Kuuleeko Kookoomus?!

Toimeentulotuen perusosa kohosi yli 1300 euron

Maisterin tarina työttömyyden tuomista etuisuuksista herätti Iltalehden lukijoissa epäilyksiä. Lehden haastattelema nainen kertoi asuvansa Helsingissä asumisoikeusasunnossa, jonka kustannukset ylittävät "kohtuulliset asumismenot".

Sulavuori teki Iltalehden pyynnöstä laskelman siitä, millaisia tuloja lehden haastattelemalla työttömällä naisella todennäköisesti on toimeentulotuen ohessa.

-Työttömyyspäiväraha, johon sisältyy lapsikorotus. Noin 835 e/kk bruttona.

- Lapsilisä, jossa mukana yksinhuoltajakorotus. Kolmesta lapsesta yhteensä 512 e /kk.

- Elatusapua kolmesta lapsesta yhteensä vähintään 460e/kk.

Yhteensä: 1807 euroa

Lisäksi nainen saa asumistukea, jonka määrä tosin vaihtelee asunnon koon ja tulojen mukaan.

Sulavuori ei antanut asumistuesta erillistä arviota.

Saatavilla olevien tietojen perusteella hän laskee äidin saaman toimeentulotuen arvoksi 528,22 euroa. Kun päälle lasketaan vielä alle kymmenvuotiaista lapsista tulevat toimeentulotuet, saa naisen talous yhteensä toimeentulotukea 1363,78 euron verran.

Kun toimeentulotukeen lisätään siis työttömyyspäiväraha, lapsilisät korotuksineen sekä elatusapua, ansaitsee nainen eri tukien muodossa yhteensä 3170,78 euroa. Loppusummasta puuttuu edelleen asumistuki. Summa on laskettu ennen verovähennyksiä.
1775
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Tuommonen YH ämmä ei muuten mene vahingossakaan enää naimisiin vaikka alottaisi uuden suhteen. Kyseessä on ns. tuloloukku.

Äänestä
  • Mene katsomaan sinne lähiöihin ja hämmästy kuinka jokaisessa uudessa vuokrarivitalossa asuu noita samoja yliämmiä. Syy on siinä ettei kenelläkään tavallisella työläisellä ole varaa muuttaa noihin vuokra-asuntoihin joissa vuokra on yli 1000€ kk ja joissain vielä sähkölämmitykset jne!

    Äänestä

  • Mene katsomaan! kirjoitti:

    Mene katsomaan sinne lähiöihin ja hämmästy kuinka jokaisessa uudessa vuokrarivitalossa asuu noita samoja yliämmiä. Syy on siinä ettei kenelläkään tavallisella työläisellä ole varaa muuttaa noihin vuokra-asuntoihin joissa vuokra on yli 1000€ kk ja joissain vielä sähkölämmitykset jne!

    Miksi toimeentulotukien varassa asuvien pitää asua paremmin kuin työssäkäyvien? Miksei heille voi riittää saman kokoinen tai saman tasoinen asunto kuin työssäkäyvillekin? Miksi työssäkäyvää rangaistaan työssäkäynnistä tällä tavalla?

    Isossa kirjassa väitetään että työmies on palkkansa ansainnut? Siitä ei Isokirja mainitse mitään että minkä kokoisen palkan työmiehen pitäisi ansaita ja mistä työstä, ja vielä, mitä jos toimeentulotuesta ansaitsee enemmän, jopa niin ettei töihin voi mennä koska silloin on vaara että menettää hulppeat tukensa!

    Äänestä

Ja tuohon vielä taloudessa pimeästi asuva mies joka tuo vielä puolet lisää perheen kassaan. Ei siis mikään ihme että hulppeat rivitaloasunnot jotka ovat täynnä noita yksinhuoltajanaisia jotka eivät käy töissä ja jotka eivät töihin myöskään mene, on parkkipaikoilla uutukaisia Cadilakkeja ja muita uusia limousineja koska rahaa syydetään valtion velkakassasta niin paljon kuin kehtaa pyytää!

Kokoomus on osoittautunut täysin turhaksi puolueeksi jossa ei ole haluttu tehdä asioille mitään. Syynä taitaa olla se, että ne jotka kokoomusta kannattavat ovat niitä jotka omistavat nuo ylikalliit vuokralähiöt jossa nämä sosiaalielätit asuvat!

Äänestä
  • Tässä herää kysymys, minkälaisia tukia maksetaan yli kymmenlapsisille maahanmuuttajaperheille jotka asuttavat säännönmukaisesti sitä lähiön kaikkein suurinta ja kalleinta asuntoa?

    Tiesittekö että maahanmuuttajatkin ovat keksineet sen että mies ei saa asua virallisesti samassa asunnossa vaimon ja lasten kanssa koska silloin tuet pienenevät olennaisesti. Hekin ovat keksineet "erota" ja ottaa toimeentulotuista kaksinkertaisen hyödyn niin, että myös miehelle myönnetään toimeentulotuista maksettava asunto jonka hän voi vuokrata vaikka ns. laittomille maahanmuuttajakavereilleen siksi aikaa kunnes löytävät "rakkaan" jne.jne..

    Äänestä

ei ne mitään kuule ei halua kuulla kun twiittailu on tärkeämpää kun hoitaa asioita.

Äänestä

sotkamo-lehdestä
29.10.2010 00:21
0

Netti-lehden lukijoiden pyynnöstä: Toisinajatelu 4.12.2009 Pakoloiset
Lähetä palautetta toimittajalle

Otsikossa ei ole kirjoitusvirhettä. Siinä ei pidä lukeakaan pakolaiset.

Kun luette alla olevan, niin ymmärrätte miksi. Sitten ymmärrätte myös sen, miksi nämä tiedot lähettänyt henkilö kutsui tätä potutuksen maksimoinniksi.

Tähän saakka tukitietoja ei ole saanut mistään. Nyt on tiedossa ja käytössä tarkat tukitiedot jotka ovat faktaa, koska tiedot on poimittu Korkeimman hallinto-oikeuden päätöksestä.

***

KHO käsitteli Faiza A-nimisen henkilön tukihuijaussyytettä. Syytteen mukaan tukihuijaukset olivat tapahtuneet vuosina 2000-2002. Käräjäoikeus ja hovioikeus olivat tuominneet naisen törkeästä petoksesta. KHO vapautti naisen syytteistä.

Alemmissa oikeusasteissa katsottiin Faiza A:n ja Abdullahi B:n esiintyneen valheellisesti aviopuolisoina hankkiakseen oikeudetonta taloudellista hyötyä.
Lisäksi he olivat ilmoittaneet kolme lasta yhteisiksi lapsikseen. Näin toimimalla he saivat kodinhoidon tukea sekä äitiys- ja vanhempainrahaa. Faiza A:lle myönnetyt oleskeluluvat olivat perustuneet edellä mainittuihin virheellisiin tietoihin.
Oikeuden päätöksessä jättää Faiza A tuomitsematta törkeästä petoksesta on jo aihetta ihmettelyyn.


Faiza A sai Kansaneläkelaitokselta lapsilisää yhteensä lähes 7 500 euroa, lasten kotihoidon tukea 8 700 euroa ja äitiys- ja vanhempainrahaa 2 650 euroa.
Helsingin kaupunki maksoi vielä toimeentulotukea 36 870 euroa.

***

Etiopialainen maahanmuuttajanainen sai siis nettotuloja yhteensä 55 723 euroa. Keskimäärin kuukautta kohden 2 570 euroa ja vuodessa 30 840 nettona.

Vuoden 2002 verotilaston perusteella maahanmuuttajanainen kuuluisi suurituloisten joukkoon. Hän kuului verotilastojen ylimpään, yli 33 600 euroa ansainneiden porukkaan. Huomioidaan siis se, että Faiza A sai rahat nettona käteen.

Eikä tässä vieläkään kaikki. Nainen sai asumistukea, joka ei näy KHO:n papereissa. Varmaankin kotouttamisrahaa sekä muita etuuksia unohtamatta asuntoa. Kolmelapsinen perhe saa kaupungilta asunnoksi neljä huonetta ja keittiön. Itä-Helsingissä kyseisen luukun vuokra oli 1100-1300 euroa. Asumistukea Kansaneläkelaitos maksaa 695 euroa ja omavastuuosuuden kaupunki toimeentulotukena.

Jotta tavallinen suomalainen saisi saman käteen verojen, työeläkemaksujen ja vuokran jälkeen, tulisi hänen palkkansa olla 60 000 euroa vuodessa eli 5 000 euroa kuukaudessa.

***

Suomalaisten palkansaajien liioiteltu keskiansio oli heinä-syyskuussa 2008 noin 2 800 euroa kuukaudessa.

Työssä käyvä, vähän alle keskiarvon ansaitseva aviopari ei ansaitse yhdessäkään niin paljon kuin kolmen lapsen maahanmuuttajaäiti yksin tukien avulla.

Ero kasvaa helvetin suureksi, kun huomioidaan töissä kulkemisesta aiheutuvat matka- ja päivähoitokustannukset ja indeksikorotukset.

Ei ole lottovoitto syntyä suomalaiseksi. On lottovoitto syntyä Suomeen tulevaksi maahanmuuttajaksi.

Hyvä Suomi! Isänmaa, joka kaltoin olet sinua puolustaneita lapsiasi kohdellut. Kivinen pelto, hallainen suo ja itse valtiolta otetulla velalla lunastettu talonpaikka umpikorvessa oli palkinto heille, jotka hengissä selvisivät 70 vuotta sitten alkaneesta rytinästä.

Haapalan Aimon vasikalta kuultujen tietojen mukaan Kajaanin kaupungin viskaalit olivat kysyneet neuvoja talousasioissa Sotkamon kunnanjohtajalta Petri Kauppiselta.

Kauppinenhan oli neuvon heille antanut:

- Debet on vasemmalla. Tuo sama neuvo pitäisi kertoa Caj-Göran Stubbillekkin ja vielä mieluiten ruotsiksi että hänkin ymmärtäisi.

Pertti Granqvist

Äänestä

Jos 2002 tilanne on ollut sellainen että työläisen on pitänyt tienata 60 000€ että olisi yltänyt samoille tuloille toimeentulotuen varassa elävän kolmilapsisen yksinhuoltajaäidin kanssa niin nyt summa on arvatenkin jo ainakin 70 tai 80 000 tuhatta?!

Äänestä
  • Suomi odottaa samaa mitä kreikkakin, että joku ulkopuolinen tulee ja puhaltaa pelin poikki. Nyt tilanne on se, että ne roistot joiden taskuihin nuo toimeentuloista maksettavat rahat kulkeutuvat ovat niitä jotka ovat tällä hetkellä päättämässä näistä asioista. Voitte olla varmoja etteivät ainakaan he tule tekemään mitään koska nuo pohjattoman ahneet yhteiskunnan todelliset loiset tulevat puristamaan viimeisimmätkin mehut irti Suomesta. Heille isänmaallisuus ja Suomi on vain halpaa kauppatavaraa joille maan tai maan lasten tulevaisuus ei merkitse mitään! Pääasia että itsellä menee hyvin!

    Äänestä

Ei ihme, että suomalaisetkin yh-äidit ovat heränneet huomaamaan, että heidän pitää saada monta kertaa enemmän toimeentulotukea kuin tähän saakka. HS muistuttaa siitä jatkuvasti.

Äänestä

Lapsiperheiden vanhempien yhdessä asumisessa ei ole mitään järkeä silloin kun perheen toinen tai molemmat vanhemmista ovat työttömiä! Toinen vanhemmista ottaa kirjat pois ja muuttaa omaan (myös toimeentulotuista maksettuun) asuntoon ja vuokraa sen pimeästi kavereilleen tai virolaisille haramaan talouden työmiehille. Voihan asuntoon toki tehdä vaikkapa Cannabis -viljelmänkin koska toimeentulotuki maksaa sähkölaskunkin. Se vanhempi jolle jää lapset on oikeutettu hulppeaan paritalon puolikkaaseen jossa parketit, saunat ja muut asiaan kuuluvat herkut. Mies voi asua siinä kuten ennenkin mutta nyt huomattavasti paremmilla tukiaisilla!

Äänestä

Kyllä noilla tuilla ajaa tuliterällä mersulla ja kiertää maailmaa.

Äänestä

Lehden toimittaja ei nyt ole ymmärtänyt hommaa ollenkaan.

Koska eihän se niin mene, että sossusta saa automaattisesti tuon 1363,78 euroa, ja siihen päälle sitten vielä työttömyyskorvausta, elatusapua, lapsilisää ja ties mitä etuuksia.

Tuo 1363,78 euroa on se summa, joka tuon kokoiselle perheelle pitää jäädä käteen kohtuullisten asumiskulujen ja pakollisten terveydenhoitomenojen jälkeen. Jos sitä ei palkasta ja sosiaalietuuksista saa kokoon riivittyä, vasta sitten tulee sossu apuun ja maksaa toimeentulotuesta loput.

Jos asumiskulut ylittävät kohtuullisen, voidaan lisäksi niihin maksaa jotakin, sillä edellytyksellä, että hakija voi osoittaa koettavansa hankkia halvempaa asuntoa (esim. on jättänyt hakemuksia vuokrafirmoihin).

Eli se ei mene todellakaan niin, että "toimeentulotukeen lisätään siis työttömyyspäiväraha, lapsilisät korotuksineen sekä elatusapu". Vaan ensin lasketaan nuo kaikki muut etuudet, ja jos niillä ei päästä tuohon määriteltyyn toimeentulominimiin, maksetaan toimeentulotuesta loput.

Nelihenkiselle perheelle siis jää asumismenojen jälkeen käteen se 1363,78 kaikkeen muuhun käytettäväksi.

Sekään tuosta ei käy ilmi, mitä nainen on tarkoittanut sillä, että töissä käydessä jäi käteen 200 euroa enemmän. Onko esim. tarkoittanut, että kun nettotuloista vähentää päivähoitomaksut (jotka tuosta katraasta ovat useita satasia), niin jää sen verran. Selittäisi yhtälöä hyvin.

Mutta tervemenoa vain jättäytymään toimeentulotuen varaan kaikki kateelliset halukkaat. Kyllä teidän paikoillenne työelämään tulijoita on.

Äänestä

Lässytä mitä lässytät mutta sotkamolehden juttu on selvää faktatietoa suoraan korkeimmasta oikeudesta ja lähiöiden kalleimmat asunnot ovat toimeentulotuista nauttivien suurilapsisien perheiden hallussa.

Yksikään tavallinen duunari ei kykene asumaan näissä hienoissa vuokralla olevissa rivitalolähiöissä koska niiden vuokrataso on aivan liian korkea työläisen maksettavaksi!

Omasta mielestäni vain työläisillä tulisi olla oikeus asumistukeen tai oikeastaa koko asumistukijärjestelmä pitäisi romuttaa koska tukien hyödyt valuvat niin usein rikkaiden taskuihin, kuten asumistuet jotka kiertävät lopulta rikkaiden osakkeiden omistajien taskuihin

Äänestä

Jos asumistukia edes kohtuulistettaisi tai ne poistettaisiin kokonaan, seuraisi siitä vääjäämätön asuntojen vuokrien lasku koska silloin toimeentulotuki ei vääristäisi kansalaisten ostovoimaa joka on nostanut vuokratason kohtuuttomaksi!

Äänestä

Tuet haisee likaiselle rahalle mikä keinotellaan rikkaiden taskuihin.

Äänestä

Tänä päivänä vuokrat ovat nousseet niin korkeiksi että osakkeenomistajat ovat voineet maksattaa osakkeensa vuokralaisillaan joiden vuokrat maksetaan asumis ja toimeentulotuista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomi konkursissa kirjoitti:

Toimeentulotuen perusosa kohosi yli 1300 euron

Maisterin tarina työttömyyden tuomista etuisuuksista herätti Iltalehden lukijoissa epäilyksiä. Lehden haastattelema nainen kertoi asuvansa Helsingissä asumisoikeusasunnossa, jonka kustannukset ylittävät "kohtuulliset asumismenot".

Sulavuori teki Iltalehden pyynnöstä laskelman siitä, millaisia tuloja lehden haastattelemalla työttömällä naisella todennäköisesti on toimeentulotuen ohessa.

-Työttömyyspäiväraha, johon sisältyy lapsikorotus. Noin 835 e/kk bruttona.

- Lapsilisä, jossa mukana yksinhuoltajakorotus. Kolmesta lapsesta yhteensä 512 e /kk.

- Elatusapua kolmesta lapsesta yhteensä vähintään 460e/kk.

Yhteensä: 1807 euroa

Lisäksi nainen saa asumistukea, jonka määrä tosin vaihtelee asunnon koon ja tulojen mukaan.

Sulavuori ei antanut asumistuesta erillistä arviota.

Saatavilla olevien tietojen perusteella hän laskee äidin saaman toimeentulotuen arvoksi 528,22 euroa. Kun päälle lasketaan vielä alle kymmenvuotiaista lapsista tulevat toimeentulotuet, saa naisen talous yhteensä toimeentulotukea 1363,78 euron verran.

Kun toimeentulotukeen lisätään siis työttömyyspäiväraha, lapsilisät korotuksineen sekä elatusapua, ansaitsee nainen eri tukien muodossa yhteensä 3170,78 euroa. Loppusummasta puuttuu edelleen asumistuki. Summa on laskettu ennen verovähennyksiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu