Mitä tarkoittaa, kun Paavali opettaa ettei hän enää itse elä ollenkaan, vaan Kristus elää hänessä?
Tämä näyttäisi olevan kaikkien Paavalin kirjeiden perusajatus. Paavalin minä on kuollut, ja Kristus elää hänessä.
Onko täällä joku, joka on kokenut saman. Oletko kadottanut muista erillisen minäsi niin totaalisesti, että voit sanoa Kristuksen elävän sinussa.
Oletko kuollut yhdessä Kristuksen kanssa? Milloin oivalsit tämän asian? Miten se on muuttanut elämääsi uskovana?
Tämä näyttäisi olevan kaikkien Paavalin kirjeiden perusajatus. Paavalin minä on kuollut, ja Kristus elää hänessä.
Onko täällä joku, joka on kokenut saman. Oletko kadottanut muista erillisen minäsi niin totaalisesti, että voit sanoa Kristuksen elävän sinussa.
Oletko kuollut yhdessä Kristuksen kanssa? Milloin oivalsit tämän asian? Miten se on muuttanut elämääsi uskovana?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Tuo on pyhitys eläman ja kilvoittelun aikaansaamaa tulosta. Gal.2:20 kertoo tästä.
Eipä se minä ole sittenkään kuollut mutta Kristus voimansa kautta hallitsee niin, ettei se lihallinen mieli hallitse. Tuossa ei ole kysymys tahdottomasta ihmisestä.
Kilvoittelevan uskovan pyrkimys.
"Eipä se minä ole sittenkään kuollut mutta Kristus voimansa kautta hallitsee niin, ettei se lihallinen mieli hallitse."
Mutta jos lukee Raamattua niin siellä aivan selvästi opetetaan, että vanha ihminen on kuollut yhdessä Kristuksen kanssa.
Missään kohden ei opeteta, että Kristus hallitsisi vanhaa ihmistä. Sen sijaan sanotaan, että vanha ihminen on kuollut ristillä, ja nyt hän ei enää lainkaan itse elä, vaan Kristus elää hänessä.
Onko tästä jollakin parempaa tietoa tai kokemusta?
Onko täällä sellaista uskovaa joka uskoisi, että hän ei enää itse elä, vaan että Kristus elää hänessä?
---------------------------------------------------
Tuokin lause on yksi osoitus Paavalin vakavasta mielisairaudesta. Hän oli tavattoman vihainen ja turhautunut siitä, etteivät juutalaiset tahtoneet kääntyä hänen luomaansa uskontoon. Samoin kuin uskonpuhdistaja M. Luther, hänkin oli valmis tuhoamaan juutalaiset vaikka omin käsin.
(2Kor 10:5): ”Me hajotamme maahan järjen päätelmät ja jokaisen varustuksen, joka nostetaan Jumalan tuntemista vastaan, ja vangitsemme jokaisen ajatuksen kuuliaiseksi Kristukselle”. Tässä on huomattava pronomini ”me”, joka tarkoittaa siis Paavalin käännyttäjäarmeijaa, jota hän lietsoo levittämään HÄNEN KEKSIMÄÄNSÄ EVANKELIUMIA :
Paavali on siis kristinuskon varsinainen luoja, eivät siis essealaiset. Vaikkakin essealaiset käynnistivät vapahtajan (=sotilas messiaan) odotuksen, Paavali teki siitä uskonnon.
Roomalaiskirje:
2:16 sinä päivänä, jona Jumala on tuomitseva ihmisten salaisuudet Kristuksen Jeesuksen kautta, MINUN evankeliumini mukaan.
Roomalaiskirje:
16:25 Mutta hänen, joka voi teitä vahvistaa MINUN evankeliumini ja Jeesuksen Kristuksen saarnan mukaan, sen ilmoitetun salaisuuden mukaan, joka kautta ikuisten aikojen on ollut ilmoittamatta,
2.Timoteuksen kirje:
2:8 Muista Jeesusta Kristusta, joka on kuolleista herätetty ja on Daavidin siementä MINUN evankeliumini mukaan,
Paavali opettaa olevansa jopa Jeesuksen yläpuolella (1ts 4:2): ”Tiedättehän, mitkä käskyt ME olemme Herran Jeesuksen kautta teille antaneet.”
Myös 1. Kor 3:9 todistaa Paavalin korottaneen itsensä (ja armeijansa) tavallisten kuolevaisten yläpuolelle: ”Sillä ME olemme Jumalan työtovereita; te olette Jumalan viljelysmaa, olette Jumalan rakennus.”
Seuraava - sairaan ja turhautuneen mielen tuottama - lause on ollut yksi parhaista käännytys-lauseista mitä Raamatusta löytyy (vaikkei olekaan Paavalin omaa käsialaa perustuu se silti Paavalin sairaisiin ajatuksiin):
1.Korinttolaiskirje:
1:21 Sillä kun, Jumalan viisaudesta, maailma ei oppinut viisauden avulla tuntemaan Jumalaa, niin Jumala näki hyväksi saarnauttamansa hullutuksen kautta pelastaa ne, jotka uskovat,
mielisairaus Paavalilla, kun ennen siihen sairastumistaan hän raahasi kristittyjä ruoskittavaksi ja kivitettäväksi, mutta "sairastumisensa" jälkeen katui ja julisti väkivallatonta ilosanomaa juutalaisille ja pakanoille. (2.Kor.10:3-5).
Samanlaista "mielisairautta" nykyaikakin kaipaisi ja olisi sille tarpeellinen.
Tuollainen voimakas mielipiteiden ja tunnetilojen muutos on tyypillistä skitsofreniasta kärisiville,
Skitsofrenian puhkeaminen on useiden altistavien tekijöiden summa; perinnöllisyys, työn luonne ja sosiaaliset suhteet vaikuttavat sairauden kehittymiseen. Sairaus on elinikäinen. Siihen liittyy täysin oireettomia jaksoja ja vastaavasti myös vaikeita psykoosijaksoja, joihin liittyy mm. aistiharhoja ja harhaluuloja.
Paavalin kirjoittamat kirjeet suorastaan pursuavat skitsofreeneille tyypillisiä ajatuskulkuja, joten tuo TT:n antama diagnoosi on siis aivan mahdollinen.
väkivallattoman käyttäytymisensä ja tunnetilansa kurissa loppuun asti, joten häntä voidaan pitää täysin parantuneena taudistansa.
On tragikoomista, että kristinusko on skitsofreenin ihmisen perustama. Uskovaisen ihmisen aivoissa tapahtuva todellisuuden tajun heikentymisen on todettu muistuttavan skitsereenien aivoissa tapahtuvia muutoksia.
Onkin otaksuttu, että jokainen voimakkaasti usokovainen ihminen on jo skitsefreenininen tai matkalla kohti sitä, ts. potentiaalinen skitsofreenikko.
Juuri todellisuuden tajun heikkeneminen tai sen katoaminen kokonaan, estää uskovaa ihmistä ottamasta huomioon tosiasioita, jotka vesittävät hänen uskonsa, ts. osoittavat hänen elävän syvällä taikauskossa.
Sinun pelkosi tuli selville kirjoituksessasi. Se on myös esteenä päästä eteenpäin omassa tutkailussasi.
parantumattomasti sairaina, miksi sitten yrität väen väkisin, käännyttää? Kun sinä pidät scitsoja mieleltään ailahtelevina, eiväthän ne pysyisi suosiolla sinunkaan laumassasi. Teet turhaa työtä, tyhjänpäiväinen torvi!
Te uskovaiset olettekin toivottomia tapauksia, olette ns. menetetty kansanosa.
Toivon, että ainakin yksi ihminen ymmärtäisi tekstieni avulla mihin sudenkuoppaan on astumassa ennenkuin se on hänelle liian myöhäistä; jos ihminen menettää todellisuuden tajunsa on sitä vaikeaa enää saada takaisin, koska uskonnoissahan valheet muuttuvat totuuksiksi ja toduudet valheiksi.
Hienoa tässä uskon vaelluksessa on et on vanha kakkane elämä takana, kute tenu jounti ja on ainaki ruumiillisesti saanu kokea terveyttä jos nyt päässä vippaa niin ei tää viel oo ketään nii pahasti haitannu et kannattas vaihtaa takasin niihin jouppohuulluus hetkiin. Tuntuu tänään selvemmältä suunnitella eteenpäin ku niinä raivohullun juopon päivinä eri hoitolaitoksissa. Eli kaipa Jumala hulluistaan huolen pitää. Ku vaan saatanaki pitäis omistaan jos näi karsaasti sen julki tuo,ku jomman kumman palvelijoita ollaan.
ei ole Paavalin perustama, vaan Paavalin opetukset perustuvat Jeesuksen tulkitsemaan juutalaisten kirjoituksiin, joiden perusteella Paavali kirjoitti kaikki opetuskirjeensä.
Jeesuksen muut opetuslapset olivat julistaneet samaa evankeliumia jo toistakymmentä vuotta ennen Paavalia. (Gal. 2.luku).
on tärkeää. melkein yhtä tärkeää, kuin Jeesuksen.
kyllä totuuden torvi sen raamattua tutkineena ymmärtää.
juuri paavalin väkevien ja kaikkien kristittyjen rakastamien kirjallisten tuotoksien takia paavali olisi saatava mielisairaan kirjoihin eli täysin ei-uskottavaksi Jeesuksen seuraajaksi.
myös daavid on totuuden torvelle ja kumppaneille paha kompastuskivi. hänetkin täytyisi saada mahdollisimman pieneksi ja näkymättömäksi.
Kesäkuu -88 3/6 senjälkeen elämä muuttui lähes täydellisesti. Olenko oivaltanut ja kuinka paljon ,sitä en osaa sanoa Varmaa on että monet ulkopuoliset ovat eron ulkoisesti ainakin huomanneet. Kun "puoli kuollut" tenunenä pelastui ja sai synnit anteeks . Ei ole tarvinnu niissä ulkoisissakaan kahleissa rimpuilla esim. tuppakka ja päihteet jäi, työkin alkoi maistua, eli jotain entistä kuoli, vai mitä muuta voi Jeesuksen rakkaudesta väittää. Hän on minut nostanut yhteiskuntaan, siltäkin osaa nyt voi jopa toisia tukea ja kannustaa kaikkine virheineen.
Kyllä tässäkin tapauksessa on kyse aivojesi toiminnan muuttumisesta, joka on tapahtunut voimakkaan uskonnollisen kokemuksen avulla. Kyse on suggestiosta, eikä siis mistään jumalallisesta tekijästä.
Muissakin uskonnoissa käytetään hyväksi tuota samaa aivojen ominaisuutta. Hypnoosin avulla voidaan poistaaa fobioita, vierottaa tupakista ja viinastakin. Kipua voidaan vähentää, jopa poistaa kokonaan.
Ihminen saadaan myös hypnoosissa muistamaan asioita, joita se ei täysin tietoisesatilassa pysty muistamaan.
Joten se taas niistä olemattomista jumalista....
Kumma vain ettei ollu ihmiset käännyttämässä eikä sairaalassa tarvinnu olla ku yks yö,sinä aikana ei edes hoitajat neuvoneet mitä pitäs tehdä. En tarvii parempaa auttajaa(JEESUS) jonka silloin kohtasin. Neuvoja olen löytänyt itse raamatusta ja toisten kautta, jotka sanaa julistavat eritavoin .Lupa ja vapaus on itse tutkia onko kaikki jumalasta vai ei. varma on kuitenkin et kukaan ei oo painostellu puoleen eikä toiseen . Esim. itse päätin Helluntai srk.n liittyä eikä mua kukaan siellä pakota olemaan ,vaan se on mun löytämäni hengellinen koti(Jumalan henki johdattaa). Hyvä kun on rauha sydämmessä, sekä päämäärä jota kohti kuljen...
Väitätkö, ettet ollut koskaan kuullut puhuttavan Jeesuksesta??
Kyllähän meidät kaikki on "käsitelty" noilla taruilla pyhäkoulusta (jopa < 3 vuotiaasta) lähtien. Nuo taikauskoiset käsitykset saattavat olla vuosikymmeniä "hyllytettynä" aivojemme perukoilla, ennenkuin ne jonain heikkona hetkenä valtaavan ihmisen mielen.
Sitä olisin pitänyt todellisena ihmeenä, jos olisit asunut jossain Amazonin sademetsässä - etkä olisi koskaan kuullut noista myyteistä - ja silti päähäsi oli tullut ajatus lähteä noudattamaan "hänen oppejaan".
kun Totuuden Torvi on pysytellyt näillä uskonto-palstoilla näinkin paljon, häntä arveluttaa, milloin ne hänen lukemansa raamatunlauseet räjähtävät hänen päässä oikein big-bang-bom!
Olin lapsena.Olenhan aiemmin jo maininnut et usko tulee kuulemisesta. mullekin Sanaa oli kylvetty enhän muuten uskosta Jeesukseen olisi tienyt. Siksi kait meille lähetys käsky annettiin. Mnulle itselleni on tärkeä säilyttää usko uskon antajaan (Jeesukseen)., se ei ole niin tärkeä jos sinä väität ettei Jumala ole mua kahleistani auttanut vapauteen . Mulla on Rauha Jumalan kanssa ja se auttaa et voin rauhassa kanssa matkaajien vierellä käydä ei tuputtaen vaan tarjoten.
Tänäpäivänä neuroteologit etsivät onko hengellisyydellä biologista perustaa.
On todettu jo mm. ohimolohkon epilepsiaa sairastavilla (TLE) n. 25%:lla pakkomielteisyyttä uskontoon. He kokevat voimakkaita mystisiä tunnereaktioita. Tämä tapahtuu aivojen otsalohkossa.
Mikä kumma linja on siinä, että tällä palstalla tosiuskovat ensimmäisenä syyllistyvät henkilökohtaisuuksiin. Juuri siihen mitä raamattu ei opeta. Piirre on 100% myös todennäköisyydellä
ennustettavissa kirjoituksista.
Olet tässä suhteessa oikeassa; usko todellakin tulee kuulemisesta ts. usko tulee "sanasta”; rukouksilla tai lauluilla, jotka on assosioitu meiltä tuntemattomiin voimiin tai maailmoihin. Nämä voimat voivat ovat olla mitä tahansa henkimaailman olentoja; riivaajia, saatanoita, jumalia.
Koska niitä ei ole oikeasti olemassakaan, niistä ei voida tietää mitään. Tästä seuraa, että ne ovat ihmisen oman mielikuvituksen muokattavissa. Uskonnoissa tämä muokkaaminen on tapahtunut pitkien aikojen kuluessa ”samanhenkisten” yhteisöissä. Kirjoitustaidon keksiminen n. 6000 vuotta sitten mahdollisti näiden käsitysten muistiin kirjaamisen ja tehokkaamman levittämisen.
Niin ja se lähetyskäsky: sehän on tarpeeton.
Seuraavat Raamatun kohdat osoittavat selvästi, että esselaisten taikauskoiset käsitykset Jumalan Miekan apuun tulosta vääräuskoisten lahtaamisessa eivät toteutununeet:
Ja kun teitä vainotaan yhdessä kaupungissa, paetkaa toiseen; sillä totisesti minä sanon teille: TE ETTE EHDI LOPPUUN KÄYDÄ ISRAELIN KAUPUNKEJA, ennen kuin Ihmisen Poika tulee. Mt 10:23
Ja hän sanoi heille: "Totisesti minä sanon teille: TÄSSÄ SEISOVIEN JOUKOSSA ON MUUTAMIA, JOTKA EIVÄT MAISTA KUOLEMAA, ENNEN KUIN NÄKEVÄT JUMALAN VALTAKUNNAN TULEVAN VOIMASSANSA". Mk 9:1
Totisesti minä sanon teille: TÄMÄ SUKUPOLVI EI KATOA, ENNEN KUIN KAIKKI TAPAHTUU. Lk 21:32
Ja katso, minä lähetän teille sen, jonka minun Isäni on luvannut; mutta TE PYSYKÄÄ TÄSSÄ KAUPUNGISSA, kunnes teidän päällenne puetaan voima korkeudesta." Lk24:49
Yksikään edellä olevista Jeesuksen (=essealaisten) lupaamista tapahtumista ei toteutunut ajallaan; kaikki kuulijat ovat (todennäköisesti ja toivottavasti) kuolleet.
Vai onko niin, että Israelissa on vielä jokin SALAINEN KAUPUNKI, johon evankeliumia ei ole voitu viedä? Siksipä Jeesuksen ei ole tarvinnut vielä palata sieltä pilven päältä maan pinnalle.
Ja kun teitä vainotaan yhdessä kaupungissa, paetkaa toiseen; sillä totisesti minä sanon teille: TE ETTE EHDI LOPPUUN KÄYDÄ ISRAELIN KAUPUNKEJA, ennen kuin Ihmisen Poika tulee. Mt 10:23
Silloin, kun Jeesus sanoi, ei ollut Israelin valtiota. Vuonna 1948 toukokuussa perustettiin Israelin valtio. Kuulin tänä keväänä, että ei ole enää kuin kymmenen kaupunkia Israelissa, missä ei ole kristillistä seurakuntaa.
Ja hän sanoi heille: "Totisesti minä sanon teille: TÄSSÄ SEISOVIEN JOUKOSSA ON MUUTAMIA, JOTKA EIVÄT MAISTA KUOLEMAA, ENNEN KUIN NÄKEVÄT JUMALAN VALTAKUNNAN TULEVAN VOIMASSANSA". Mk 9:1
Lue eteenpäin Markuksen evankeliumia, siellä kerrotaan, kun Jeesus meni kolmen opetuslapsensa Pietarin, Jaakobin ja Johanneksen kanssa vuorelle, ajattelen Jeesuksen puhuvan tästä tulevasta tapahtumasta.
Mar 9:2-7 Ja kuuden päivän kuluttua Jeesus otti mukaansa Pietarin ja Jaakobin ja Johanneksen ja vei heidät erilleen muista korkealle vuorelle, yksinäisyyteen. Ja hänen muotonsa muuttui heidän edessään; ja hänen vaatteensa tulivat hohtaviksi, niin ylen valkoisiksi, ettei kukaan vaatteenvalkaisija maan päällä taida semmoiseksi valkaista. Ja heille ilmestyivät Elias ynnä Mooses, ja nämä puhuivat Jeesuksen kanssa. Niin Pietari rupesi puhumaan ja sanoi Jeesukselle: "Rabbi, meidän on tässä hyvä olla; tehkäämme siis kolme majaa, sinulle yksi ja Moosekselle yksi ja Eliaalle yksi". Sillä hän ei tiennyt, mitä sanoa, koska he olivat peljästyksissään. Ja tuli pilvi, joka peitti heidät varjoonsa, ja pilvestä kuului ääni: "Tämä on minun rakas Poikani; kuulkaa häntä". Eikö tuo kokemus ollut näille miehille ihmeellinen, kun he saivat kokea Jumalan kirkkauden.
Totisesti minä sanon teille: TÄMÄ SUKUPOLVI EI KATOA, ENNEN KUIN KAIKKI TAPAHTUU. Lk 21:32
Lue Luukas 21 kokonaan, Jeesus puhuu, kun hän ilmestyy juutalaisille uudestaan. Kun juutalaiset hajotettiin kaikkialle maailmaan, alkoivat pakanain ajat. Mutta, kun Israelin valtio perustettiin, alkoi lähtölaskenta pakanain ajoille. Ja se, kun juutalaiset saivat Jerusalemin itselleen, se on yksi merkki. Jeesus sanoi Luk. 21:24 ja Jerusalem on oleva pakanain tallattavana, kunnes pakanain ajat täyttyvät. Luk. 21:29 kertoo vertauksen viikunapuusta, kun me näemme, että lehdet puhkeavat, niin me näemme, että kesä on lähellä. Viikunapuu tarkoittaa juutalaisia. Israel perustettiin vuonna 1948 ja Jerusalemin valloitettiin vuonna 1967, se sukupolvi, joka näkee nämä tapahtumat, ei kuole ennenkuin Jeesus tulee.
Ja katso, minä lähetän teille sen, jonka minun Isäni on luvannut; mutta TE PYSYKÄÄ TÄSSÄ KAUPUNGISSA, kunnes teidän päällenne puetaan voima korkeudesta." Lk24:49
Lue Apostolien teoista 2. luvusta, niin siinä kerrotaan, kuinka nämä Jeesuksen sanat toteutuvat. Apt 2:1-4 Ja kun helluntaipäivä oli tullut, olivat he kaikki yhdessä koolla. Ja tuli yhtäkkiä humaus taivaasta, niinkuin olisi käynyt väkevä tuulispää, ja täytti koko huoneen, jossa he istuivat. Ja he näkivät ikäänkuin tulisia kieliä, jotka jakaantuivat ja asettuivat heidän itsekunkin päälle. Ja he tulivat kaikki Pyhällä Hengellä täytetyiksi ja alkoivat puhua muilla kielillä, sen mukaan mitä Henki heille puhuttavaksi antoi.
Sinä tiedät paljon Raamatusta. Kun Tiitus hyökkäsi Jerusalemiin 70-luvulla ja juutalaiset hajotettiin ympäri silloista Rooman valtakuntaa. Olisiko mikään muu kansa säilynyt melkein 1900 vuotta muitten kansojen joukossa ja perustanut valtion sinne, minkä Jumala oli Aabrahamille luvannut. Raamatun ennustukset juutalaisista on käynyt toteen. Vanhassa testamentissä Jumala lupasi koota kansansa aikojen lopulla omaan maahan. Sitä ei monikaan ihminen uskonut, ennenkuin se tapahtui.
Itse kerran, kun ajattelin ennen uskoontuloani, onko Jumalaa, niin ajattelin juutalaisia. He ovat Jumalan ihme. Niin paljon kuin heitä on vainottu, he olisivat jo hävinneet vuosisatojen kuluessa.
Mutta minä tiedän, että taivaassa on Jumala ja Hän lähetti tänne maailmaan Poikansa Jeesuksen, että ihmiset voisivat pelastua.
>>>
http://www.aretalogia.com/iankaikkisuus.htm