Tarpeettomat murhapommitukset

Sika-Sollo

Koska Britannian tiedustelupalvelu oli murtanut saksalaisten Lorenz-koodin ja pystyi seuraamaan kaikkia heidän suunnitelmiaan, asettaa se RAF:n ja USAF:n suorittamat siviilikohteiden massapommitukset todella outoon valoon.
Jos liittotuneiden sodanjohdolla on reaaliaikainen tieto saksalaisten suunnitelmista, ei sotatoimien edistämiseen olisi enää tarvittu pommituksia, joita perustellaan aika hentoisin perustein, vaikka ne olivat silkkaa naisten, lasten ja vanhusten teurastamista.

3

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saksan pommituksilla tähdättiin teollisuuslaitoksiin ja sotatarvikkeita valmistavien tehtaiden tuhoamiseen. Siten ajateltiin tehtävän Saksan sodankäynnin mahdottomaksi tai ainakin vaikeaksi. Silloin ei olisi tarvittu saksalaisten murretun salasanomien seurantaa, vaan sota olisi voinut loppua ilman taistelua.

      Toinen tarkoitus oli sama kuin Stalinin Helsinkiin kohdistamilla rauhanpommituksilla helmikuussa 1944: Saada Saksa antautumaan. Länsimaissa siitä käytetään nimitystä " mielialapommitus" koska sillä pyrittiin vaikuttamaan saksalaiseen väestöön.

      No, lännen rauhanpommitukset eivät tuottaneet välitöntä tulosta, mutta kun länsiliittoutuneitten armeija lähestyi saksalaisia kaupunkeja, niin ne antautuivat mielummin kuin olisivat taistelleet vapautensa puolesta.

      Onneksi suomalaisille ei käynyt samoin.

    • sanon vaan

      USA ja Britannia olivat tästä eri linjoilla, Chursill halusi nimenomaan massiivisia pommituksia myös siviilikohteisiin, mutta jenkit ei uskoneet niiden tehoon, vaan olisivat halunneet keskittää pommitukset sotateollisuuteen.

      Hitler ei Berliinin pommituksia surkutellut, oli sitä mieltä että kaupunki on helpompi rakentaa uudelleen kun se on ensin kunnolla pommitettu matalaksi, halusi rakentaa natsien uuden pääkaupungin kokonaan uudelleen ja katsoi jopa hyötyvänsä tästä pommituksesta.

    • FaktojaPommituksista

      Brittien pommituslaivasto:

      Voimissa palveli 125.000 miestä

      Heistä kaatui 55.573

      Arviolta 350 miehistön jäsentä lynkattiin.

      USA:n 8. ilmavoimat menetti 26.000 miestä

      Saksalaisia siviiliuhreja 500.000

      Luftwaffe surmasi arviolta 500.000 yksin Neuvostoliitossa.

      The Bomber Command, which suffered the highest casualty rate of any British unit, losing 55,573 of its 125,000 men, eventually got a memorial last year.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      207
      5210
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3696
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      11
      3470
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      63
      3310
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      41
      3140
    6. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      105
      2339
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2336
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      31
      2184
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2130
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2069
    Aihe