raamattu ei tunne vartiotornia

vartiotornin ja herätkää ei voi olla tärkeitä lehtiä kun raamattu ei niistä mainitse
1688
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

kerroppas meille.
MITÄ LEHTIÄ Raamattu mainitsee/suosittelee?

mitkä lehdet ilmestyivät silloin kun Raamattua kirjoitettiin?

Äänestä
  • Ei ainakaan Jeesus maininnu mistään, nii ei niitä tarvi nytkään. Jäljitelkää Jeesusta, ei vartiotornin pomoja.

    vartiotorni on rahanahne lahko

    Äänestä

  • cbxgbb kirjoitti:

    Ei ainakaan Jeesus maininnu mistään, nii ei niitä tarvi nytkään. Jäljitelkää Jeesusta, ei vartiotornin pomoja.

    vartiotorni on rahanahne lahko

    cbxgbb16.10.2014 14:43
    Ei ainakaan Jeesus maininnu mistään, nii ei niitä tarvi nytkään.
    Jäljitelkää Jeesusta------------------

    jaahas, kasvatan tukkani pitemäksi ja parran,
    laitan mekon päälle ja sandaalit jalkaan
    ja alan vaellella ympäriinsä 'saarnaamassa'

    Niinhän Jeesuskin teki.

    Äänestä

  • tv tarpeeton myös kirjoitti:

    cbxgbb16.10.2014 14:43
    Ei ainakaan Jeesus maininnu mistään, nii ei niitä tarvi nytkään.
    Jäljitelkää Jeesusta------------------

    jaahas, kasvatan tukkani pitemäksi ja parran,
    laitan mekon päälle ja sandaalit jalkaan
    ja alan vaellella ympäriinsä 'saarnaamassa'

    Niinhän Jeesuskin teki.

    mutta kukaan ei väitäkään että tv olisi tärkeä. vartiotorniseura kyllä väittää heidän lehtien olevan tärkeitä. raamattu ei niin sano

    Äänestä

Jeesus ei maininnut Hesaristakaan mtn,,
joten ihan turha lehti.

Äänestä
  • Miksi kuvittelisit vartiotornin Jumalan sanaksi?

    PS
    Hesari ei itsestään sellaista väitä.

    Äänestä

  • hesari ei väitäkään olevansa jumalan sanaa. vartiotorni väittää

    Äänestä

Mikään, mitä ei ollut Jeesuksen aikaan,
ei ole hyväksyttävää.

Joten pois sähkövempeleet,
kaivosta kannetaan vesi ja
hakataan halkoja lämpimikseen.
ei haittaa putinien pelottelut et
katkasee maakaasun.

kaikilla on tekemistä ja
ei jouva riitelemmään.

matkaa taitetaan lihasvoimilla,
elukoitten tai omilla

ilma on taas puhasta ja
vesistöt elpyy

palataan siis Jeesuksen aikaan.

Äänestä
  • Kai ne puut oli jo hakattu sukupuuttoon siihen aikaan. Kamelinpaskaa ne nykyisinkin aavikolla polttaa. Eli vielä pahemmin tuontitavaraksi menis koko energia, jos tosissaan aletaan elämään Jeesuksen aikaa.

    Äänestä

Raamattu ei tunne harhaoppeja, joita täällä viljellään runsaasti.

Äänestä

Jos katsotaan vilpittömästi,niin mitään muuta lähdettä ei voi olla kuin raamattu,ei mitää muuta kirjaa tai vihkoa. ym.

Kaikki muu on ihmisten sanailua ja keksimistä joissa vedotaan usein raamattuun ja selitellään totena muille.

Jotkut kertovat jonkun kirjan olevan jopa henkeyttetty ja jumalan sanaa.

Äänestä

Pohtija...-->Kaikki muu on ihmisten sanailua ja keksimistä joissa vedotaan usein raamattuun ja selitellään totena muille.-->

Niinhäm raamattukin on - ihmisten sanailua ja keksimistä.
Sen on muistaakseni kirjoittanut 39 kirjoittajaa.

Jeesuksen touhut kirjoitti ylös Matteus,Markus,Luukas,Johannes - ei Jeesus itse, joten Jeesus on vain legenda ja hänen olemassaoloaan ei voida todistaa.

Äänestä
  • Älkää seuratko ihmistä. Se on raamatun sanoma. Tekemällä kuten vartiotorni sanoo, on se ihmisen seuraamista.

    Älkää antako rahojanne lahkolle. Niillä sitä riittää yltäkylläisyyteen ja te itse tarvitte omia rahojanne enemmän. Jos haluatte lahjoittaa johonkin, lahjoittakaa lasten terveyteen ja hyvinvointiin. Ei amerikan lahkon johdon hyvinvointiin.

    Lue lisää www.veljesseura.org

    Äänestä

  • puhu ja kerro kirjoitti:

    Älkää seuratko ihmistä. Se on raamatun sanoma. Tekemällä kuten vartiotorni sanoo, on se ihmisen seuraamista.

    Älkää antako rahojanne lahkolle. Niillä sitä riittää yltäkylläisyyteen ja te itse tarvitte omia rahojanne enemmän. Jos haluatte lahjoittaa johonkin, lahjoittakaa lasten terveyteen ja hyvinvointiin. Ei amerikan lahkon johdon hyvinvointiin.

    Lue lisää www.veljesseura.org

    Vai niin.

    Äänestä

  • ......... kirjoitti:

    Vai niin.

    Jeah ,

    Äänestä

Ei Raamattu tunne järjestöäkään, vartiotorniseuraa. Miten seura tähän vastaa ? -Eikö sinustakin ole järkevää, että on järjestö.

Seuraavaksi jo vartiotorni kirjoittaa että ei ole pelastusta järjestön ulkopuolella.

Nuo lehdet on sitten sellaisia, että kun niiden vanhoista kappaleista ottaa valokopioita, kriittisistä kohdin kuten täysin muutetusta opista joka kiistetäänlahkossa nykyään, taikka maailmanlopun ennustevuodesta, toimittaa valokopioita sitten todistajien postiluukkuun, niin voi saada silmät aukenemaan.

Toisaalta piintyneet todistajat käsittelevät tilanteen siten että tulevat kiukkuisiksi kuin ampiaiset. luulisi että lahkojulkaisuja saa toimittaa postiluukkuun ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wake up tower kirjoitti:

vartiotornin ja herätkää ei voi olla tärkeitä lehtiä kun raamattu ei niistä mainitse

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu