http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/73158-kansanedustajatkin-kyynelissa-meneeko-62-000-allekirjoitusta-hukkaan
Tosin aloite ei olut se tärkein eli pakkoruotsialoite. Silloin todella pitäisi kyynelehtiä sen takia, että miljoona viatonta suomalaislasta ja -nuorta ovat häikäilemättömän pakkoruotsituksen alaisena vain yhden pienen vähemmistön eliitin vaatimuksesta!
Kansanedustajat kyynelehtivät kansalaisaloitteesta!
4
84
Vastaukset
- niinpä.
Sen sijaan svekoedustajat irvailevat asian kustannuksella ja pilkkaavat suomalaislasten kielioikeuksia. Ja kehtaavat vielä syyllistää oikeamielisiä aloitteen tekijöitä ja kannattajia!
- Perjantai 17.10.2014
Lainsäädäntöjohtaja: "Eduskuntaan jo jätetyt aloitteet ehditään käsitellä"
Perjantai 17.10.2014 klo 17.45
Vaikka eduskunta hylkäisi aloitteen, itse asia saattaa silti edetä.
Kaikki eduskuntaan jo jätetyt kuusi kansalaisaloitetta ehditään käsitellä vielä tämän vaalikauden aikana.
Kaikki eduskuntaan jo jätetyt kuusi kansalaisaloitetta ehditään käsitellä vielä tämän vaalikauden aikana. (JUHA RAHKONEN / IL)
LUE MYÖS
Aloite lasten hyväksikäyttörangaistuksista eduskunnan käsittelyyn
Tätä mieltä on eduskunnan lainsäädäntöjohtaja Maija-Leena Paavola, joka ihmettelee kansalaisaloitteista julkisuudessa käytyä keskustelua. Hänen mukaansa kaikki eduskuntaan jo jätetyt kuusi kansalaisaloitetta ehditään käsitellä vielä tämän vaalikauden aikana.
Myös puhemies Eero Heinäluoman (sd) mielestä jo jätetyt kuusi aloitetta ovat edenneet hyvin.
Energiatodistuslain ja eläinsuojelulain muuttamista koskevat aloitteet on jo käsitelty. Ne eduskunta hylkäsi.
- Esimerkiksi energiatodistusasiassa ministeri ryhtyi toimenpiteisiin, vaikka itse aloite hylättiin. Sillä oli siis vaikutusta. Tietenkin vireillepanijan toive olisi se, että aloite hyväksytään, mutta eduskunta joutuu pohtimaan asioita aina monelta kantilta, Paavola sanoo.
Jäljellä ovat vielä aloitteet rattijuoppouden rangaistusten tiukentamisesta, ruotsin kielen muuttamisesta valinnaiseksi, tekijänoikeuslaista ja tasa-arvoisesta avioliittolaista.
- Kaikki valmistuvat syksyn aikana, Heinäluoma vakuuttaa. - Hyvä Heikki!
Ikivetreä Heikki Tala kommentoi blogia asiallisen terävään tapaansa!
- Yhdessä itkien?
Ihan oikein, että välillä noinkin päin. Kansalaiset ovat saaneet kyynelehtiä ja harmitella pakkoruotsituksen ikeessä vuosikymmeniä.
Mutta ollaan tyytyväisiä, että löytyy yksi rälssikansanosa ja varsinkin sen eliitti, joka iloitsee ja juhlii tässä svekokratiassa! ;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932168Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861271
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311100Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men581048- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910