa haaveilemasta.

        Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
        Ikävä
        62
        889
      9. Älä stressaa. Rakastan sua

        Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
        Ikävä
        49
        841
      10. Ois kiva nähdä

        Ja viettää Iltoja sun kanssa
        Ikävä
        50
        836
      Aihe