Jos suomalainen omistaa esim. pari hehtaaria pajukkoa kirkonkylän ulkopuolella paikkakunnalla: "ei missään" - lähettää Suomen veroviranomainen kerran vuodessa maksumääräyksen kiinteistöverosta. Ei auta, vaikka maapalalla ei olisi mitään hyötykäyttöä, tahi myyntipotentiaalia. Mitenkä menetellään, kun kiinteistön omistaakin veli venäläinen, jonka henkilöllisyyttä ja osoitetta ei "saada" selville? Pelkäänpä, ettei veroja peritä mitenkään.
Venäläisten kiinteistöverot Suomessa
Tä ?
1161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
yritetään priä, mutta ... noh, rysssien mielestä verojen maksaminen on aina ollut tyhmää.
Verojen ja parkkisakkojen.
tunnettu veroja....
Ahvenanmaalla. Kai sinne on lappu mennyt.
Sinne ei kiinteistövero ulotu - sinne parinhehtaarin pajukkoon.
Putiinin palstalla on yli 300 kiintoa puuta joten puustonkin arvo
on jonkilanen mutta Suomen puolella tuollaisista rantapalstoista
pyydellään yli 200 000 euroa.
Eikä ole rakennusluvan kanssa Putlerilla vaikeuksia.
Erittäin aiheellinen kysymys. Tonteista maksetaan veroa ja sillä siisti ja tuo olisi hyvä tietää. Miten se jotenkin tuntuisi, että saavat kiertää, mikä olisi hyvin omituista.
monen naapurimaan satunnaisen asukkaan tiemaksun saantikin tuskan takana. On tämä niin vaikeaa.....Venäläinen osaa vedättää.
Meillä taitaa olla nynneröitä politiikassa ?
Ei edes Norja maksa kehitysapua Venäjälle, ja se oli sentään natsien miehittämä viisi vuotta. Norjalaiset on esimerkiksi röyhkeästi kieltäytyneet minkäänlaisesta merkittävästä yhteistyöstä ryssän kanssa Jäämeren öljynkenttien suhteen.
OVAT päättämättömiä,-korkeintaan he toteavat, että eipä niitä omistajia löydy mistään, kun eivät oo ees etsineetkään heitä mistään, eivätkä vieläkään osaa lyödä tuommoisia kauppoja kertakaikkiaan jumiin, kunhan olla höllöttelevät, että katotaan, mitä tässä tapahtuu !!!