Ruotsin suurin minkkitarha aiotaan siirtää Suomeen ruotsalaisen maatalouspolitiikan vuoksi joka laittaa tarhaajat ahtaalle ja luultavasti kieltää kohta tarhauksen kokonaan. Tästä syystä minkkitarhoja voi siirtyä Ruotsista Suomeen enemmänkin:
http://www.hs.fi/kotimaa/a1413426648943
http://www.hs.fi/kotimaa/a1413426648943
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kiva kiva,, nalle lähti ruotsiin.
Minkit tulee suomeen,, lisää töitä.
Eläinrääkkäys on Suomessa sallitumpaa kuin muissa maissa. Muuta tuosta uutisesta ei voi päätellä.
Pidä nyt vihermulli pääsi kiinni; tarhaajien on hoidettava eläimiä hyvin, jotta turkit ovat korkealaatuisia, se vaatii korkeaa ammattitaitoa.
Turkistarhauksen kiellon puolesta vouhottajat, kuten kokoomuksesta(!) Pertti Salolainen ja Henna Virkkunen sekä Jaana Pelkonen kylmästi tuhoaisivat maaseudun hyvinvointia ja työpaikkoja; niillä vientituloilla rahoitetaan monta asiaa ja eräissä kunnissa turkistarhaus tuottaa suuren osan verotuloista.
Suomessa piisaa näitä selkäänpuukottajia...
Samaa minäkin ihmettelen kun koiria ja kissoja saa pitää kerrostalossakin eivätkä ne koskaan pääse vapaasti ulos.
Ruotsissakin on jo huomattu, miten huonolla tasolla on Suomen eläinsuojelulaki ja sillä voi tehdä tienestiä toisessa maassa eli Suomessa. Suomessa parjatut ns. kettutytöt ovat saanet jotain aikaan!