Köyhät maksamaan vanhusten ja vammaisten hoidot!

yhteiskunnan jäte

Vaiettu asia ja mitä ei tavallista rivikansalaista kovinkaan kiinnosta jos ei itse joudu tämän asian uhriksi.

Itse olen vuosien saatossa saanut kuulla ne kaikki halveksunnat jotka työtön voi saada. Menneisyydestäni näkee että olen tosissani yrittänyt tässä yhteiskunnassa pärjätä ja maksaa veroni, olen opiskellut ja ottanut kaikki työt joita saanut vastaan, kunnes sain lapsen ja minusta tuli yksinhuoltaja.

Yksinhuoltajan haasteellisuus selvisi nopeasti ja hyvistä yrityksistä huolimatta, en saanut pidettyä samaa pätkätöiden saamista yllä ( pysyvää paikkaa ei vaan löytynyt ). Markkinoilla kun on runsaasti lapsettomia työttömiä.

Sitten minusta tuli omaishoitaja lapselleni ja todellinen taistelu alkoi, harvasta työpaikasta sai enää edes vastausta, kiitos mutta ei kiitos.

Nyt olen kotona, saan elatustukea, lapsilisää, vammaistukea, asumistukea, työttömyyskorvausta, omaishoitaja tukea ja kaiken tämän lisäksi toimeentulotukea. Koska nämä edellä mainitut tuet ei riitä edes normaaliin toimeentulotukeen.

Olen siis työtön luuseri, joka hoitaa vammaista lasta 24/7 yksin.

Työttömällä ei ole varaa ylimääräisiin, omaishoitajalla ei ole vapaita eikä varaa. Ruhtinaalliset 3vrk/kk ja sekin aika kotona.
Ei oikeutta edes omaan huoneeseen, sen halutessa pitää maksaa tämä ylellisyys itse.

Ei sosiaalista elämää, kuka nyt haluaa olla tekemisissä sellaisen kanssa joka ei pääse mihinkään eikä ole varallisuutta edes huoltoaseman kahvikuppiin?

Ja miksi näin, vaikka omaishoitajatuki on n. 400€ bruttona?
Tämä ruhtinaallinen palkkio vähentää bruttona asumistukea, nettona toimeentulotukea. Työttömyysturva on harkinnan varainen, saat sen jos pystyt todistamaan että saat lapsen hoitoon tai ylensäkin hoidettavasi.

Kunnat ovat valmiita työttömyysturvan menetyksestä katkaisemaan omaishoitajatuen, koska työttömyysturva on isompi.

kouluikäiselle ja sitä vanhemmalle on todella haasteellista löytää hoitopaikkaa, koska on täysin avustettava ja tavallinen hoitaja ei käy. Kunnan pitäisi auttaa, kokeilin ja 3 työpäivää ennen koulun alkua en saanut lapselle hoitopaikkaa, luovutin siis paikkani toiselle.

Rakastan lastani ja siksi teen tätä, mutta tästä hyvinvointivaltiolta eikä muiltakaan tahoilta kiitosta heru. Olen työtön luuseri ja elätän vammaista lastani köyhyysrajan alapuolella. Teen kaikki samat jotka vaaditaan normaalilta työttömältä ja hoidan kodin, lapseni ja hänen asiat, koulun, terapiat, kuljetukset, lääkäri käynnit. Minut on teljetty kotiini ja tämä on vankilani. Minua rangaistaan omaishoitajuudesta ja vammaisesta lapsesta.
Tämä tapahtui tahtomattani ja minulla ei ole vaihto-ehtoja. Mutta toivon että kunnes asioihin tulee muutosta, jokainen miettii että onko valmis elämään köyhyysrajan alapuolella, tehdä työtä 24/7 ja palkaksi saa ihmisten ja yleisesti yhteiskunnan halveksuntaa.

2

115

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väsynyt...

      Kokemusta on, olin ruokajonossa, olen siis omaishoitaja ja yksinhuoltaja itsekin, en saa edes työttömyysturvaa, joten toimeentulotuki ainut mahdollinen. Asiaan, siinä seistessäni eräs nainen haukkui työttömät maan rakoon ja sylkäisi päälleni. Itku siinä tuli ja lähtö kotiin ilman ruokaa. Kysellyt monelta miten aikovat helpottaa tilannetta, vastaus on ollut verohelppotus. Mutta verohelpotukset eivät tule auttamaan asiaa. Tulot katsotaan bruttona, kela ottaa vähintään 20% vaikka oma verotus olisikin 10%. nettona se katsotaan toimeentulotukeen, joten ei helpota sitäkään kautta, vähentää vain toimeentulotukea. Omaishoitajuus on raskasta ja tuesta huolimatta, jäävät tulot samalle arvolle kuin ilman omaishoitajuutta tai sen palkkiota. Joten suosittelen myös miettimään vapaa-ehtoista omaishoitajuutta kun on työikäinen. Vapaa-aikaa ei enää ole ja arvosi omaishoitajana on samaa luokkaa kuin työttömilläkin. kunnat rikkovat lakia ja luvatut avut eivät enää toteudu. Voimia sinne, vaikka ei se paljon lohdutakkaan!

    • Tyhmät maksaa ja käy

      duunissa :) Mä en oo koskaan opiskellu mitään enkä ollu koskaan missään duunissa.. Mä oon eläny Espoon sossun rahoilla koko ikäni, kuten mun omatki vanhempani. Espoon sossu maksaa mun kaikki domain-nimetkin netissä, joita mulla on jo yli 20 kpl. Mul on 6 tietskaa, 7 kameraa ja 4 digitaalista sanelinta.

      Mä oon 50 vuotias enkä aio eläessäni mennäkään mihinkään toihin.
      Mä saan pienten lasten alastonkuvien myynnistä yli 5000 egee / kk. Puhtaana.
      Repikää siit köyhät!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1413
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      906
    4. 68
      713
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      703
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      224
      637
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      589
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      551
    9. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      527
    10. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      513
    Aihe