Juovatkohan vanhempani liikaa? Miksi minua nolottaa kutsua kavereita kotiini? Mitä voisin tehdä asialle? Olenkohan ainoa, joita nämä asiat mietityttävät? Aikuisten päihteidenkäyttö voi joskus olla sellaista, että se huolestuttaa tai hämmentää lasta. Omista tunteista saa ja pitää puhua.
Varjomaailma on A-klinikkasäätiön ylläpitämä paikka, jossa voit tavata muita samassa tilanteessa eläviä nuoria sekä saada apua aikuisilta. Varjomaailmassa on joka arkipäivä paikalla perheiden päihdeongelmiin erikoistunut ammattilainen.
www.varjomaailma.fi
Tervetuloa mukaan!
Varjomaailmasta tukea nuorille, joiden kotona juodaan liikaa
5
545
Vastaukset
- Tapani.
Olisipa tällainen mahdollisuus ollut 25 vuotta sitten, kun juopot vanhempani hakkasivat ja haukkuivat minut sisareni kymmenen vuoden ajalla raunioksi. Päälle tietenkin koulukiusaaminen.
Nyt elän sossusta saamallani pienellä toimeentulotuella ja olen syrjäytynyt 96-prosenttisesti. 4-prosenttia on pimeään aikaan ulkoilua.
Netti on pelastanut monen syrjäytyneen hengen ja parantanut elämänlaatua. hei tapani,
kiitos palautteestasi. olen tosi surullinen kuullessani kokemuksistasi - on varmasti aivan totta, että tähän asiaan on ollut hyvin vähän tarjolla apua aiemmin.
pärjäätkö sä? onko sulla elämässäsi nyt kuitenkin jotain iloa ja tukea? voisimmekohan me vinkata sulle jotain jeesiä, että saataisiin tuo 4 prossaa nousemaan ja hyvään käyttöön niin että voisit paremmin?
onko www.lasinenlapsuus.fi sulle tuttu?- Anonyymi
Nyt on kulunut jo 9 vuotta, joten olisi mukava tietää, mitä Tapanille kuuluu.
- Anonyymi
Muuttuvatko he pikkuhiljaa varjoihmisiksi "Shadow people"?
- Anonyymi
Ainkin on erinomaiset mahdollisuuden kehittyä oikein superzombiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513545Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1082337Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5922266Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192016- 201638
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431638KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar731635Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1361502- 281436
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?921401