Esimerkiksi Lohjalle kaksikielisyys maksaa noin 250 000 euroa, mutta se saa valtiolta menojen jälkeenkin vielä 1 500 000 euroa. Siis kaksikielisyyden valtionavustus on niin suuri, että vähemmän kuin kuudesosa siitä menee todellisiin menoihin! Loppu on lahjus kunnalle.
http://www.loviisansanomat.net/lue.php?id=5884
Mitä suomen päättäjät oikeen ajattelee kun säästää pitäis kaikkialla ja kaksikielisyyden verukkeella lahjotaan kuntia kaksikielisyyteen!!
http://www.loviisansanomat.net/lue.php?id=5884
Mitä suomen päättäjät oikeen ajattelee kun säästää pitäis kaikkialla ja kaksikielisyyden verukkeella lahjotaan kuntia kaksikielisyyteen!!
Vastaukset 3
Vanhimmat
" Pääministeri Stubb:"Geenit vaativat pakkoruotsia"
hulluStubb
Pääministeri Stubb saboo youtubessä, että ruotsin kieli on suomalaisilla geeneissä.
Hän siis selittää pakkoruotsin välttämättömyyttä biologialla.
Jokaisella suomalaisella olisi siis pakkoruotsigeeni, jonka vuoksi hän haluaa pakkoruotsia valtion pakottamana.
Kaksikielisyys syöksee Suomen taloudelliseen ahdinkoon. Kustannukset ovat niin suuret, että eläke ikää pitää nostaa. Lapsilisiä leikata ja Kainuun ja muiden syrjäseutujen terveyspalveluista tehdä järkyttäviä leikkauksia.Ruotsinkielisiin palveluihin pitää ottaa vuosittain satoja miljoonia lisää lainaa valtiolle.
Ahvenanmaalle ajetaan puhdasta rahaa rekka-autoilla laivoihin. Tämän lisäksi varustamotuet, alennus alv:stä postimyynnissä ja YLE:n ohjelmat ilmaiseksi.
Maakuntahallinto pyörittää laitonta uhkapeliä (PAF), mutta valtakunnan poliisi tai oikeuslaitos ei reagoi.
Stubb ei voi reagoida, koska hänellä on ruotsikielen etujen ajaminen geeneissä.
Kansa kärsii ja seteliselkärankaiset kansanedustajat takaavat pienen eliitin
kieleen perustuvat edut ja suomenkielisten rasistisen kohtelun.
Eli tarkoitat että kaksikielisyys on kulu ja rahareikä koska sitä pitää tukea rahallisesti.
Kaksikielisyys on siis meno valtiolle ja veronmaksajille, mutta kaksikielisyysbisnekselle ja virkakoneistolle josta ruotsinkieliset ovat riippuvaisia se on rahasampo. Kaksikielisyys lisää byrokratiaa joka työllistää monia ruotsinkielisiä.