Köyhät maksamaan vanhusten ja vammaisten hoidot!

yhteiskunnan jäte

Vaiettu asia ja mitä ei tavallista rivikansalaista kovinkaan kiinnosta jos ei itse joudu tämän asian uhriksi.

Itse olen vuosien saatossa saanut kuulla ne kaikki halveksunnat jotka työtön voi saada. Menneisyydestäni näkee että olen tosissani yrittänyt tässä yhteiskunnassa pärjätä ja maksaa veroni, olen opiskellut ja ottanut kaikki työt joita saanut vastaan, kunnes sain lapsen ja minusta tuli yksinhuoltaja.

Yksinhuoltajan haasteellisuus selvisi nopeasti ja hyvistä yrityksistä huolimatta, en saanut pidettyä samaa pätkätöiden saamista yllä ( pysyvää paikkaa ei vaan löytynyt ). Markkinoilla kun on runsaasti lapsettomia työttömiä.

Sitten minusta tuli omaishoitaja lapselleni ja todellinen taistelu alkoi, harvasta työpaikasta sai enää edes vastausta, kiitos mutta ei kiitos.

Nyt olen kotona, saan elatustukea, lapsilisää, vammaistukea, asumistukea, työttömyyskorvausta, omaishoitaja tukea ja kaiken tämän lisäksi toimeentulotukea. Koska nämä edellä mainitut tuet ei riitä edes normaaliin toimeentulotukeen.

Olen siis työtön luuseri, joka hoitaa vammaista lasta 24/7 yksin.

Työttömällä ei ole varaa ylimääräisiin, omaishoitajalla ei ole vapaita eikä varaa. Ruhtinaalliset 3vrk/kk ja sekin aika kotona.
Ei oikeutta edes omaan huoneeseen, sen halutessa pitää maksaa tämä ylellisyys itse.

Ei sosiaalista elämää, kuka nyt haluaa olla tekemisissä sellaisen kanssa joka ei pääse mihinkään eikä ole varallisuutta edes huoltoaseman kahvikuppiin?

Ja miksi näin, vaikka omaishoitajatuki on n. 400€ bruttona?
Tämä ruhtinaallinen palkkio vähentää bruttona asumistukea, nettona toimeentulotukea. Työttömyysturva on harkinnan varainen, saat sen jos pystyt todistamaan että saat lapsen hoitoon tai ylensäkin hoidettavasi.

Kunnat ovat valmiita työttömyysturvan menetyksestä katkaisemaan omaishoitajatuen, koska työttömyysturva on isompi.

kouluikäiselle ja sitä vanhemmalle on todella haasteellista löytää hoitopaikkaa, koska on täysin avustettava ja tavallinen hoitaja ei käy. Kunnan pitäisi auttaa, kokeilin ja 3 työpäivää ennen koulun alkua en saanut lapselle hoitopaikkaa, luovutin siis paikkani toiselle.

Rakastan lastani ja siksi teen tätä, mutta tästä hyvinvointivaltiolta eikä muiltakaan tahoilta kiitosta heru. Olen työtön luuseri ja elätän vammaista lastani köyhyysrajan alapuolella. Teen kaikki samat jotka vaaditaan normaalilta työttömältä ja hoidan kodin, lapseni ja hänen asiat, koulun, terapiat, kuljetukset, lääkäri käynnit. Minut on teljetty kotiini ja tämä on vankilani. Minua rangaistaan omaishoitajuudesta ja vammaisesta lapsesta.
Tämä tapahtui tahtomattani ja minulla ei ole vaihto-ehtoja. Mutta toivon että kunnes asioihin tulee muutosta, jokainen miettii että onko valmis elämään köyhyysrajan alapuolella, tehdä työtä 24/7 ja palkaksi saa ihmisten ja yleisesti yhteiskunnan halveksuntaa.

2

115

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väsynyt...

      Kokemusta on, olin ruokajonossa, olen siis omaishoitaja ja yksinhuoltaja itsekin, en saa edes työttömyysturvaa, joten toimeentulotuki ainut mahdollinen. Asiaan, siinä seistessäni eräs nainen haukkui työttömät maan rakoon ja sylkäisi päälleni. Itku siinä tuli ja lähtö kotiin ilman ruokaa. Kysellyt monelta miten aikovat helpottaa tilannetta, vastaus on ollut verohelppotus. Mutta verohelpotukset eivät tule auttamaan asiaa. Tulot katsotaan bruttona, kela ottaa vähintään 20% vaikka oma verotus olisikin 10%. nettona se katsotaan toimeentulotukeen, joten ei helpota sitäkään kautta, vähentää vain toimeentulotukea. Omaishoitajuus on raskasta ja tuesta huolimatta, jäävät tulot samalle arvolle kuin ilman omaishoitajuutta tai sen palkkiota. Joten suosittelen myös miettimään vapaa-ehtoista omaishoitajuutta kun on työikäinen. Vapaa-aikaa ei enää ole ja arvosi omaishoitajana on samaa luokkaa kuin työttömilläkin. kunnat rikkovat lakia ja luvatut avut eivät enää toteudu. Voimia sinne, vaikka ei se paljon lohdutakkaan!

    • Tyhmät maksaa ja käy

      duunissa :) Mä en oo koskaan opiskellu mitään enkä ollu koskaan missään duunissa.. Mä oon eläny Espoon sossun rahoilla koko ikäni, kuten mun omatki vanhempani. Espoon sossu maksaa mun kaikki domain-nimetkin netissä, joita mulla on jo yli 20 kpl. Mul on 6 tietskaa, 7 kameraa ja 4 digitaalista sanelinta.

      Mä oon 50 vuotias enkä aio eläessäni mennäkään mihinkään toihin.
      Mä saan pienten lasten alastonkuvien myynnistä yli 5000 egee / kk. Puhtaana.
      Repikää siit köyhät!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1395
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      93
      1303
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1269
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      244
      1189
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1056
    6. 68
      981
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      15
      922
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      891
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      720
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      704
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      620
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      608
    13. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      578
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      565
    15. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      557
    16. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      539
    17. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      518
    18. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      41
      503
    19. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      495
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      495
    Aihe